به گزارش شمس آباد، مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: قرار است طی سه ماه آتی قرارداد حداقل ۲۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی با مشارکت طرف ژاپنی در ایران منعقد شود.

به دلیل ارتباط مستقم تصمیمات این نهاد با سلامت عمومی از جمله مهم‌ترین نهاد‌هایی به شمار می‌رود که مردم روزانه اتفاقات این حوزه را با دقت رصد می‌کنند، وزارت بهداشت کشور طی هفته گذشته نیز با رویداد‌های متفاوتی همراه بود که در ادامه به مرور مهم‌ترین خبر‌های آن می‌پردازیم:

به دارو و تجهیزاتی اجازه تولید می‌دهیم که با کیفیت و موثر باشد

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه رونمایی از دو داروی جدید در اصفهان گفت: تولید و تامین ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل، نشان دهنده پشتیبانی دولت‌های گذشته از تولید داخلی است و دولت یازدهم نیز در این زمینه کارنامه خوبی دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه شرکت داروسازی رها دو داروی جدید را به بیش از ۱۰۵ قلم داروی خود اضافه کرد، گفت: وقتی دارویی در کشور تولید می‌شود، ۹۰ درصد واردات داروی مشابه خارجی به کشور قطع می‌شود که پشتیبانی بسیار خوبی از سوی دولت است.

فوت چند دانشجوی پزشکی در حادثه پرواز تهران-یاسوج

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفته گذشته از فوت چند دانشجوی پزشکی در حادثه سقوط هواپیمیای تهران – یاسوج خبر داد و گفت: دکتر شاپور یاری پور به همراه همسرشان که پرستار هستند و فرزندشان همچنین خانم فاطمه دالوندی که دانشجوی پزشکی بودند، مژگان نظری دانشجوی پزشکی، دکتر کردی که دکترای روانشناسی داشتند و استاد مهمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بودند، سکینه کاظمی دانشجوی پرستاری، علیرضا جامه‌ای دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نرگس خوبانی و فرزندانشان که همسر و پسران دکتر دانشی جراح مغز و اعصاب بودند، در این هواپیما حضور داشتند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - شوالیه غائله ها از کدام کرباسچی دفاع می کند؟+ گوشه ای از پرونده غلامحسین!

عقد قرارداد ۲۰ شرکت تجهیزات پزشکی با ژاپنی‌ها تا سه ماه آینده

رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از سفر هیات ایرانی به ژاپن برای مذاکره با مدیران ارشد تجهیزات پزشکی ژاپنی و شرکت‌های تولیدکننده این کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد و گفت: قرار است طی سه ماه آتی قرارداد حداقل ۲۰ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی با مشارکت طرف ژاپنی در ایران منعقد شود.

وی افزود: همچنین جلساتی با اومتا (OMETA) از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برنامه‌ریزی شده که موضوع سرمایه‌گذاری شرکت‌های ژاپنی در ایران و تولید تجهیزات پزشکی در کشور در این جلسات بررسی خواهد شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، سه ماه آینده انعقاد قرارداد‌های تجاری برای تولید تجهیزات پزشکی در ایران در دستور کار قرار دارد.

حرکت رو به رشد دنیا به سمت سالمندی

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت در سمینار مراقبت در منزل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: جهانی شدن سالمندی یکی از مسائل عمده جهان است؛ چرا که دنیا به سمت سالمندی می‌رود و برای این موضوع بحث‌های علمی مختلفی آغاز شده است.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۵۰ انتظار می‌رود که افراد صد ساله و بالاتر ۴۰۰ درصد و افراد ۸۵ ساله حدود ۱۵۰ درصد افزایش پیدا خواهند کرد و همچنین برای اولین بار در تاریخ جهان در سال ۲۰۵۰، افراد بالای ۶۵ سال بیشتر از افراد زیر پنج سال خواهد بود.

کارشناسان سلامت روان و تغذیه به شبکه بهداشت کشور افزوده شده اند

محمد شریعتی، رییس مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: یکی از افتخارات کشور پس از انقلاب، تقویت و توسعه شبکه بهداشت در کشور است که با توجه به نیاز مردم و نوع بیماری ها، خدمات شبکه بهداشت ممکن است تغییر پیدا کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آخرین وضعیت استرداد خاوری از زبان سخنگوی وزارت خارجه - شمس آباد

وی گفت: در سال‌های اخیر، بیماری‌های غیرواگیر و مشکلات روان شناختی نسبت به دوران گذشته افزایش یافته و بیماری‌های واگیر دیگر علت عمده مرگ مردم ایران نیست و به همین دلیل، کارشناسان تغذیه و سلامت روان به شبکه بهداشت افزوده شده اند.

پشتیبانی وزارت بهداشت از تولید کنندگان گیاهان دارویی و دارو‌های گیاهی

سید محمد ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در ایران ۸ هزار نوع گیاه دارویی وجود دارد، اما بخش عمده‌ای از ۱۶۰ کارخانه تولید دارو‌های گیاهی، اسانس و مواد اولیه خود را از خارج از کشور وارد می‌کنند در حالیکه امکان تولید مواد اولیه این دارو‌ها و صادرات بیشتر محصولات در کشور وجود دارد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: رییس جمهور ابلاغ کرد که استانداران باید هر سال یکبار مجمع سلامت استانی را برگزار کنند و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مسئولان جهاد کشاورزی استان‌ها باید هر سال گزارش خود را ارائه دهند، اما یکی از مسائلی که می‌تواند در مجمع‌های استانی سلامت مورد توجه قرار بگیرد، تولید گیاهان دارویی در کشور است.

گروه گسترش شبکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی مغز متفکر معاونت بهداشت است

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در نشست مدیران گروه گسترش شبکه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، این گروه را مغز متفکر معاونت بهداشت نامید و بر ضرورت پیاده سازی شبکه مترقی بهداشت در شهر‌ها تاکیدکرد.

رئیسی افزود: باید ببینیم طراحی نظام شبکه از چه مسیری می‌بایست عبور کند، اگر نظام شبکه درست طراحی شود و پزشک خانواده استقرار یابد بعد از آن می‌رسیم به استقرار نظام ارجاع که بهتر است بجای آن عبارت نظام طبقه بندی سطوح ارائه خدمت را به کار ببریم.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : ۳۵ کشته در پی سقوط یک اتوبوس در هند

وی دلایل موفقیت نظام شبکه در روستا را عدم تکراری بودن خدمات، مشخص بودن فرآیند‌ها و آموزش‌ها و دقیق بودن کار‌ها اعلام کرد و گفت: برای اجرای موفق پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز باید به یک زبان مشترک برسیم.

وی افزود: سطح بندی درست خدمات یعنی هر خدمت در زمان و جای مناسب بواسطه فرد مناسب با کیفیت مناسب به افراد مناسب ارائه شود.

رئیسی خاطر نشان کرد: ارتباط بین سطوح خدمت فعلاً قطع است و یکی از الزامات اتصال این سطوح این است که سیستم سطح یک کاملاً آماده شده باشد.

مهم‌ترین هدف ما در حوزه درمان، نظارت است

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه مهمترین کار در حوزه بهداشت و درمان آگاهی مردم از حق قانونی خودشان است، گفت: چنانچه مردم با حق قانونی خود آشنا شوند، بزرگ‌ترین نظارت اتفاق می‌افتد و می‌تواند باعث نهادینه شدن نظارت در جامعه و امنیت در سلامت می‌شود.

جان بابایی خاطرنشان کرد: یکی از نعمت‌های ما بعد از انقلاب اسلامی، افزایش تعداد دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بوده که به افزایش سطح تحصیلات مردم و هوشیاری آن‌ها انجامیده است و لذا آگاهی بیشتر مردم به تقویت نقش نظارتی آن‌ها در جامعه همدستی می‌کند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اصل کار ما این است که پیشگیری و آگاهی اتفاق بیفتد و هدف ما این است خدمات ایمن را در کنار خدمات ارزان که ارمغان طرح تحول سلامت است به مردم ارائه دهیم و با محکم زدودن گام‌های نظارت، از رخداد اتفاقات ناخواسته پیشگیری کنیم.

منبع:پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :