به گزارش شمس آباد به نقل از شمس آباد, سید محمد بطحایی امروز در مرحله دوم انتخابات نمایندگان فرهنگیان در هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار کرد: طی امروز و فردا نمایندگان منتخب معلمان به اجتماع هیئت امنا اضافه می‌شوند.
وی افزود: در هر سازمان مهمترین رکن تحول منابع انسانی است. فضا و تجهیزات و برنامه‌ها در کنار منابع انسانی سهم قابل توجهی ندارد و در آموزش و پرورش که ماموریت آن تربیت انسان است, نیروی انسانی بسیار مهم است. با تجهیزات و کلاس‌های استاندارد و برنامه‌های آموزشی مناسب بدون توجه به نیروی انسانی نمی‌توانیم به تحول برسیم.

وزیر آموزش و پرورش با طرح این پرسش که کدام نیروی انسانی و با چه ویژگی‌هایی می‌تواند در آموزش و پرورش تحول ایجاد کند, گفت: دانش‌ها و مهارت‌های لازم در نیروی انسانی برای تحول نیاز است اینکه در اجتماع خودمان درباره تحول صحبت کنیم و بگوییم آموزش و پرورش اگر متحول نباشد آینده کشور در تردید خواهد بود و, تحول ایجاد نمی‌شود. زمانی تحول رخ می‌دهد که نیروی انسانی دانش و مهارت کافی برای تحول و انگیزه لازم برای به کار بردن آن را داشته باشد و بدون این دو مسئله هیچ تحولی رخ نمی‌دهد.

بطحایی بیان کرد: اگر تصور کنیم سند تحول ۱۰ درصد اجرا شده باشد تا زمانی که نیروی انسانی دانش و مهارت لازم و انگیزه کافی را نداشته باشد به هیچ تحولی نمی‌رسیم و تفاوت بارز کشورهای پیشرفته در بحث آموزش و پرورش با ایران در این مسائل است و فضا و تجهیزاتشان نزدیک شبیه ما است اما نیروی انسانی آنها دانش و مهارت بالاتر و انگیزه بیشتری دارند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - از عمل زیبایی حیوانات خانگی تا عمل حنجره سگ!

وی عنوان کرد: در آموزش و پرورش از سرمایه نیروی انسانی نسبت به سایر دستگاه‌های دیگر غافل هستیم. یک میلیون و ۷۰۰هزار اموزگار شاغل و بارنشسته داریم که هر کدام می‌توانند منشا تحول در آموزش و پرورش باشند اما فرایندهای اداری و سازمانی ما بسیار سنتی و غیرقابل انعطاف است. حرکتی که برای صندوق ذخیره شروع کردیم را در تمام سطوح تصمیم سازی آموزش و پرورش توسعه خواهیم داد. نیروی انسانی سرمایه ارزشمندی است که در صندوقچه نگه داشته و به آن قفل زده‌ایم و دائم هم می‌گوییم چرا مشکل داریم. می‌پذیریم سطح معیشت معلمان واقعا مشکل ایحاد کرده است و خدمت رهبر انقلاب گفتم تا زمانی که اموزگار مجبور به بردن شغل دوم باشد تا زندگی خود را هدایت کند نمی‌تواند شش دانگ حواس خود را در کلاس درس بگذارد.

بطحایی با اشاره به اینکه تمام مشکل ما معیشت معلمان نیست, گفت: معلمان توقع دارند که به آنها آزادی عمل بدهیم. حرکتی که در صندوق ذخیره شروع کردیم و اصراری که به همکارانم داشتم مبنی بر اجرای آنم ولو اینکه بگویند بطحایی عرضه نداشت یک کار را انجام دهد با هدف افزایش مشارکت معلمان در جریان تصمیم گیری‌های وزارت آموزش و پرورش بود و تا زمانی که این اتفاق نیفتد باید دور هم اجتماع شویم و از مشکلات گلایه کنیم.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : سر خُم "وارداتچی‌های بنزین سلامت" - شمس آباد

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در انتخابات هیئت امنای صندوق فرهنگیان حدود ۲۰۰ هزار نفر از معلمان مشارکت داشتند و به نظر می‌رسد تاکنون یک انتخابات الکترونیک با مشارکت ۲۰۰ هزار نفر در کشور نداشتیم.
بطحایی افزود: برای من هم پیام می آمد که آیا اگر دو نفر به هیئت امنای صندوق ذخیره وارد شوند می توانند جلوی مفاسد را بگیرند اما هدف ما حضور و انتخاب معلمان بود تا کم کم بتوان کل هیئت امنا را از میان معلمان انتخاب کرد تا آنها در جریان تصمیم گیری و افزایش سودآری صندوق مشارکت داشته باشند.

وی گفت: صندوق ذخیره نباید به یک صندوق خیریه تبدیل شود بلکه یک بنگاه اقتصادی است و باید در جاهایی که منافع و سودآوری بیشتری برای فرهنگیان دارد سرمایه‌گذاری کند. هم اکنون هفت نفر عضو هیئت امنای صندوق هستند که تا پیش از این نقش تشریفاتی داشته و دو تا سه بار در سال جلسه داشتند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: نقش هیئت امنا را برای حضور جدی‌تر در سیاست‌گذاری‌ها تغییر دادیم و خواهش من از نماینده فرهنگیان این است که در رأی به افراد فقط به صلاحیت و شایستگی فرد توجه داشته باشند تا توانایی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی را داشته باشد و بندهایی که حسابرس ارائه کرده را تجزیه و تحلیل کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اقتصاد ایران هنوز از رکود خارج نشده است / افزایش توامان صادرات غیرنفتی و بیکاری

بطحایی افزود: درجلسه شب گذشته هیئت امنای صندوق ذخیره درخواست استنشاق دادم تا گزارش حسابرسی برای بیشتر به تاخیر بیفتد که با درخواست استنشاق بیزاری کردند اما اصرار کردم و درخواست استنشاق را دریافت کردیم و در این فاصله بررسی‌هایی را بر روی گزارش حسابرس داشتیم. از نمایندگان معلمان در هیئت امنا تقاضا دارم به افرادی رأی بدهید که بالاترین توانایی را برای حضور در اجتماع هیئت امنا و صیانت از حقوق معلمان داشته باشند و این صیانت زمانی رخ می‌دهد که توانایی تجریه و تحلیل صورت‌های مالی حسابرسی را داشته باشد و بدانند سود واهی به چه معناست تا وقتی پای عمل آمدند نبینند ادعای ۴۰۰ میلیارد سود ۱۵۰ یا ۲۰۰ میلیارد بوده است.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :