رییس شورای شهر تهران ادامه داد: این حماسه بزرگ زینب و امام سجاد است که حماسه حسینی را کامل می کند، اما متاسفانه این بعد از حادثه عاشورا در جامعه ما کمرنگ است، ما نباید میراث بزرگ شیعه که اثبات حقانیت اهل بیت با منطق قوی واستدلال عقلایی اهل بیت است را کمتر از حماسه روزعاشورا بدانیم که اگر این حماسه دوم نبود از عاشورا نامی نمی ماند.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، ری و تجریش در مراسم گرامیداشت حماسه حسینی  و یادمان آیت الله هاشمی رفسنجانی( به همت حزب کارگزاران سازندگی شهرستان ری) در مسجد جامع ارشاد شهرری گفت: شهرری از برجسته ترین مصادیق واژه ایران اسلامی است، چون از نخستین شهرهای ایران باستان بوده که سابقه سکونت در آن حدود ۷هزارسال یاد شده وحتی در مقاطعی پایتخت نیز به شمار می رفت.

به گزارش «انتخاب»، هاشمی با بیان اینکه از نظر اسلامی نیز شهرری از مهمترین بلاد اسلامی بوده، گفت: با ورود حضرت عبدالعظیم حسنی که از محدثان بزرگ آن عصر محسوب می شد به شهر ری در اوایل قرن سوم نیز این شهر به عنوان یکی از مراکز شیعیان تقویت گردید.

او ادامه داد: شهر ری در سده اخیر به تدریج از مرکز ومورد توجه بودن به حاشیه رانده شده و اکنون از جهات مختلفی مانند آلودگی هوا، آلودگی آبهای سطحی، آلودگی صوتی، آلودگی خاک وسفرهای زیرزمینی و آلودگی مشامی وبوی نامطبوع تولید شده از پسماند دچار آسیب شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - لزوم اصلاح مقررات اشتغال

هاشمی افزود: البته افتتاح متروی شهر ری در ۱۵ سال قبل به دست حجت الاسلام کروبی ریاست وقت مجلس، قدری از محرومیتهای ترافیکی و دسترسی به شهر ری را جبران کرد، اما اقدامات مناسب برای حل مشکلات شهرری با تاخیر مواجه شده که امیدواریم این تاخیر در دوره جدید مدیریت شهری تا حدی تسریع گردد.

رییس شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود در این مراسم گفت: شاید بتوان حضور اسرای کربلا در شام در سال ۶۱ هجری را دشوارترین ایام زندگی اهل بیت نامید و امام سجاد نیز به همین موضوع اشاره دارند، اما درس بزرگ شام برای ما پیروزی قاطع عقلانیت و منطق و استدلال اهل بیت بر زر، زور و تزویر بنی امیه است.

او ادامه داد: اهل بیت (ع) در سخت‌ترین شرایط و با شکنجه، تحقیر وتوهین وارد شام شدند، در بزم شراب یزید به اجبار آورده و خرابه نشین شدند، بدترین اهانتها وهتک حرمتها به حرم رسول الله وارد شد، اما بیان متقن و منطق امام سجاد و زینب علیهما السلام موجب شد در کمتر از یک ماه سکونت اهل بیت در شام، شرایط برعکس شود، یزید مجبور به تکریم آنها و برائت از ابن زیاد و وقایع عاشورا گردد و در نهایت احترام، اهل بیت را به مدینه بازگرداند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کشف استعدادهای گمنام در محلات تهران

هاشمی افزود: این اتفاق بزرگ و بی نظیری در تاریخ است که وقتی لشگری شکست می خورد، همه مردان جنگی کشته و زنان وکودکان به اسارت گرفته می شوند واموالشان غارت می شود، قدرت منطق واستدلال، جای طرف شکست خورده و پیروز را عوض کند.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: این حماسه بزرگ زینب و امام سجاد است که حماسه حسینی را کامل می کند، اما متاسفانه این بعد از حادثه عاشورا در جامعه ما کمرنگ است، ما نباید میراث بزرگ شیعه که اثبات حقانیت اهل بیت با منطق قوی واستدلال عقلایی اهل بیت است را کمتر از حماسه روزعاشورا بدانیم که اگر این حماسه دوم نبود از عاشورا نامی نمی ماند.

او افزود: امروز نیز خوشبختانه این میراث با ماست، یکی از تاکیدات همیشگی آیت الله هاشمی رفسنجانی تکیه به سرمایه بزرگ عقلانیت برای حل مشکلات وعبور از بن بستها بود. عقلانیت شیعی امتیاز منحصر به فرد ما در جهان اسلام است که مکتب اهل بیت را از افراطی‌گری مذهبی قطع می کند.

هاشمی افزود: ما در سایه همین عقلانیت و پرهیز از خشونت بود که انقلاب اسلامی را با کمترین خشونت به پیروزی رساندیم و جنگی را که دو ابرقدرت شرق وغرب به ما تحمیل کرده بودند با نگه داشتن تمامیت ارضی ایران برای اولین بار در تاریخ معاصر به زیبایی خاتمه دادیم.

او ادامه داد: پس از جنگ ایران به سوی بازسازی وسازندگی وشکوفایی پیش رفت اما حکومت عراق که از این مکتب غنی بی بهره بود، به جنگ ویرانگر دیگری روی آورد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تبلیغات کلیکی ، تبلیغات بنری ، چطور انتخاب کنیم؟

هاشمی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: در سالهای اخیر هم با وجود شکل بردن اجماع جهانی علیه ایران براثر فعالیت نیروهای افراطی بین المللی و داخلی که می رفت تهدیدی بزرگ متوجه نظام وملت ایران کند، ابتکار آیت الله هاشمی در تعامل با جهان که بوسیله دکتر روحانی و با تایید مقام معظم رهبری به نتیجه رسید، موجب شد جایگاه کشور از انزوا به تعامل با جهان تغییر کند و کسانی که بدنبال انزوای ایران بودند، امروز در برابر دنیا منزوی شده اند.

او ادامه داد: ثمره اعتدال وعقلانیت، رفاه وثبات وامنیت برای کشور است و میوه تندروی وافراط ، ماجراجویی، تلاطم وبحران. مردم ایران در ۴ انتخابات پیاپی ، عقلانیت را برگزیدند و ثمره آن را در خنثی شدن تهدیدات علیه کشور و ثبات وابسته موجود می بینند. البته عقلانیت هیچ گاه با محافظه کاری و دفاع از وضعیت موجود یکسان نبوده است.

هاشمی گفت: عقلانیت موید اصلاحات تدریجی، کم هزینه وگام به گام معضلات جامعه است ، بنابراین وظیفه تک تک ماست که با تکیه بر سرمایه بزرگ عقلانیت، مسیر جامعه را به سوی اصلاح وضع موجود و ایجاد فردایی بهتر برای خود و نسلهای آینده فراهم آوریم.

هاشمی: عقلانیت شیعی امتیاز منحصر به فرد ما در جهان اسلام است
هاشمی: عقلانیت شیعی امتیاز منحصر به فرد ما در جهان اسلام است
هاشمی: عقلانیت شیعی امتیاز منحصر به فرد ما در جهان اسلام است

این خبر را به اشتراک بگذارید :