ابوالفضل قناعتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شمس آباد  اظهار کرد: در شهرداری تهران بنا به نیازی که در حوزه‌های کاری و کد پروژه‌هایی که در برنامه برای شهرداری تکلیف شده بود، نیروهای مورد نیاز برمبنای ساختاری که تشکیل شده بود، جذب شدند.

وی ادامه داد: بخشی از نیروها نیز در روزهای پایانی سال ۹۵ بابت خط ۶ و ۷ جذب شدند و لازم بود که این اقدام صورت بگیرد، البته ممکن است بعضی‌ها بگویند هنوز خطوط ۶ و ۷ افتتاح نشده پس چرا نیرو جذب کردند.

عضو سابق شورای شهر تهران افزود: علت این مسئله این بوده است که نیروها باید مراحل گزینشی را طی می‌کردند و بعد آموزش‌های لازم را در مترو ببینند تا به‌محض اینکه مترو و سازمان مورد نیاز فعالیت و خدمات مردمی‌اش آغاز شد تازه به‌دنبال جذب نیرو نباشند.

وی ابراز کرد: ما به شهرداری تکلیف کرده بودیم که باید ظرفیت جابه‌جایی ۳ میلیون مسافر را با افتتاح خط ۶ و ۷ به ۶ میلیون نفر برساند و به‌محض اینکه خطوط افتتاح شد بلافاصله به مردم خدمات بدهند.

قناعتی تصریح کرد: بر همین اساس شهرداری یک‌سری نیروها را جذب کرده که متأسفانه به‌خاطر موضوعاتی که ما نسبت به آن حرف داریم، خط ۷ را تعطیل کردند و نتیجه این شد که افراد جذب‌شده، بیکار شدند.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: فارغ از این مسائل یک‌سری سازمان‌ها و شرکت‌های دیگری هم بودند که لازم بود برای فعالیت‌هایشان نیرو داشته باشند بنابراین نیروهایی به‌کار گرفته شد.

وی تأکید کرد: ما اگر بخواهیم بگوییم صددرصد نیروها برای شهرداری لازم است، حرف درستی نیست اما می‌توان گفت اغلب نیروهایی که در شهرداری هستند برای وضعیت فعلی و برخی پروژه‌هایی که شاید در سال ۹۷ افتتاح شوند، می‌توانند پاسخگو باشند و هیچ گونه مازاد نیرویی هم در کار نیست.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : چه کسانی در پی محروم کردن مردم از مواهب راه‌اندازی «شبکه ملی اطلاعات» هستند

قناعتی با اشاره به اینکه گاهی می‌گویند فلان مجموعه نیروی مازاد دارد، اظهار کرد: این مجموعه‌ها به این نتیجه می‌رسند که بعد از مدتی تعدیل نیرو انجام دهند و طبعاً بحث این مسئله جداست زیرا شورای شهر به‌عنوان کارشناس و مسئولان مجموعه تصمیمی اتخاذ می‌کنند و این تصمیم هم می‌تواند درست باشد و هم می‌تواند جای بحث داشته باشد.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: بحث من این است که نیروها را نباید بیرون کنند و در واقع گروه جدیدی که وارد شهرداری شدند نباید افراد جدید را با خود به شهرداری بیاورند.

وی بیان کرد: کسانی که در شهرداری کار می‌کنند، زحمتکشانی هستند که کار ندارند به اینکه جریان حاکم در شهرداری یا شورا چه جریان فکری هست، این‌ها آمده‌اند کار کنند. این‌ها چه گناهی کرده‌اند که باید بیرون انداخته شوند تا افراد تازه‌ای به‌کار گرفته شوند.

قناعتی عنوان کرد: حتی دوستان اصولگرا هم اگر در آینده شورا و شهرداری را به‌دست گرفتند حق ندارند افرادی را که دوستان اصلاحات جذب کردند و مشغول به کار شدند بیرون کنند. ما نباید شغل مردم را فدای جریان سیاسی کنیم.

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: کسانی که در شهرداری کار می‌کنند زندگی و خانواده دارند، نمی‌شود به‌خاطر اینکه فلان فرد وابسته به جریان سیاسی دیگری بوده کنار گذاشته شود. این مسئله در ادبیات قانون کار و شرایط عمومی زندگی شهری ما هیچ گونه توجیه و مقبولیتی برای این یا آن جریان سیاسی ندارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : /یادداشت مهمان/ بررسی ابعاد حقوقی تعرض نظامیان آل سعود به «العوامیه»

وی گفت: کسانی که در شهرداری کار می‌کنند از خارج نیامده‌اند، این‌ها، جوانان همین شهر و همین مملکت هستند، اینجا اگر بخواهند کسی را بیرون کنند و کسی را بیاورند درست نیست.

قناعتی با تأکید بر اینکه اگر شهرداری بگوید “من صد نفر را تعدیل می‌کنم و به‌جای آن کسی را نمی‌آورم” باز هم وضعیت فرق دارد، اظهار کرد: ما انتظار داریم کسی را بیرون نکنند زیرا بالاخره دولت و مقام معظم رهبری به اشتغال جوانان توصیه می‌کنند بنابراین کسانی را که در حال اکنون فعالیت می‌کنند نباید بیرون کرد، باید برای این افراد برنامه‌ریزی داشت.

وی در رابطه با غیرقانونی بودن اقدام شهرداری بیان کرد: نمی‌توانیم بگوییم این اقدام شهرداری غیرقانونی هست، زیرا شهرداری یک نهاد غیردولتی هست یعنی حالت نیمه‌دولتی دارد و براساس منافع شهر و درآمد و هزینه شهری، مسئولان تصمیم‌گیری می‌کنند و این تصمیم حق مسئولان است و نمی‌توان گفت غیرقانونی است.

عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: مسئولان شهری اگر خارج از ضوابط کار عمل کنند شاید غیرقانونی باشد ولی انتظار من به‌عنوان نماینده سابق شورا این است که وضع موجود را نگه داشتن کنند و از این به بعد به تعداد نیروها اضافه نکنند.

قناعتی با بیان اینکه در شهر تهران کار زیاد است و می‌توان با سیاست گذاری و برنامه ریزی برای این افراد کار در نظر گرفت، افزود: به هر حال وقتی این افراد تعدیل شوند به جمعیت بیکاران افزوده می‌شود و مشکلات دیگری را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به‌دنبال دارد و حتی معضلات شهری را به‌واسطه بیکاری متوجه پایتخت می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : همزمان با افشای رسیدن محموله گاز کلر از ترکیه به شرق دمشق نمایش جدید در غوطه در راه است؛ کلاه‌سفیدها ماسک توزیع کردند

عضو سابق شورای شهر تهران تأکید کرد: ما در حال اکنون در حوزه فرهنگی و اجتماعی کلی هزینه می‌کنیم تا افراد کارتن‌خواب را از سطح شهر اجتماع کنیم، در حالی که ما ظرفیت در اختیار داریم و می‌توانیم این نیروها را نگه داشتن کنیم و مانع ایجاد مشکل در اجتماع شویم.

وی گفت: چرا باید مشکل به‌وجود بیاوریم و کاری کنیم که افراد بیکارشده بعدها زندگی‌شان از هم بپاشد و حتی کارشان به طلاق بکشد و طرف سرخورده شود و مشکلی در اجتماع ایجاد کند و به‌خاطر نداشتن پول به کارهای دیگری دست بزند که شایسته نیست.

قناعتی تصریح کرد: آن پولی را که بعدها دولت در مقیاس کلان و شهرداری در مقیاس محلی می‌خواهند برای معضلات اجتماعی هزینه کنند می‌توانند با پیشگیری مدیریت کنند تا تبعات و آثار زیانبار به‌دنبال نداشته باشد.

عضو سابق شورای شهر تهران در پایان گفت: البته تعدیل نیروها نمی‌تواند لزوماً به‌معنای وقوع مسائلی باشد که من به آن اشاره کردم ولی بهتر است که برای افرادی که احساس می‌کنند در شهرداری به‌واسطه محدودیت فعالیت‌ها، مازاد هستند به‌جای پاک کردن صورت مسئله برنامه‌ریزی کنند که چگونه می‌توانند فعالیت این‌ها را در شهر بیشتر و وضع موجود را نگه داشتن کنند.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :