به گزارش شمس آباد، محمدمهدی مروج‌الشریعه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های کشور، با اشاره به مشکل عمده این استان اظهار داشت: برای نگه‌داشت جمعیت در شرق کشور باید چاره‌اندیشی شود وگرنه همین مقدار داشته رو به زوال می‌رود، از این رو باید واقعیت‌های موجود در شرق کشور را صریح بیان کرد.

وی بیان کرد: اگر از منتهی الیه جنوب شرق یعنی چابهار به منتهی الیه شمال شرق کشور یعنی سرخس را به عنوان یک خط در نظر بگیریم ثروت‌های قابل توجهی نهفته است که توجه دقیق مسئولان در مجلس و دولت را می‌طلبد چراکه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در این خط ساکن هستند.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به مبادی مرزی با کشورهای همسایه افزود: در این خط مرزهایی با پاکستان، افغانستان و آسیای میانه داریم که مبدأ خروجی و صادرات کالایی با ۲ هزار کیلومتر مساحت و بیش از ۷ هزار و ۶۷۰ واحد صنفی و معدنی است که بخش مهم اشتغال را به خود اختصاص داده و حدود ۹۰۰ هزار نفر جمعیت نیز در حوزه صنعت، معدن و صنایع دستی در این خط شاغل هستند.

مروج‌الشریعه ادامه داد: ۹ میلیون هکتار از مساحت این خط زیر کشت آبی با ۱۱ میلیون تن محصولات زارعی و باغی است که بیش از ۷۰۰ هزار جمعیت بهره‌بردار را در بخش‌های مختلف کشاورزی و عمدتا اقتصاد روستایی دربرمی‌گیرد که برای بقای این جمعیت و پیشگیری از مهاجرت‌های نامتناسب و مخرب تعادل اکولوژیک، محیط زیست و بهره‌برداری از زمین باید به مسئله مهم آب توجه کرد.

مهم‌ترین معضل در محور شرق کشور مسئله آب است
وی با اشاره به اینکه از دیرباز مهم‌ترین معضل در محور شرق کشور مسئله آب است تصریح کرد: برای اینکه از داشته‌های شرق کشور به بهترین شکل استفاده کنیم باید به مسئله آب پرداخته شود، متأسفانه در شرایط سال‌های پر آب و ترسالی از سیاست‌های کلان از جمله آنها اصلاح الگوی مصرف آب غفلت می‌کنیم که همین امر مشکلات را تشدید می‌کند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در شرایطی که با سختی‌ها، محدودیت‌های آبی و کسری سفره‌های آب زیرزمینی مواجه هستیم اولین مسئله‌ای که به ذهن می‌رسد اصلاح الگوی مصرف است، برای مسئله آب به ویژه امسال که بارش‌ها بیش از ۴۰ درصد کاهش دارد باید چاره‌اندیشی شود، به ویژه در حوزه‌ کشاورزی که بالاترین مصرف آب را دارد نیازمند برنامه بلندمدت با شیب ملایم هستیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : معرفی ۵ زبان باستانی مرموز که تاکنون رمزگشایی نشده‌اند

اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش کشاورزی مشارکت و همکاری مردم را می‌طلبد
مروج الشریعه با اشاره به کارگروه ملی سازگاری با کمبود منابع آبی و شورای حفاظت از منابع آبی به عنوان برش استانی تأکید کرد: سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف را در بخش کشاورزی به مدد و مشارکت مردم دنبال می‌کنیم، چراکه شرط تحقق این امر حضور تمام عیار و مشارکت مردم در اجرای سیاست‌های کلان و اصلاح الگوی مصرف است.

وی با بیان اینکه باید مسئله کمبود آب در نهبندان مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: در سال ۷۸ و بر اساس سفر مقام معظم رهبری به خراسان جنوبی طرح توسعه نهبندان به اجرا درآمد و در محدوده این شهرستان ۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد که بیشتر آن به زیرساخت‌های عمرانی اختصاص داده شد و به زیرساخت اشتغال توجه نشد.

۷ هزار نفر در ۵ سال کوچ دائم از شهرستان نهبندان داشتند
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۵، حدود ۷ هزار نفر کوچ دائم از این شهرستان داشتند که عمدتا به دلیل فقدان اشتغال بوده است؛ این مسئله باید مورد توجه جدی قرار گیرد، به علاوه یکی از دلایل گسترش حاشیه‌نشینی در مشهد که عمدتا از درون این خطه بوده، همین معضل بیکاری است که سبب شده پراکنش جمعیت، توزیع و استقرار دیرینه آن به هم بخورد.

مروج‌الشریعه با بیان اینکه ۴۸۰ روستا با بحران صددرصدی آب مواجه هستند و از طریق تانکر به آنها آبرسانی می‌شود خاطرنشان کرد: مسئولان باید برای انتقال آب از گزینه‌های مختلف اقدام کنند در این راستا تأمین آب از تاجیکستان، خزر و از دشت‌های پرآب همسایه شرقی پیشنهاد می‌شود، البته بهترین و امن‌ترین راه تأمین آب از دریای عمان است، کاری که کشورهای حوزه خلیج پارس انجام می‌دهند.

تأمین آب برای شرق کشور از مکران ضروری است
وی با اشاره به اینکه برخی کشورهای عربی ۷ میلیارد مترمکعب آب از حوزه عمان تأمین می‌کنند، گفت: هدف از تأمین آب از سواحل مکران تأمین آب کشاورزی نیست چراکه فراهم‌کردن این آب مترکعبی ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان هزینه دارد، از این‌رو فقط برای بخش شرب و صنعت و معدن باید آب تأمین شود، باید سریع و در زمانی کوتاه به فوریت برای تأمین منابع آب و حفاظت آن چاره‌اندیشی شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اقتصاد مقاومتی در یک کلام

استاندار خراسان جنوبی افزود: در همین رابطه نامه‌ای به مقام معظم رهبری ارسال کردیم تا ۲ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به عنوان آورده دولت به سازمان توسعه‌گر، سرمایه‌گذار و بهره‌بردار اختصاص یابد، ۷۵۰ مترمکعب آب برای این جمعیت نیاز است که باید تأمین شود و بهترین راه استقرار تصفیه‌خانه‌هایی در ساحل چابهار است.

راه‌آهن چابهار، بیرجند و کالشورسنگ گناباد نیازمند تأمین اعتبار است
مروج‌الشریعه در زمینه کریدور ترانزیتی منطقه بیان کرد: ۵ مبدأ مهم با چند کشور داریم چراکه از بندر چابهار تا سرخس با کشورهای مختلف هم مرز هستیم، بیش از ۴۰۰ کیلومتر مرز داریم، بالاترین ظرفیت برای چابهار با ۸۰ میلیون تن مبادلات کالا است در همین راستا باید چابهار را سریع به آسیای میانه پیوستن کرده و در این حوزه پیشگام شویم، جهت این کار می‌توان راه‌آهن چابهار به سرخس را فعال کرد.

وی همچنین اظهار داشت: باید مشکلات این راه‌آهن حل شود و نسبت به تأمین فاینانس اقدام کرد تا راه‌آهن چابهار، بیرجند و کال‌شورسنگ گناباد به سرانجام برسد، تنها راه تأمین منابع این راه‌آهن نیز سرمایه‌گذاران خارجی است، در همین راستا فقط طول راه‌آهن بیرجند به کالشورسنگ ۱۲۰۰ میلیارد منابع مالی نیاز دارد.

 سنگ‌های قیمتی، تزئینی و گوهرسنگ ظرفیت مهم خراسان‌جنوبی است
استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ویژگی‌های این استان در زمینه معادن عنوان کرد: معادن سنگ‌های گرانبها مثل طلا، مس و آهن و سنگ‌های تزیئنی و ساختمانی و همچنین سنگ‌های قیمتی و گوهر سنگ از مهم‌ترین ظرفیت‌های استان هستند که شاغلان زیادی در این بخش‌ها مشغول می‌باشند.

مروج الشریعه با بیان اینکه این استان واجد صنایع بزرگ از جمله کاشی، کویرتایر و زغال سنگ در غرب استان به ویژه طبس است ادامه داد: صنایع دستی و مشاغل خانگی از دیگر ویژگی‌های خراسان جنوبی است، به علاوه گردشگری شامل میراث فرهنگی، مشاهیر تاریخی، بوم‌گردی و کویر از دیگر ظرفیت‌های استان است که در همین زمینه از ۲۷ اسفند تا ۱۵ فروردین بیش از ۱ میلیون و ۵۵۴ گردشگر وارد استان شدند که باید به این حوزه بیشتر توجه شود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - با علامت‌های کمبود ویتامین در بدن آشنا شوید

زرشک، عناب بیرجند و زعفران ظرفیت مهم خراسان‌جنوبی در بخش کشاورزی است
وی در زمینه تنوع محصولات کشاورزی استان خاطرنشان کرد: حوزه کشاورزی با تنوع فعالیت به‌ویژه با ثبت جهانی زرشک، عناب بیرجند و زعفران ظرفیت مهم استان است، که در سال ۹۶ با صادرات ۳٫۴ میلیون تن کالا در بخش‌های مختلف از معبر ماهیرود بیش از ۸۹۶ میلیون دلار به دست آمده که نشان از اهمیت اقتصاد مرز برای تولیدات استان و معبر‌بودن استان دارد.

استاندار خراسان‌جنوبی همچنین با اشاره به اینکه در مورد تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر به‌ویژه انرژی خورشیدی برق تولید و به بقیه نقاط کشور صادر می‌کنیم گفت: ۶۵ درصد صنایع استان در ارتباط با صنایع ساختمان هستند؛ به علاوه چهار بازارچه مهم مرزی داریم منتها ۳ بازارچه غیرفعال شده و فقط معبر ماهیرود فعال است که باید برای این امر چاره‌اندیشی شود.

مهم‌ترین مانع در توسعه استان فقدان و عدم تکافوی زیرساخت‌هاست
مروج‌الشریعه با بیان اینکه حاکم بودن بروکراسی اداری برای ۴۰ سال در کشور کافی است، تأکید کرد: تمرکزگرایی در تمام شئونات کشور سبب مشکلات زیادی شده، در همین زمینه اختیار می‌خواهیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم، چراکه مهم‌ترین مانع در توسعه استان به ویژه پس از تقسیم فقدان و عدم تکافوی زیرساخت‌ها است.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۲۷ هزار نفر بیکار داریم که درصد بالایی از آن‌ها فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند، افزود: جوانان این خطه استعداد زیادی دارند که باید برای ایجاد اشتغال مناسب برای آ‌ن‌ها چاره‌اندیشی کرد که ظرفیت‌های استان جهت ایجاد اشتغالزایی باید به خدمت گرفته شود.

استاندار خراسان‌جنوبی در خاتمه با اشاره به امنیت بالای این استان خاطرنشان کرد: به‌رغم هم مرز بودن با افغانستان شرایط امنیت این استان بسیار خوب و جزء امن‌ترین نقاط کشور است، هر چند برخی درگیری‌های کوچک در حوزه قاچاق مواد مخدر داشتیم اما در مجموع وضعیت امنیتی استان مثبت ارزیابی می‌شود.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :