به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ مسعود زندی امروز در نخستین روز نشست توسعه همکاریهای محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با بیان اینکه آلودگی هوا یکی از مهمترین چالشهای محیط زیستی ایران است، به ارائه آماری از تعداد روزهای سالم و ناسالم هوا در کلانشهرهای کشور، همچنین تشریح مهم ترین چالشهای این ۸ کلانشهر برای برخورداری از هوای پاک پرداخت.

وی با تشریح اقدامهای صورت گرفته برای مقابله با آلودگی هوا و دستاوردهای حاصل از این اقدامها، اظهار کرد: به طور نمونه در اهواز به عنوان یکی از کلانشهرهای مواجه با چالش آلودگی هوا، دو عامل طوفانهای گرد و غبار و توسعه فعالیتهای نفتی و گازی به ویژه پس از رفع تحریمها از جمله دلایل موثر در کاهش تعداد روزهای سالم است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به وضعیت شهر مشهد داشت و تردد بالای خودروها به دلیل جایگاه گردشگری این شهر و ایجاد کانونهای جدید گرد و غبار در حاشیه را از جمله عوامل موثر بر کاهش تعداد روزهای سالم در مشهد دانست.

زندی درباره وضعیت کیفی هوا در تهران با بیان اینکه مهم ترین منبع آلودگی هوا در تهران منابع متحرک هستند، گفت: اگرچه به طور میانگین تهران در ۸ ماه نخست هر سال، ۳۰ روز آلوده را تجربه می‌کند اما چهار ماه انتهایی سال منجر به افزایش تعداد روزهای آلوده به بیش از ۱۰۰ روز می‌شود.

وی با یادآوری این موضوع که تا سال ۲۰۰۰، خودروسازی در ایران نزدیک از هیچ استانداردی برخوردار نبود، خاطرنشان کرد: با آغاز برنامه جامع کاهش آلودگی هوا، مباحثی همچون استاندارد سازی خودروها، خروج خودروهای فرسوده، بهبود کیفیت سوخت، توسعه حمل و نقل عمومی، کنترل آلودگی ناشی از فعالیتهای صنعتی، معاینه فنی خودروها، مدیریت ترافیک، توسعه فضای سبز، پایش بیماریها و برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در دستور کار قرار گرفت.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: طی سالهای اخیر، علاوه بر برنامه جامع مقابله با آلودگی هوا، تصویب قانون هوای پاک در مجلس، همچنین تدوین، تصویب و ابلاغ آئین نامه‌های مختلف اجرایی برای بهبود شرایط کیفی هوا در کشور به ویژه در کلانشهرها در دستور کار بوده است.

زندی، ارتقاء استاندارد خودروهای تولیدی به یورو ۴، ارتقاء و بهبود کیفیت سوخت، الزام خودروهای دیزلی وارداتی به رعایت استاندارد یورو ۴ به همراه برخورداری از فیلتر دوده یا برخورداری از استاندارد یورو ۵ به بالا، الزام خودروهای تولیدی سواری داخل کشور به رعایت استاندارد یورو ۴ و عدم شماره گذاری خودروهای فاقد استاندارد تعیین شده، الزام خودروهای سواری وارداتی به رعایت استاندارد یورو ۵ به بالا را برخی از اقدامهای مهم صورت گرفته برای مقابله با آلودگی هوا طی سه، چهار سال اخیر دانست.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : افزایش کشف پیش‌سازهای هروئین و شیشه در سال ۹۶/تازه‌ترین آمار طلاق، کودک‌آزاری، کودکان خیابانی و جرایم - شمس آباد

وی ادامه داد: با توجه به حجم بالای آلایندگی موتورسیکلتها از دیگر مصوبات مهم هیئت دولت برای مقابله با آلودگی هوا، عدم شماره گذاری موتورسیکلتهای کاربراتوری از سال گذشته و جایگزینی آن ها با موتورسیکلتهای انژکتوری، همچنین کوشش برای توسعه استفاده از موتورسیکلتهای برقی بود.

موتورسیکلت های کاربراتوری  منبع ۱۹ درصد آلودگی شهر تهران است

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که در حال موجود حدود ۲ میلیون موتورسکیلت در حال تردد در تهران است، گفت: به رغم آنکه بالغ بر ۱۹ درصد آلودگی شهر تهران از منبع موتورسیکلتهای کاربراتوری در حال تردد است، به دلیل نبود زیرساختها، تغییر فرهنگ به سمت استفاده از موتورهای برقی کاری دشوار است.

زندی ادامه داد: البته از سال گذشته تلاشهایی برای توسعه استفاده از خودروهای هیبریدی و الکتریکی و موتورهای برقی صورت گرفته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.

وی اشاره‌ای هم به افزایش سخت گیریها و نظارتها در موضوع حدود مجاز معاینه فنی و معابنه فنی خودروها داشت و گفت: البته یکی از چالشهای مهم این حوزه نبود مراکز معاینه فنی برای خودروهای دیزلی است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در موضوع خروج خودروهای فرسوده نیز دولت ضمن اعطای تسهیلات برای خروج این خودروها، کوشش کرده تا روند خروج این خودروها از چرخه تردد را اسان و تسریع کند و به همین دلیل از سال ۲۰۱۳ روند خروج خودروهای فرسوده با شتاب بیشتری همراه شده است.

زندی تصریح کرد: در حالیکه در فاصله سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، ۲۵ هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شد، این تعداد در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ به ۶۱۴ هزار دستگاه رسید و پس از این سال با روند افزایشی مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از چالشهای مهم در خروج خودروهای فرسوده، عدم خروج چشمگیر اتوبوس، مینی بوس و خودرو دیزلی فرسوده از چرخه تردد به رغم نقش چشمگیر و قابل توجه این دسته از خودروها در آلودگی هوا است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترامپ شعار «اول، امریکا» را لگدمال کرد

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در حال موجود حدود ۹ درصد خودروهای سواری تهران فرسوده و بسیار آلاینده هستند، اظهار کرد: این تعداد خودرو، نقش مهمی در آلودگی هوای تهران دارند.

زندی در ادامه با اشاره به توزیع سوخت استاندارد در هشت کلانشهر و چندین از دیگر شهرهای کشور، گفت: توزیع سوخت استاندارد با گوگرد کمتر از ۵۰ ppm و حذف تولید و توزیع سوخت پتروشیمی با بنزن و آروماتیک بسیار بالا از جمله اقدامهای مهم در این حوزه است.

مانع ها مانع از تکمیل و اجرای طرح کهاب در کشور شد

وی در خصوص عدم اجرایی شدن طرح کهاب در ایران، تحریمها را از جمله دلایل مهم این موضوع دانست و افزود: طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخارهای بنزین به مخازن) به رغم پیشرفت حدود ۵۰ درصدی در کشور و تاثیر بسیار زیاد در کاهش آلودگی هوا، همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل تحریمهای ناعادلانه سالهای گذشته علیه کشورمان به مرحله اجرا نرسیده است.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اشاره‌ای هم به نقش نیروگاهها در آلودگی هوا داشت و گفت: به دلیل عدم برخورداری نیروگاهها از سیستمهای کنترل آلایندگی در سالهای دور به ویژه نیروگاههای بخاری که فعالیت آنها از طریق تنظیم سیستم احتراق صورت می‌پذیرد، در انتشار آلاینده‌ها به خصوص اکسیدهای گوگرد نقشی مهم دارند.

زندی خاطرنشان کرد: استفاده از سوخت گاز برای به حداقل رساندن آلودگی ناشی از فعالیت نیروگاهها، همچنین افزایش اقدامهای نظارتی و کنترلی بر فعالیت نیروگاهها از جمله اقدامهای صورت گرفته در این زمینه است.

وی از فعالیت ۱۹۵ ایستگاه مانتورینگ و پایش وضعیت کیفی هوا در کشور خبر داد و اظهار کرد: به رغم آنکه در پایش زمینی با مشکل چندانی مواجه نیستیم اما توسعه فعالیتهای پایشی با استفاده از اطلاعات و سیستم های مانتورینگ ماهواره‌ای می‌تواند نقشی بسیار مهم در پایش آلایندگیها به ویژه در کلانشهرها داشته باشد.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از آثار سوء تحریمهای ناعادلانه علیه ایران طی سال های گذشته را محرومیت واحدهای صنعتی، پتروشیمی و پالایشگاهی از تکنولوژیها و فناوریهای روز دانست و گفت: در حال موجود برای کنترل آلایندگی ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی، در حال موجود بالغ بر ۲۲۰ واحد صنعتی بزرگ و کوچک کشور به صورت آنلاین مورد پایش و مانتورینگ قرار می‌گیرند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گسترش دامنه انتقادات از « طنز سخیف»/ واکنش‌ها به «‌حیازدایی» روی آنتن‌ شبکه‌های تلویزیونی

سامانه پایش ملی واحدهای صنعتی ایجاد می شود

زندی از برنامه ریزیهای صورت گرفته برای راه اندازی سامانه پایش ملی به منظور تجمیع اطلاعات پایش آلودگی ناشی از فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: راه اندازی این سامانه منجر به کاهش آلایندگی ناشی از واحدها و افزایش نظارتها در این حوزه شود.

وی توسعه حمل و نقل عمومی و فرهنگ سازی برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو را از جمله راهکارهای مهم برای کنترل و کاهش آلودگی هوا و مدیریت ترافیک به ویژه در کلانشهرها برشمرد و افزود: خوشبختانه راه اندازی ۷ خط مترو در تهران و فعال شدن برخی خطوط مترو در سایر کلانشهرهای کشور، آثار مثبتی در این زمینه داشت.

سهم ۲۰ درصدی خودروهای فرسوده در آلودگی هوای کشور

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزایش استاندارد سوخت در سراسر کشور، کاهش تردد موتورسیکلتهای کاربراتوری در کشور، شتاب بخشی بیشتر به خروج خودروهای فرسوده با توجه به سهم ۲۰ درصدی آنها در آلودگی هوای کشور، جلوگیری از تردد خودورهای دیزلی به ویژه تردد شبانه این خودروها با سن غالبا بالای ۴۰ سال و نقش اساسی آنها در انتشار ذرات کمتر از ۲٫۵ میکرون، تولید و واردات خودروها با استاندارد بالا را برخی از مهمترین اقدامها و برنامه‌ها برای بهبود کیفی هوا دانست.

زندی همچنین از برنامه دولت برای خروج سالانه ۵۰۰ هزار خودرو فرسوده از چرخه حمل و نقل خبر داد و گفت: امیدواریم برآیند این اقدامها و برنامه‌ها منجر به بهره مندی مردم از هوای سالم تر شود.

گفتنی است، نشست شش روزه توسعه همکاریهای محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با موضوعات آلودگی هوا، آب و محیط زیست دریایی و اقتصاد چرخشی با محوریت پسماند از امروز سه شنبه ۳۰ آبان ماه در محل برج میلاد تهران آغاز به کار کرد و تا یکشنبه ۵ آذرماه ادامه دارد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :