به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، چند هفته از مهر می‌گذرد، امسال نیز همانند سال‌های قبل است، مدیران مدارس می‌گویند هنوز سرانه‌ای دستشان را نگرفته است، هر چند وزیر آموزش‌وپرورش وعده داده سرانه مدارس تامین اعتبار شده و درخزانه است اما مدیران مدارس می‌گویند« دیگر به عدم تحقق این حرف‌ها عادت داریم.»

مدارس مهر ۹۶ هم بدون دریافت سرانه به استقبال دانش‌آموزان رفتند و برای تامین مایحتاج مورد نیاز و هزینه‌های جاری مدرسه به چشم شرکت‌های مالی خانواده‌ها دارند.

البته با آغاز هر سال تحصیلی و تشکیل انجمن اولیا و مربیان در مدارس دولتی، این انجمن وظیفه دریافت پول از خانواده‌ها را بر عهده می‌گیرد و مدیران مدارس با مطرح کردن نیازهای مدرسه به انجمن اولیا و مربیان میزان شرکت مالی به مدرسه را تعیین می‌کنند و پس از آن نیز داستان تکراری اجباری بودن یا اختیاری بودن شرکت‌های مالی به مدارس آغاز می‌شود.

اگر بخواهیم این ماجرا را از زاویه نگاه مدیران مدارس بررسی کنیم، بسیاری از آنها می‌گویند: در یک مدرسه با ۳۰۰ یا ۴۰۰ دانش‌آموز هزینه‌های مختلفی وجود دارد از هزینه سرسام‌آور، آب و برق و گاز تا هزینه‌های تعمیرات مدرسه و مایحتاج مورد نیاز مانند کاغذ کپی، جوهر پرینتر، گچ و …

آموزش‌وپرورش برای بازگشایی مدارس نیز سرانه‌ای در اختیارمان قرار نداد و این در حالی است که مدرسه هزینه‌های بسیاری دارد بنابراین چاره‌ای نداریم جز اینکه از خانواده‌ها شرکت بخواهیم.مدارس مناطق جنوب شهر و مناطق محروم کشور نیز برای دریافت شرکت‌های مالی از خانواده‌ها با مشکلاتی مواجه هستند چرا که به دلیل موقعیت اقتصادی ضعیف، شرکت مالی به مدرسه تبدیل به مناقشه‌ای میان خانواده و مدیر می‌شود.بالا و پست شهر هم ندارد در تمام مناطق کشور حتی در نقاط محروم و مدارس شبانه‌روزی نیز باید بخشی از هزینه‌های مدرسه بوسیله خانواده‌ها تامین شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - اظهارات ظریف در مورد شجاعت آیت‌‌الله هاشمی

مدیر مدرسه‌ای در منطقه تهرانسر تهران در این رابطه به خبرنگار شمس آباد می‌گوید: آموزش‌وپرورش حتی یک ریال بابت سرانه به مدرسه پرداخت نکرده است و برای تامین هزینه‌ها ناگزیریم از خانواده‌ها پول دریافت کنیم. تمام مدارس نیز وضعیت یکسانی ندارند برخی خانواده‌هادر بحث شرکت‌ مالی از مدرسه حمایتی نمی‌کنند. بنده نیز برای تامین هزینه‌های آب، برق و گاز مدرسه یا تعویض پرده کلاس‌ها، تهیه نیمکت از خانواده‌ها پول می‌گیرم؛ اگر ریز هزینه‌های دریافتی را به خانواده‌ها اعلام کنیم آنها به خوبی با ما همراهی می‌کنند.مدیران مدارس ناچارند با شیوه های مختلف از اولیاء پول دریافت کنند تا از پس هزینه‌های هدایت مدارس بر آیند و در واقع عملاً مدارس با پول خانواده دانش آموزان هدایت می‌شود چرا که سرانه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

اما ماجرا از زاویه نگاه خانواده‌هابه گونه‌ای دیگر است، خانواده‌ها معتقدند «شرکت‌های مردمی جنبه اختیار ندارد و با تشکیل جلسه می‌گویند که باید برای تامین هزینه‌های مدرسه رقم تعیین شده را حتی به صورت قسطی پرداخت کنید و اگراقساط تعین شده را واریز نکنیم کارت ورود به جلسه امتحان یا کارنامه را نمی‌دهند. اسمش این است که مدرسه دولتی و رایگان است اما هزینه‌ تراشی‌های مختلفی را برای خانواده‌ها دارند و در برخی موارد به اسم هوشمندسازی هزینه‌های بالایی را دریافت می‌کنند.»

رقم تعیین شده برای شرکت‌های مردمی نیز مختلف است و بسته به نوع منطقه، ارقام متفاوتی از ۱۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود. مدارس مناطق کم برخودارتر نیز از قاعده مستثنی نیستند. البته شرکت‌های مردمی به جز سایر هزینه‌هاست، هزینه‌هایی همچون روپوش که مدارس خانواده‌ها را ملزم می‌کنند از مراکز مدنظر آنها تهیه کنند یا جشن‌هایی که در دوره ابتدایی برگزار می‌شود و خانواده باید بابت برگزاری آن پول پرداخت کند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ایران صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را به نفع منطقه می‌داند/ تأکید بر ضرورت هوشمندی در برابر توطئه‌ها و تفرقه‌افکنی دشمنان

محراب دانش‌آموز یکی از هنرستان‌های جنوب کرمان است که از الزام مدرسه برای پرداخت هزینه ۳۰۰ هزار تومانی خبر می‌دهد.

محراب می‌گوید: «روز اول مدرسه به ما گفتند به جز هزینه ۸۰ هزار تومانی کتاب‌های درسی در رشته رایانه ۱۰۰ هزار، شالیز ۱۵۰ هزار و حسابداری ۱۲۰ هزارتومن دیگه باید پرداخت کنیم. این در حالی است که در این منطقه همه خانواده‌ها یا کشاورزن یا کارگر و نمی‌توانند پول مورد نیاز مدارس را پرداخت کننند، با هزینه کتاب در رشته شالیز میزان پول حدود ۳۰۰ هزار تومان می‌شود و برای خانواده‌های که چند فرزند دانش‌آموز دارد و سطح مالی مناسبی ندارد پرداخت این مبلغ چندان آسان نیست.»

در این میان خانواده‌های بسیاری نیز هستند که از تبدیل مدرسه دولتی متداول به هیئت امنایی خبر می‌دهند تا بتوان با توسل به عنوان هیئت امنایی دریافت وجه از خانواده‌ها را الزامی‌ کرد. روند تبدیل مدارس دولتی متداول به مدارس خاص و شهریه بگیر درسال‌های اخیر و از زمان دولت نهم روند شتابانی گرفت و با هدف کاهش بار مالی آموزش و پرورش بر دولت هر روز از تعداد مدارس متداول دولتی کاسته و بر تعداد مدارس استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، هیئت امنایی و شاهد اضافه شد و واقعیت اصلی در این موضوع دریافت شهریه از مردم است.

معلمان نیز براین باورند که آموزش و پرورش  با هدف صرفه‌جویی اقدام به تجمیع کلاس‌های درس می‌کند و عدم اختصاص بودجه مناسب به این وزارتخانه باعث شده است تا سرانه مدارس پرداخت نشود، از سوی دیگر مدارس مناطق محروم نیز با مشکلاتی مواجه شده‌اند که در مجموع تمام این مسائل، آموزش کیفی را خدشه‌دار کرده است. به همین دلیل از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درخواست دارند تا در بودجه سال ۹۷ اعتبار مناسبی را به آموزش و پرورش اختصاص دهند. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تامین پروژه های نفتی با پول مردم

اگر چه مسئولان آموزش وپرورش معتقدند «مدارس برای هدایت بهتر به شرکت‌های مردمی خانواده‌ها نیازمند چرا که منابع مالی دولت برای هدایت مدارس محدود است.» شاید بتوان گفت که بهترین توصیف از وضعیت فعلی مدارس برای دریافت شرکت‌های مالی از خانواده‌ها را سید محمد بطحایی داشت که با صراحت خطاب به مردم گفت:« ای‌کاش می‌توانستیم تمام نیازهای مدارس را تأمین کنیم و بنده یک روز اعلام می‌کردم که هیچ خانواده‌ای به مدارس حتی شرکت داوطلبانه نکند، اما امروز این شرایط را نداریم. سرانه مدارس بسیار اندک است و نمی‌تواند هزینه‌های جاری را تأمین کند، بنابراین مجبوریم به خانواده‌ها بگوییم در حد توان برای تأمین هزینه‌های جاری مدارس شرکت کنند. اما امیدوارم روزی برسد که دیگر نیازی به شرکت‌های مردمی برای هدایت مدارس نداشته باشیم.»

خانواده‌هایی که صاحب فرزند دانش‌آموز هستند حتی اگر مجاهدت کنند آنها را در مدارس متداول دولتی با تمام مشکلاتش ثبت‌نام کنند، می‌دانند که تحصیل در این مدارس رایگان نیست و دولت با تامین فضا و مدرس برای تامین سایر ملزومات مورد نیاز مدرسه کمکی نمی‌‌کند. هر چند در میان اصرار مسئولان مدرسه مبنی بر دریافت شرکت‌های مردمی و ادعای مسئولان آموزش‌وپرورش مبنی بر اجباری نبودن پرداخت شرکت‌های مردمی، این خانواده‌ها هستند که رقم مدنظر مدرسه را پرداخت می‌کنند اما ارائه گزارش از سوی مسئولان مدرسه در رابطه با جزئیات هزینه‌کرد شرکت‌های دریافتی از مردم یکی از حقوق خانواده‌هاست که نباید نسبت به آن بی‌توجه بود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :