به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان امروز در مراسم گرامیداشت سردار شهید حسن باقری با عنوان “اسوه خبر نابغه دفاع” با اشاره به اینکه سردار باقری فعالیت خود را با خبرنگاری شروع کرد، اظهار کرد: خبرنگاری ارتباط مستقیم با جنگ نرم دارد و خبرنگار اجتماع‌بندی از وضعیتی را ارائه می‌دهد که شاید هر شخص دیگری به این اجتماع‌بندی نرسد.

وی با تاکید بر اینکه هر چه خبرنگاران در کشورمان به شخصیت شهید باقری نزدیکتر شوند این امر به نفع عموم جامعه است، تصریح کرد: یک خبرنگار در مقام خبرنگاری فقط با واقعیت‌ها برخورد نمی‌کند بلکه انتخاب می‌کند که حساسیت‌ها در کدام عرصه‌ها بیشتر است و اولویت‌ها را مد نظر قرار می‌دهد و به تحلیل آن می‌پردازد تا به یک راهبرد برسد.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به اینکه سردار شهید باقری خصلت‌های خبرنگاری خود را به سپاه آورد و به اطلاعات عملیات سپاه تبدیل شد، گفت: نباید خبرنگاری را تضعیف کنیم و ۱۰ شغل دیگر در کنار آن تعریف کنیم چرا که سطح این فعالیت بسیار بالا است.

وی با تاکید بر اینکه امروز در عرصه جنگ نرم به خصلت‌های سردار باقری به ویژه در حوزه خبرنگاری بسیار نیازمندیم، اظهار کرد: یکی از خصلت‌های این سردار شهید که عامل تحول و پیروزی بود واقع بینی ایشان محسوب می‌شود.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه اگر ادبیات واقع‌بینانه و واقع‌گرایی را در ادبیات انقلابی لحاظ کنیم سبب جذب افرادی می‌شود که با سوء تفاهم روبر شده‌اند، گفت: نیروهای ارزشی واقع بینی و واقع‌گرایی را در ادبیات خود کم دارند.

حجت الاسلام پناهیان با تبیین اینکه خصلت‌های شهید باقری دفاع مقدس را نجات داد، اظهار کرد: امروز ما در عرصه تربیت به این خصلت‌ها نیاز داریم امروز نیروهای خوش مرام و خوش عقیده‌ای فعالیت می‌کند اما قدرت نوشتن ندارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - واردفازدوم بازطراحی راکتورآب سنگین اراک شده‌ایم

وی یکی دیگر از خصلت‌های این سردار شهید را دور اندیشی برشمرد و عنوان کرد: باید به دنبال استعدادهای موجود در کشورمان برویم تا دور‌اندیشی و واقع‌گرایی فراگیر شود.

وی بر لزوم شناخت استراتژیست‌ها تاکید و تصریح کرد: به دلیل ضرورت بصیرت در عرصه سیاست باید سطح تفکر راهبردی را بالاتر ببریم اگر سطح این تفکر پست بیاید با شعارهای همچون نه غزه و نه لبنان روبرو می‌شویم نیاز امروز جامعه ما نزدیک جوانان به تفکر راهبردی است.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به فعالیت‌هایی که در زمینه معرفی سردار باقری در رسانه ملی صورت گرفته است گفت: فعالیت‌های صورت گرفته بسیار محدود است و ما نیاز به معرفی جامع‌‌تری از این اسوه‌ها داریم شهادت فرصتی است تا ما الگوهای خود را بشناسیم و مطالعه کنیم. و سپس جوانان را به تاسی از این الگوها دعوت کنیم.

به افراد ساده دل باید التماس دعا گفت نه اینکه از آنها الگو گرفت

وی در بخش دیگری از سخنان خود به استراتژیست بودن سردار باقری اشاره و عنوان کرد: به افراد ساده دل باید التماس دعا گفت نه اینکه از آنها الگو گرفت چرا که به دلیل سادگی نمی‌توانند الگوی جامعه باشند امثال آیت‌الله بهجت، امام خمینی(ره) افراد باهوشی بودند که اگر عالم دینی هم نبودند باز هم قابلیت الگو شدن داشتند.

وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: امیدواریم خداوند توفیق نگاه عمیق و ژرف را به ما عنایت کند شهید باقری در جامعه ما به عنوان یک اسوه باید با تمام مشخصات معرفی شود تا تربیت در مدارس و خانواده‌ها منجربه شکل گیری چنین شخصیت‌های شود.

 مسعود بصیری، مسئول سازمان بسیج رسانه نیز در ادامه این مراسم در تبیین گوشه‌ای از زندگی سردار شهید باقری و فعالیت‌های فرهنگی و خبری ایشان گفت: سردار باقری علاقه و تمایل زیادی برای تربیت نیرو داشتند و شهید زین‌الدین نیز از جمله کسانی بودند که شاگردی ایشان را کرده بودند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چرا اسلام شناسان غربی شیفته علی(ع) هستند؟

وی کادرسازی و اصلاح‌گری را از جمله شاخصه‌های رفتاری سردار باقری برشمرد که باید مورد توجه یک خبرنگار واقعی قرار گیرد و تصریح کرد: خبرنگاران پیامبران حقیقت در میان امت هستند.

بصیری با بیان اینکه راه خبرنگار راه شهادت است عنوان کرد: امروز حجم عظیمی از دشمنان در حوزه رسانه در مقابل ما ایستاده‌اند و ما نیاز به فعالیت هوشمندانه رسانه‌ها داریم.

در ادامه این مراسم سردار مرتضی صفاری فرمانده دانشگاه امام حسین (ع) به بیان سه خاطره از شهید حسن باقری پرداخت و یادآور شد که مدیریت و فرماندهی شهید باقری در ماه‌های نخست دفاع مقدس باعث شد که هر یک از مسئولان محورها در جبهه‌ها با یکدیگر در روزهای سه‌شنبه در مجتمع «گلف» که در دوران دفاع مقدس پایگاه منتظران شهادت نامیده شد اجتماع شوند و با یکدیگر به تبادل اطلاعات و تجربیات بپردازند.

وی در رابطه با لحظه شهادت شهید باقری بیان کرد: روز هشتم بهمن‌ماه سال ۱۳۶۱ قرار بود که جمعی از فرماندهان با امام خمینی دیدار داشته باشند. آقای محسن رضایی نیز گفت که حسن باقری، من و چند تن دیگر از فرماندهان در این دیدار حضور داشته باشیم اما از آنجایی که شناسایی محور فکه  به پایان نرسیده بود حسن باقری گفت که اگر بشود می‌خواهد در منطقه بماند تا شناسایی را کامل کند. آقای محسن رضایی نیز قبول کرد. پس از آن به من و آقای مجید بقایی گفت  که به چنانه که محل اقامت‌مان بود برویم.

فرمانده دانشگاه امام حسین (ع) ادامه داد: خودش در اهواز کاری داشت که باید انجام می‌داد. صبح روز بعد به دیدار ما آمد و به منطقه مورد نظر رفتیم. در طول مسیر یادم می‌آید که شهید بقایی در حال باقی سوره والفجر بود اما آیات پایانی آن را نمی‌توانست به خاطر بسپارد. موضوع را به شهید باقری گفت. در نهایت شهید باقری اشک در چشمانش اجتماع شد و فرمود که این آیه در شأن امام حسین (ع) است. پس از آن به منطقه مورد نظر رسیدیم و به دیدگاهی که در بالای تپه قرار داشت، رفتیم. عراقی‌ها گلوله‌های خمپاره‌های کور می‌زدند اما یکی از خمپاره‌ها به زیر تپه‌ای که ما مستقر بودیم اصابت کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نمایندگان مجلس نیازی به محافظ ندارند

صفاری تصریح کرد: حسن باقری متوجه شد که دیدبان عراقی موقعیت ما را فهمیده است برای همین سریعا کالک عملیات و وسایل را اجتماع کردیم. از طرفی به برادرش که اکنون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است گفت که برای انجام کاری به پست تپه برود. در همان لحظه که در حال خروج از دیدگاه بودیم خمپاره‌ای به لبه آن اصابت کرد و انفجارش باعث شد که همه جا سیاه و خاک‌آلود شود. هنگامی که به خودمان آمدیم پرده گوش من آسیب دیده بود و صدای مهیبی درون گوش من می‌پیچید و متوجه شدم جسم سنگینی روی سینه من است. همه ما در آنجا ترکش خورده بودیم. مجروحیت من کمتر بود. خودم را به پست رساندم. در میانه راه چند سرباز و برادر شهید باقری را دیدم و به آن‌ها گفتم که بی‌سیم بزنند که هلی‌کوپتر و نیروهای امدادی بیاید. پس از آن بیهوش شدم. وقتی به هوش آمدم از محمد باقری پرسیدم که بچه‌ها حالشان چگونه است که او گفت مجید بقایی در جیپ به شهادت رسید و حسن نیز در بیمارستان شهید شد.

در پایان این مراسم از خانواده شهید کیومرث صفدریان از جانبازان شهید رسانه تقدیر شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :