به گزارش شمس آباد،  سیدحسن هاشمی در نشست منطقه‌ای روسای پزشکی قانونی گفت:

خوشحالم از اینکه نمایندگان کشورهای اسلامی امروز در تهران در مورد موضوع مهمی که دفاع از حقوق شهروندان است، گرد هم آمده اند تا راهکارهایی را برای همکاری های متقابل دنبال کنند.
هاشمی ادامه داد: ما در منطقه ای زندگی می کنیم که ظرفیت های خیلی خوبی داریم به ویژه اینکه کشورهای مسلمانی هستیم که باورهای مشترکی داریم و می دانیم که در عرصه بین المللی و همچنین منطقه ای در سایه گفت و گو و استفاده از تجربه جهانی، دانش بشری و هم تجربه کشورهای اسلامی و منطقه ای خود، در جهت رفع نیازها، می توانیم سعی کنیم و از این مسیر بتوانیم به ملت مان و هم به هویت دینی مان که اسلام عزیز است، سودمند کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اسلام، جدای از اینکه پیامبر عظیم الشان ما قبل از اینکه از بسیاری از قدرت های امروزی اثری باشد، همه ما را به اینکه بهداشت چه در بخش روحی و چه در بخش جسمی از ایمان نشات می گیرد، آشنا کرد.

 هاشمی ادامه داد: خوشحالیم که مسلمانان در سراسر جهان به خصوص در دوره عزت و افتخار اسلامی، دانشمندان بزرگی را در حوزه علوم پزشکی به جهان اسلام تقدیم کردند، مانند ابوعلی سینا، رازی و فارابی؛ و امروز هم اگر مسلمانان باهم باشند و باور کنند که قدرت از مسیر دانش و فناوری حاصل می شود، بدون تردید می توان به دوران شکوهمند گذشته بازگشت.

وی افزود: اگر که برادری اسلامی دستور کار همه کشورهای اسلامی قرار بگیرد، قطعا شرایط ما با آنچه امروز در آن قرار داریم فرق می کند. به ویژه اینکه در منطقه ای زندگی می کنیم که متاسفانه قدرت های بزرگ طمع دارند و حضور تروریست ها به جنگ و خونریزی دامن می زنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تحریمهای شدید در انتظار ایران

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: ایران در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به رغم همه موانع و مانع هایی که وجود داشته، بیش از دو دهه است که بی نیاز از اعزام بیماران به خارج از کشور است. و البته اگر هر کسی علاقه مند باشد با هزینه شخصی می تواند برای درمان برود.

 هاشمی با بیان اینکه خوشبختانه ما در همه رشته های طب اعم از تخصص و فوق تخصص نیروهای زیادی را پرورش داده ایم، گفت: دانشمندان مسلمان در هرکدام از کشورهای اسلامی، باعث فخر عالم اسلام هستند و بخشی از نیروی متخصص کشورهای اروپایی و امریکایی را نیز تشکیل می دهند.

وزیربهداشت به بیان اقدامات حوزه بهداشت و درمان ایران برای پشتیبانی از مردم گفت: ۹۶ درصد مردم ایران تحت پوشش بیمه ای هستند و در روستاها که حدود ۲۳ میلیون جمعیت داریم، همه خدمات بهداشتی رایگان است، همچنین در حاشیه شهرها نیز تمامی خدمات بهداشت و درمان رایگان است و هزینه بستری در بیمارستان های دولتی برای روستایی ها ۵ درصد و برای شهری ها ۱۰ درصد پرداختی از جیب است.

وی گفت: درعین حال ایران رتبه اول تولید علم را در منطقه دارد و علیرغم تمام فشارها و محدودیت ها در این ۴۰ سال در انتقال تکنولوژی، ۹۶ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می شود و همچنین ۳۵ درصد تجهیزات پزشکی نیز تولید داخل است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - وجود ۳ هزار بمب بالقوه در تهران/تشکیل کمیته وعده‌های پلاسکویی

وزیر بهداشت ادامه داد: بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در رشته های مختلف پزشکی مشغول تحصیل هستند و آموزش عالی ما قطع از وزارت علوم است، بنابراین آموزش و خدمت ادغام یافته است و لذا درصدد هستیم خدمات را بهینه و سطح دسترسی را عادلانه کنیم.

هاشمی با بیان اینکه وزارت بهداشت رابطه خوب و موثری با سازمان پزشکی قانونی دارد، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۳۰۰ نفر از بهترین ها در این مجموعه تربیت شده اند، در عین حال این سازمان سودمند های شایانی را در کسب مهارت های آموزش طب انجام می دهد و بخشی از محتوا را برای دانشجویان تهیه می کند، با کارگاه های آموزشی و موادی که در اختیار آنها قرار می دهد، به دانشجویان در فراگیر اعمال جراحی پیشرفته سودمند می‌کند.

وزیر بهداشت درخصوص همکاری عربستان در رابطه با حادثه منا گفت: لازم می دانم از برادرانم در پزشکی قانونی عربستان تشکر کنم، چند سال گذشته در حادثه منا سودمند های قابل توجهی کردند، آن ایام، دوران سختی بود که با علم و تدبیر توانستیم، در بازگشت پیکرهای مطهر شهدای منا همکاری کنیم.

هاشمی ادامه داد: در رشته پزشکی قانونی فرصت های بسیاری وجود دارد برای اینکه بتوانیم همکاری ها را با کشورهای اسلامی توسعه دهیم، مثلا دوره های مختلف کوتاه مدت برگزار کنیم و تبادل دانشجو داشته باشیم.

وزیربهداشت تصریح کرد: ظرفیت ایران به دلیل فتاوی مختلفی که بین روحانیت ما و بعضی از کشورها در جهت استفاده از جسد، پیوند اعضا و بخشی از اعضای بدن وجود دارد، این فرصت را می دهد تا بعضی از کشورهای اسلامی که در این حوزه مشکلاتی دارند، بتوانند از فرصت ایجاد شده استفاده کنند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - چرا همیشه احساس گرسنگی می‌کنیم؟

هاشمی درخصوص تشکیل بانک ژنتیک در سازمان پزشکی قانونی گفت: برای تشکیل بانک ژنتیک در پزشکی قانونی تشکر می کنم، این نیز فرصتی است که اگر به اشتراک گذاشته شود، فرصت خوبی است و تصورم این است که اگر پیشنهاد اجتماع، تشکیل مجموعه‌ ای فراملی باشد، شاید بتواند برنامه ای راهبردی را تعریف کند تا از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده را ببریم.

وزیربهداشت در رابطه با پذیرش دانشجویان پزشکی قانونی و تاثیر تجمیع این دانشجویان در سازمان پزشکی قانونی کرد: با توجه به اینکه پزشکی قانونی مستقل بوده و زیرمجموعه قوه قضاییه است، هرزمانی هر کمکی از دستمان بربیاید دریغ نخواهیم کرد.

وی گفت:درعین حال ما آموزش در این رشته را منوط به تقویت بنیه علمی خود سازمان پزشکی قانونی کرده ایم و خارج از آن هیچ کدام از دانشگاه های ما در تربیت دانشجویان ورود پیدا نخواهند کرد، از طرفی این مسیر از رفتارهای سویی که ممکن است از فارغ التحصیلان این رشته متبادر شود، پیشگیری خواهد کرد. کمااینکه در بعضی از کشورها این اتفاق می افتد.

هاشمی در پایان گفت: امروز در اجتماع شما اکنون شدم تا آمادگی خود و استفاده کشورهای اسلامی را از تمام ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران اعلام کنم.

منبع:پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :