به گزارش شمس آباد، در بیانیه کانون مدارس اسلامی در پی حادثه آزار و اذیت چندین از دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در منطقه ۲ تهران، آمده است: حادثه عمل غیراخلاقی در یکی از مدارس منطقه ۲ تهران، دل‌های اقشار عمومی جامعه بالأخص دلسوزان تعلیم و تربیت را به درد آورد و روح‌ها، قلب‌ها و افکار را جریحه‌دار ساخت؛ این اتفاق در مقدس‌ترین نهاد حوزه تعلیم و تربیت یعنی «مدرسه» روی داد و همه را متأثر نمود.

کالبد شکافی ابعاد فاجعه آمیز این مهم بر تمام دست اندرکاران، سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و مجریان نظام فرهنگی، آموزشی و تربیتی به‌ویژه  آموزش و پرورش کشور یک ضرورت است که با ریشه‌یابی عمیق و با برنامه‌ریزی راهبردی از تکرار آن جلوگیری به عمل آید. در واکاوی این موضوع چند نکته قابل تأمل و توجه است:

۱- در مدرسه، اموزگار و مربی محور تعلیم و تربیت است لذا چنین شخصیتی با مسئولیت پیامبرگونه می‌بایست در یک فرایند صحیح انتخاب،گزینش و تربیت شود.  شهیدان رجایی و باهنر هوشیارانه به این نکته مهم توجه داشتند و لذا مراکز ارزشمند «تربیت اموزگار تحول یافته» را بنیان گذاشتند و اهمیت اموزگار و دانشگاه فرهنگیان بوسیله رهبر معظم انقلاب مورد تأکید قرار گرفته است. متأسفانه سال‌های طولانی به دلیل عدم توجه به این موضوع راهبردی، شاهد تعطیل شدن این نهاد ارزشمند بودیم و برای تأمین اموزگار از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و نیروهای آزاد اقدام شد و این روندغیرقانونی همچنان ادامه دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آثار و برکات «تکریم امامزادگان» به جامعه نازل می‌شود - شمس آباد

آیا اجرای سند ۲۰۳۰ مانع از تعرض جنسی به دانش‌آموزان می‌شود؟
۲- سند ۲۰۳۰ که از طریق استکبار جهانی به دولت‌ها تحمیل می‌شود، هدفی جز ترویج فساد فکری، اخلاقی و سیاسی و تحقق اهداف سلطه‌جویانه آنان ندارد. اکثر دولت‌ها وجوامع حتی غربی از دستاوردهای فاجعه آمیز آن مطلع هستند و از پذیرش چنین سندی خودداری می‌کنند ولی متأسفانه شاهد بودیم که این سند از طرف دولتمردان ما مورد پذیرش قرار گرفت و دستورالعمل اجرایی آن به مدارس ارسال شد و علی‌رغم اعلام خطر شدید رهبر معظم انقلاب و تحلیل ابعاد فسادبرانگیز سند بوسیله نخبگان ، برای مقابله با نفوذ آن شدت عمل به خرج داده نشد در نتیجه امروز باید شاهد چنین اتفاق دلخراشی باشیم واعتماد خانواده‌ها  به نهاد مقدس «مدرسه» تضعیف شود.

۳- اصرار اولیاء برای ثبت‌نام فرزندانشان در مدارسی که توجه خاص به مسائل تربیتی واخلاقی دارند بخصوص «مدارس اسلامی»، نشان دهنده آن است که در ارتباط با  سایر مدارس، دغدغه‌هایی در جامعه وجود دارد لذا ضروریست در ساختار نظام تشکیلاتی، برنامه‌ای و محتوایی مدارس به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صورت گیرد که این دغدغه‌ها برطرف گردد و فضای اخلاقی و تربیتی در عموم مدارس تقویت شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : افزایش ۵۰ درصدی مراجعه به کمیته امداد / پاسخ به شایعه هزینه صدقات مردم در لبنان و یمن

۴- تربیت «نسل آینده‌ساز»  از نظر اخلاقی، ایمانی، اعتقادی، فکری، عقلانی و اجتماعی فقط تحت «تعلیم و تربیت اسلامی» امکان‌پذیر است و تقلید از فرهنگ و نظام تعلیم و تربیت و اندیشه غرب موجب  ویرانی شخصیت و هویت آینده‌سازان خواهد شد و مصداق عینی آن، این فاجعه جانسوز است که امروز مشاهده می‌کنیم. راهگشای تحقق تعلیم و تربیت اسلامی و تربیت نسل تراز جمهوری اسلامی ، «سند تحول بنیادین آموزش وپرورش» و «سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب» است که می بایست هرچه سریع‌تر نقشه عملیاتی آن ترسیم و یک عزم ملی برای اجرایی شدن آن فراهم شود؛ امریکه متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته و به گونه‌ای که رهبر معظم انقلاب در دیدار فرهنگیان از عدم اجرایی شدن آن گله‌مند شدند.

۵- حاکمیت نظام ارزیابی و ارزشیابی کیفی بر مدارس یک ضرورت است متاسفانه شاهدیم که در بازدیدها و ارزیابی‌های مدارس، اهتمام لازم نسبت به مسائل کیفی، تربیتی و ارزشی صورت نمی‌پذیرد و اولویت  سرفصل‌های بازدیدها مواردی همچون مسائل مالی، ساختار فیزیکی، مسائل آموزشی قرار دارد و موضوع تربیت اسلامی حلقه مفقوده‌ای است که بی‌توجهی به آن، چنین حوادث دل آزاری را به دنبال خواهد داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : جهان بین - پاکسازی ۱۲۰ دهانه پل های شهرستان شهرکرد صورت گرفت

کانون مدارس اسلامی معتقد است راهبرد جلوگیری از این قبیل حوادث دلخراش، اهتمام همه جانبه به گزینش صحیح و احیای نظام تربیت اموزگار، اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، تقویت، پشتیبانی و توسعه مدارس الگو همچون مدارس اسلامی، نظارت کیفی بر مدارس، برگزاری دوره‌های مستمر ارتقای معنویت و ارزش‌های اخلاقی، ایمانی، معرفتی و مهارتی معلمان و مربیان، جلوگیری از ورود فرهنگ غربگرا و فساد برانگیز همچون سند ۲۰۳۰، اجرای طرح آسیب شناسی تربیتی و اجتماعی دانش‌آموزان، توجه به موضوع تربیت اسلامی ، مشارکت کلیه نهادها و رسانه‌ها در فرایند تعلیم و تربیت اسلامی، احیاء نقش معاونین و مربیان پرورشی در سطح مدارس است.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :