به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ فرهاد رهبر در حاشیه برگزاری پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چند درصد از پژوهشهای ارائه شده در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی امسال منطبق با نیاز جامعه و بازار کار است، اظهار کرد: قاعدتاً همه محصولاتی که امسال در نمایشگاه عرضه شد، منطبق با نیاز بازار است.

وی افزود: اگر هرکدام از این محصولات را تجزیه و تحلیل کنیم، خواهید دید که می‌تواند برای اشتغال جوانان و صاحبان حرفه مفید باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر‌نشان کرد: اشکال اساسی که درباره محصولات دانش‌بنیان و فعالیتهای پژوهشی وجود دارد این است که بین پژوهش و محصول تولیدشده و تجاری‌سازی و عرضه به بازار حلقه مفقوده‌ای هست؛ تجاری‌سازی محصولات نیازمند چند گام است که مهمترین آن مقیاس تولید محصول است و باید بدانیم که هدف از تولید این محصول چیست و بازار عرضه آن بازار داخلی، منطقه‌ای یا بین‌المللی است؟

رهبر با بیان اینکه پرسش دیگر پیش از تولید محصول دانش‌بنیان این است که آیا این دانش فنی می‌تواند برای تولید محصول با سایر تولیدکنندگان مشارکت داشته باشد،گفت: اگر پژوهشگر این موارد را مورد بررسی قرار دهد، در می‌یابد که بازار محصولش کجاست و ما چگونه می‌توانیم به تجاری‌سازی و بازاریابی این محصول مدد کنیم.

وی افزود: دومین گامی که برای پشتیبانی از پژوهشگران باید برداشته شود، این است که ریسک پژوهش را کاهش دهیم؛ برای این کار باید منابع مالی در اختیار مخترعان و محققان محصولات دانش‌بنیان قرار گیرد تا یک پژوهشگر با کمترین ریسک به فعالیت بپردازد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : تولید ۱۵ درصد از ماهیان سردابی کشور در چهارمحال و بختیاری

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گسترش صندوق سرمایه‌های ریسک‌پذیر و ایجاد پل ارتباطی بین پژوهشگران و تولیدکنندگان را از عواملی دانست که منجر به پشتیبانی از پژوهشگران و فروش محصولات دانش‌بنیان می‌شود.

او با بیان اینکه اکنون کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: متأسفانه عوامل گوناگون باعث شده ۷۰درصد ظرفیتهای تولیدی بلااستفاده بماند بنابراین پژوهشهای کاربردی می‌تواند این ظرفیت بلااستفاده را اشغال کرده و به اشتغالزایی مدد کند.

مدرک‌گرایی تبدیل به یک ضایعه شده است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پشتیبانی این دانشگاه از مخترعان و نخبگان فاقد مدرک دانشگاهی ابراز کرد:‌ پشتیبانی از نخبگان فاقد تحصیلات دانشگاهی، تجربه موفقی در دنیاست اما متأسفانه در کشور ما مدرک‌گرایی تبدیل به یک ضایعه شده و ما را مبهم کرده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مخترعان فاقد مدرک دانشگاهی کشور فراموش شده‌اند، گفت:‌ دانشگاه آزاد اسلامی در نظر دارد در پارک علم و فناوری خود از کسانی که صاحب ایده و ابتکار هستند و دانش حرفه‌ای دارند اما مدرک دانشگاهی ندارند دعوت کند تا در این مجموعه از تجارب آنان برای محتوای آموزشی استفاده شود.

رهبر تأکید کرد: کسانی که صاحب ایده و ابتکار هستند و ایده آنها می‌تواند به محصول تجاری‌سازی شده تبدیل شود قطعاً در پارک علم و فناوری و مراکز رشد مورد پشتیبانی دانشگاه آزاد اسلامی قرار می‌گیرند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : آملی لاریجانی:چسبیدن افراد بدون شناسنامه در کشور ما قیبح است - شمس آباد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دنیای امروز از این نوع افراد برای همکاریهای علمی دعوت می‌کند، گفت: به عنوان مثال فردی که صاحب ایده یا حرفه است، در کنار کسی که دانش نگارش می‌داند، قرار می‌گیرد و یک تیم تشکیل می‌شود؛ در این تیم فرد صاحب ایده یا حرفه، تجارب خود را بیان و آموخته‌های خود را به صورت عملی نشان می‌دهد؛ سپس این تجارب و دانش، مستندسازی می‌شود و این مستندات به محتوا، پایان‌نامه یا رساله تبدیل می‌شود و منطبق با آن مدرک دانشگاهی به فرد می‌دهند.

وی به سوال دیگری درباره نوع پشتیبانی این دانشگاه از دانشجویانی که رویکرد مسئله‌محور دارند، گفت: امسال در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حدود ۱۶۰ محصول دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شده بود که یکی از این محصولات خودروی برقی است که بواسطه واحد قزوین تولید شده است؛ درباره این خودرو مذاکرات زیادی صورت گرفته تا بتواند استانداردهای لازم را کسب کند.

او افزود: علاوه بر این مذاکرات، با واحدهای تولیدی هم برای تأمین قطعات این خودرو و تجاری‌سازی آن صحبتهایی شده است؛ قرار است در مرحله ابتدایی ۱۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شود که با توجه به این تعداد، قیمت قطعات خودرو گران تمام می‌شود و باید مذاکراتی صورت گیرد که از ظرفیت خالی تولیدکنندگان کشور برای تولید قطعات این خودرو استفاده شود تا هزینه‌های تولید آن کاهش یابد.

رهبر اضافه کرد:‌ در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی برخی از پژوهشگران واحدهای دانشگاهی بودند که در یک حوزه فعالیت می‌کردند اما از فعالیتهای یکدیگر اطلاعی نداشتند که قرار شد این پژوهشگران در کنار یکدیگر ساماندهی شوند تا بتوانند محصولاتشان را ارتقا داده و شرکت دانش‌بنیان راه‌اندازی کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شرایط سیاسی در جامعه به گونه‌ای بود که سال‌ها ۱۶ آذر در دانشگاه‌ها برگزار نمی‌شد/ هیچ‌کس نمی‌گوید ایران بواسطه برجام ضرر کرده

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نظام آموزشی کشور گفت: فرهنگ آموزش در آموزش باید تغییر کرده و به رویکرد آموزش برای پژوهش تبدیل شود که این موضوع نیازمند عزم ملی و مشارکت همگانی است که با سخنرانی، شدنی نیست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: سالهاست وضعیتی به وجود آمده است که دانشجوی دکتری فارغ التحصیل می‌شود تا به عنوان عضو هیئت علمی جذب دانشگاه شود در صورتیکه اکنون ۲۰ هزار فارغ التحصیل بیکار دکتری داریم که منتظر فراخوان جذب هیئت علمی هستند.

حذف رشته های موازی در دانشگاه آزاد اسلامی

رهبر درباره حذف رشته‌های موازی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سالهاست وزارت علوم برای آمایش رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌ریزی می‌کند اما تاکنون توفیق کمتری حاصل شده است؛ ما در دانشگاه آزاد اسلامی برای اجرای این امر مصمم هستیم و طرحی را تحت عنوان طرح تعامل اساتید در استانها تدوین کرده‌ایم که اگر استادی نتوانست در واحد خود ساعتهای موظفی را پر کند، بتوان از او در دیگر واحدهای استان استفاده کرد.

وی خاطر‌نشان کرد: در کنار این طرح، یک طرح آمایش رشته‌ای هم داریم که اگر رشته‌ای در یک واحد دانشگاهی ارائه می‌شود، در شعاع ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری آن واحد، این رشته تدریس نشود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :