وی افزود: همچنین مدیران کل دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف در استان‌ها نیز همسویی بسیار خوبی با ستاد هماهنگی خدمات سفر داشتند و سطح مشارکت اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر در نوروز امسال در حد عالی بود.
معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ضمن تشکر از اصحاب رسانه در نوروز ۹۷ گفت: اصحاب رسانه با تشویق مردم به سفر سودمند بزرگی در نوروز ۹۷ کردند. این امر می‌تواند باعث توسعه گردشگری داخلی و کاهش خروج گردشگران از کشور شود.
وی بیان کرد: در نوروز ۹۷ شاهد بهار جدیدی در حوزه گردشگری در کشور بودیم چراکه همه همسو و همدل برای توسعه گردشگری در این ایام سودمند کردند.

افزایش استقبال مردم از اماکن فرهنگی‌تاریخی در نوروز ۹۷
همچنین محمدحسن طالبیان – معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی نیز در این نشست گفت: نوروز ۹۷ در مقایسه با سال‌های گذشته شاهد استقبال چشمگیر از مکان‌های تاریخی و موزه‌ها بودیم. البته رویدادهای فرهنگی، نمایشگاه‌ها و نوروزگاه‌ها که به معرفی میراث ناملموس پرداختند در افزایش این بازدید‌ها بی‌تأثیر نبود.
وی افزود: در بازدید‌هایی که از استان‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی داشتیم شاهد همکاری خوب شهرداری برای پاکیزه نگه بردن اماکن فرهنگی‌‌تاریخی بودیم، هچنین رعایت نکات حفاظت از میراث فرهنگی در سال ۹۷ ازسوی گردشگران در مقایسه با سال گذشته بهبود چشمگیری داشت.

رشد ۴۱‌درصدی بازارچه‌ها و غرفه‌های فروش صنایع‌دستی در نوروز ۹۷
همچنین پویا محمودیان – سرپرست معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: بازارچه‌های و غرفه‌های فروش صنایع‌دستی در ۳۱ استان از ۲۷ اسفند دایر شدند. امسال با ۱۰هزار ۱۴۶ غرفه فروش صنایع‌دستی شاهد رشد ۴۱درصدی مواجه بودیم.

وی افزود: افزایش غرفه‌های فروش صنایع‌دستی این نوید را می‌دهد که در سال پشتیبانی از کالای ایرانی شاهد رشد فروش صنایع‌دستی باشیم. این بازارچه‌ها همچنین می‌تواند موجب رونق اقتصاد محلی شود.
سرپرست معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به مصوبه نخستین جلسه هیئت دولت در سال ۹۷ مبنی بر ممنوعیت خرید کالای خارجی گفت: پیرو دستورات ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برای تحقق این امر به ۳۱ استان نامه ارسال و درخواست شد که استان‌ها لیست اقلام صنایع‌دستی قابل استفاده در ارگان‌ها و دستگاه‌ها را اعلام کنند. امیدواریم که این مسئله تأثیرات خود را در ماه‌های اولیه سال بگذارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اصلاح‌طلبان بدون خجالت از استکبار جهانی اعلام برائت کنند

در ادامه این نشست مدیران‌کل استان‌های مازندران، گیلان، بوشهر، چهار‌محال‌وبختیاری، خراسان رضوی، همدان و آذربایجان شرقی گزارشی از اقدامات استان‌هایشان در نوروز ۹۷ ارائه کردند.
ابوالفضل مکرمی‌فر – مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: در ایام نوروز ۹۷ شاهد رشد ۱۴درصدی ورودی گردشگران به استان بودیم. در این ایام ۶۷۸۷ مورد نظارت بر مراکز اقامتی و خدماتی صورت گرفت و ۳۸۰۰ بازدید از بخش تعزیرات صورت گرفت و به ۵۰۰۰ پرونده تخلفات رسیدگی شد.
وی افزود: بازدید از مراکز فرهنگی‌تاریخی استان نیز ۹درصد رشد داشت. همچنین ۳۰۰ نمایش خیابانی و اجرای موسیقی در سطح شهر مشهد برگزارش شد.

راه‌اندازی اتوبوس‌های گردشگری در استان مازندران در نوروز ۹۷
بهروز کشاورز – دبیر ستاد خدمات سفر مازندران نیز گفت: از ۲۷ اسفند تا ۱۳ فروردین ۹۷، ۱۴میلیون و ۹۰۰هزار نفر‌شب اقامت در این استان به ثبت رسید که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته شاهد رشد ۲۹درصدی بودیم.
وی افزود: همچنین با افزایش تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان به ۷۲ اقامتگاه، ۳میلیون و ۶۰۰هزار نفر‌شب در روستاهای مازندران اقامت داشتیم.

کشاورز با اشاره به راه‌اندازی اتوبوس‌های گردشگری در استان مازندران ادامه داد: در راستای افزایش نشاط و شادمانی در جامعه در مبادی ورودی و دو شهرستان این استان ‌۷۳ نوروزگاه همراه با جشن‌ها و جشنوراه‌های فرهنگی، بومی و محلی برگزار شد.

رشد ۶۶/۵درصدی حضور گردشگران خارجی در گیلان
رضا علیزاده – مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان نیز اعلام کرد: در نوروز ۹۷، یک‌میلیون و ۷۱۳ خودرو به این استان سفر کردند و شاهد ۸میلیون و ۹۷۱هزار نفر‌شب اقامت در این استان بودیم که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل شاهد رشد ۲۶درصدی بودیم. همچنین شاهد رشد ۶۷/۵درصدی بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی در سال ۹۷ بودیم.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : محیط زیست سخنگوی کشاورزی شده/ زیر پا گذاشتن شعارهای زیست‌محیطی بواسطه دولت - اخبار شمس آباد

وی با بیان اینکه بیشترین اقامت در این استان به ترتیب متعلق به لاهیجان، انزلی، رودسر و آستارا بود گفت: اتفاق خوبی که در نوروز ۹۷ در استان رخ داد رشد ۶۶/۵درصدی حضور گردشگران خارجی با ۱۷۷۳ نفر‌شب اقامت در استان گیلان بودیم.
مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان تصریح کرد: در سالی که مزین به پشتیبانی از کالای ایرانی است ۴۰۰ فروشگاه و هفت بازارچه صنایع‌دستی در سال فعالیت کردند و در ۷۵ منطقه و ۱۱۰۰ غرفه سعی شد که صنایع‌دستی در سبد مسافران گیلان قرار گیرد و با فروش ۸میلیاردو ۷۰۰میلیون تومان صنایع‌دستی شاهد رشد ۴۵درصدی فروش صنایع‌دستی در زمان مشابه نسبت به سال قبل بودیم.

حضور ۴۵۰هزار نفر‌ در جشن‌های دریایی بوشهر
ناصر امیرزاده – مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بوشهر نیز گفت: نوروز امسال شاهد حضور ۷میلیون و ۳۰۰هزار نفر‌شب اقامت در این استان و رشد ۶درصدی در مقایسه با نوروز سال گذشته بودیم.وی افزود: امسال برای اولین‌بار کمیته گردشگری دریایی به ستاد هماهنگی خدمات سفر اضافه شد. در نوروز ۹۷، ۴۵۰هزار نفر‌ در جشن‌های دریایی حضور داشتند و شاهد رشد ۱۵درصدی گردشگران در این حوزه بودیم.

امیرزاده میزان فروش صنایع‌دستی این استان را یک‌میلیارد تومان اعلام کرد گفت: سال گذشته تعداد اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان یک یا دو عدد بود امسال این تعداد به ۱۲ اقامتگاه بوم‌گردی افزایش یافت. در نوروز ۹۷ همچنین محورهای جنوبی استان جزو ممحورهای پرتردد استان شدند.

علی مالمیر – مدیرکل میراث‌فرهنگی همدان نیز ضمن تشریح اقدامات انجام شده در نوروز ۹۷ در این استان گفت: همدان در نمایشگاه گردشگری سالن گردشگری کودک را برگزار کرد، در نوروز ۹۷ نیز استان همدان بر روی گردشگری کودک و خانواده تمرکز ویژه‌ای داشت.

رشد ۴۰درصدی اقامت در آذربایجان شرقی در نوروز ۹۷
مرتضی آبدار – مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه شاهد رشد ۴۰درصدی اقامت در نوروز ۹۷ در این استان بودیم، گفت: ۳میلیون و ۴۶۰هزار و ۲۸۸ نفر از جاذبه‌های آذربایجان شرقی بازدید کردند  که در مقایسه با سال گذشته ۱۶درصد رشد داشت. همچنین ۲۷۵ بازدید نظارتی در ایام نوروز صورت گرفت که شامل  ۲۰۸ مور تشویق، ۱۱۵ مورد تذکر و ۱۱ مورد اخطار بود.
به گزارش سازمان میراث فرهنگی-بهمن عسگری سوادجانی – مدیرکل چهارمحال و بختیاری نیز رشد اقامت در این استان در نوروز امسال را ۲۰۶درصد اعلام کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : فراخوان«انتفاضه بزرگ» از قلب دمشق؛ مقاومت مسلحانه تنها راه آزادی قدس+تصاویر - شمس آباد

طرح امداد و نجات نوروزی و طرح ایمنی و سلامت در نوروز ۹۷
همچنین نماینده هلال‌احمر نیز در این نشست با تشریح طرح امداد و نجات نوروزی و طرح ایمنی و سلامت در نوروز ۹۷ گفت: ‌۱۳۷۸ پایگاه هلال احمر در طول این طرح‌ها فعالیت داشتند و ۵۳۷۵ عملیات انجام شده که ۴۱‌درصد مربوط به حوادث ترافیکی بود.

وی افزود: در عملیات امداد و نجات کوهستان و ساحلی نیز شاهد رشد ۲/۵‌درصدی بودیم. همچنین با اجرای طرح ایمنی و سلامت در مبادی ورودی شهرها شرایطی فراهم شد تا با استراحت خانواده‌ها در ایستگاه‌هایی که راه‌اندازی شد شرایطی فراهم شود تا شاهد کاهش تصادفات و حوادث جاده‌ای باشیم.

نماینده هلال‌احمر همچنین اعلام کرد که ۵۰۰هزار نفر به کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» پیوستند.همچنین خالدی – نماینده اورژانس از وزارت بهداشت گفت: امسال نماینده وزارت بهداشت در ستاد تسهیلات سفر مستقر شد، وزیر بهداشت نیز دستور داده بود که تمام بیمارستان‌ها، واحدهای بهداشت و… با ستاد هماهنگ باشند.
وی افزود: ۲۰ هزارو ۹۲۹ مورد اورژانس پیش‌بیمارستانی انجام شد. ۲۱‌درصد مأموریت‌ها نیز مأموریت‌های ترافیکی بود و بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار مأموریت مراجعه‌کننده به مراکز درمانی داشتند. نزدیک به ۹۰درصد مصدومان حوادث ترافیکی نیاز به اعزام به مراکز درمانی داشتند.

خالدی با بیان اینکه بهداشت محیط ارتباط نزدیکی با ستاد خدمات سفر داشت، گفت: بیش از یک‌میلیون و ۴۰۰هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد در ایام نوروز اجتماع‌آوری شد.نجمی نماینده پلیس راهور ناجا نیز گزارشی از اقدامات پلیس راهور در نوروز ۹۷ ارائه کرد.
 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :