به گزارش شمس آباد؛ در شرایطی که نوع اجرای طرح اجتماع‌آوری کودکان کار با اعتراض جدی فعالان اجتماعی و حقوق کودک مواجه شده است، ‌سازمان بهزیستی می‌خواهد تا شش ماه آینده کودکان زباله‌گرد را هم سر و سامان بدهد. در این میان، آنطور که معاون اجتماعی سازمان بهزیستی می‌گوید وزارت بهداشت هم با وجود آنکه یکی از اعضای ستاد ساماندهی کودکان کار و خیابانی است، اما در مسیر تأمین بهداشت و درمان این بچه‌ها سنگ‌اندازی می‌کند و اعلام کرده تنها کودکانی که بیمه داشته باشند می‌توانند از مراکز درمانی به طور رایگان استفاده کنند، این در حالی است که بسیاری از این کودکان اعم از ایرانی یا مهاجر فاقد برگه‌های هویتی و به تبع آن بیمه هستند. 

 

دستان کوچکش را باید در دست بگیری تا متوجه شوی نان در‌آوردن از میان زباله‌هایی که دیگران رها کرده‌اند چه کار طلاقت‌فرسایی است. قامتش زیر‌بار سنگین زباله‌گردی در سنین کودکی خم شده است. سقف آرزوهایش شده دیدن تلی از زباله‌هایی که به‌واسطه نم‌کشیدن فرهنگ بعضی‌هایمان در گوشه‌ای از خیابان به حال خود رها شده است. چشمان بی‌فروغ کودکان زباله‌گرد می‌کاود و دستان کوچکشان زیر و رو می‌کند تا بلکه نان شب خود و خانواده‌شان را از دل این طلای کثیف بیرون بکشند؛ ‌بچه‌هایی که حدود نیمی از آنها تنها نان‌آور خانواده‌اند و چشم تمامی اعضای خانواده به دستان کوچک آنها دوخته شده است. آنطور که فعالان حقوق کودک می‌گویند در پشت پرده کار کودکان در اجتماع‌آوری زباله پول حرف اول را می‌زند. کودکانی که بوسیله پیمانکاران استثمار می‌شوند تا با اجتماع‌آوری زباله، این طلای کثیف، جیب آنها  را پر کنند. 

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - واقعیت بازار را بپذیرید و تشویش ایجاد نکنید

 

تاکنون ۶۸۰ مورد در تهران و بیش از هزار کودک و نوجوان زباله‌گرد در شهرستان‌ها شناسایی شده‌اند که با شرایط موجود، تخمین‌زده می‌شود تعداد آنها در سطح کشور به ۱۲۰ هزار نفر برسد، اما برخی آمارها تعداد آنها را خیلی کمتر از اینها می‌داند. با وجود این اما قدر مسلم آمار کودکان زباله‌گرد پایین نیست. 

   

ممنوعیت کار برای کودکان زیر ۱۵ سال

سال ۱۳۷۳، دولت ایران پیمان‌نامه ‌جهانی حقوق کودک را امضا کرد و تعهدات مربوط به کودکان کار و خیابانی را به صراحت پذیرفت، اما با گذشت ۱۷سال هنوز این قشر به رسمیت شناخته نشده‌اند و آمار دقیقی از این کودکان در کشور وجود ندارد. انگار مسئولان و نمایندگان مجلس تنها برای دستیابی به بخش‌هایی از این پیمان‌نامه همچون افزایش سن ازدواج به بالای ۱۸ سال پایبندند و بندهای دیگر به حال خود رها شده است. 

 

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در رابطه با فعالیت کودکان زباله‌گرد به‌خصوص در کارگاه‌هایی که قابل رصد نیستند، می‌گوید: این کودکان اغلب در لایه‌های پنهان مشغول به فعالیت هستند، با توجه به اینکه کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک را پذیرفته‌ایم، مهم‌ترین بخش این کنوانسیون این است که کودکی که زیر ۱۵ سال سن دارد، حق کار کردن ندارد. کودکان بین ۱۵ تا ۱۸ سال هم تا زمانی که کار، سلامت آنها را تحت‌تأثیر قرار ندهد اجازه کار کردن دارند، بنابراین در بحث زباله‌گردی کودکان با توجه به اینکه این کار شایسته کودک نیست و شأن و سلامت روانی آنها را تهدید می‌کند و از همه مهم‌تر عواقب بسیار بدی در سلامت جسم آنها دارد، باید هرچه سریع‌تر نسبت به جلوگیری از این کار اقدام شود. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : همکاری های بهداشتی و دارویی ایران و قرقیزستان گسترش می یابد

 حبیب‌الله مسعودی فرید معتقد است: بهترین حالت در مورد کودکان زباله‌گرد این است که خانواده آنها بررسی و حمایت شود. اگر هم قرار است کودک کار کند باید در یک کار تمیز و بدون آسیب ساماندهی شود. در نهایت باید به این وضعیت بحرانی کودکان کار به‌طور ویژه‌ای رسیدگی شود، باید طی شش ماه آینده این کودکان را از زباله‌گردی گسستن کنیم و آنها را به سمت کارهای حرکت دهیم که آسیبی به آنها نرسد. 

   

نداشتن اوراق هویتی مانع درمان کودکان کار و خیابان

به گفته این مسئول وزارت رفاه، وزارت بهداشت برای احداث بیمارستان کودکان کار و خیابان و حمایت از این کودکان قول داده است، اما جداسازی کودکان کار از سایر کودک‌ها درست نیست ضمن آنکه استفاده از مراکز درمانی به طور رایگان برای این بچه‌ها به بردن بیمه مشروط شده است، در حالی که بسیاری از این کودکان اعم از ایرانی یا مهاجر فاقد برگه‌های هویتی و متعاقب آن بیمه هستند. 

 

فرید می‌افزاید: کودکان ایرانی بدون ‌شناسنامه هم مشکلات عدیده‌ای برای درمان دارند. در همین زمینه نامه‌نگاری‌هایی با وزارت بهداشت داشته‌ایم و این وزارتخانه اعلام کرده‌ است که این کودکان باید برگه هویت داشته باشند، بعضی‌ها کارت ندارند و ممکن است به تهیه آن نیز دسترسی نداشته باشند. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از این فرصت برای انتقاد دوباره انتقال بیمه سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت استفاده می‌کند و می‌گوید: باید برای کودکان دارای شرایط خاص اعم از ایرانی و غیرایرانی شرایط خاصی فراهم شود یا کد خاصی به آنها داده شود تا بتوانند از خدمات بیمه‌ای و درمانی بهره‌مند شوند، بیمه سلامت ایرانیان تحت‌نظر بهداشت است و باید در این خصوص با این وزارتخانه رایزنی شود. 

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : کاریابی‌های مجازی یا پلتفرم‌های استخدامی، کدام یک کمکی به حل معضل بیکاری می‌کنند؟

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پوشش بالای بیمه برای کودکان دارای برگه هویتی تصریح می‌کند: با وجود این باید به سمت تلفیق اجتماعی گروه‌های خاص حرکت پیدا کنیم، همانطور که همه بچه‌ها به بیمارستان می‌روند و به بخش کودکان مراجعه می‌کنند، کودکان کار نیز باید از این امکانات بهره‌مند شوند.  از سوی دیگر، وزیر بهداشت هم با تأکید بر اینکه اغلب کودکان کار دچار سوءتغذیه هستند، معتقد است: باید وزارت کار و سازمان بهزیستی برای ساماندهی این کودکان بیش از گذشته وارد عمل شوند تا بتوانیم بر‌اساس تعهد برازیلیا که ایران هم آن را امضا کرده است، کل این بلیه را از کشور اجتماع کنیم. 

در برابر تسویه‌حساب دستگاه‌ها با یکدیگر به نام کودکان کار، ‌برخی فعالان حقوق کودک معتقدند اجتماع‌آوری کودکان کار بیشتر از اینکه به منظور حمایت از آنها باشد، برای پاک کردن چهره شهر از این بچه‌هاست. به ویژه اینکه بهزیستی مراکز مناسبی برای نگهداری از این بچه‌ها ندارد و همین مراکز نیز برای نگهداری موقت ایجاد شده‌اند. آینده برای این بچه‌ها مبهم‌ترین واژه موجود است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :