در این میان، آموزش و پرورش کشور به دلایل مختلف دارای مشکلات عدیده‌ای است و انتقادات زیادی نسبت به آن وارد است؛ از محتواهای کتب درسی تا تدریس دروس بواسطه معلمان و سیستم آموزشی در مدارس و…

چندین از دانش‌آموزان مدارس شهرهای مختلف کشور در گفت‌وگو با ما، از کاستی و ضعف‌های آموزشی و پرورشی در مدارس و کتب درسی گفتند.

*جای خالی مسائل علمی و کاربردی در کتب درسی
علیرضا م، دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی از استان لرستان اظهار داشت: امروز در مدارس به جای اینکه مسائل علمی کاربردی و آزمایشگاهی بیان شود، مباحث تئوری گفته می شود.
 وی ادامه داد: با این روش رابطه خوبی بین علم و صنعت برقرار نمی شود؛ برای نمونه در کتاب تفکر و سواد رسانه ای باید بیشتر بخش عملی مورد توجه قرار گیرد،اما این رطور نیست.

*جای خالی مطالب مفید در کتب درسی
سجاد الف، از استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: مهم ترین مشکل فعلی آموزش و پرورش مربوط به کتب درسی است. برخی مطالب مانند شهید فهمیده که باید در کتب درسی باشد، به خوبی وجود ندارد و در مقابل، عکس‌های نامناسب همچون عکس فوتبالیست با چهره‌ای به دور از شأن کتاب درسی منتشر شده است.

*بی توجهی به آسیب‌های اجتماعی
ابراهیمی با اشاره به عدم توجه کافی به مسائل پرورشی، خاطرنشان کرد: به آسیب های اجتماعی مانند گرایش به سیگار و مواد مخدر به خوبی پرداخته نمی‌شود.
وی تصریح کرد: بعضی معلمان در مدارس مسائل دینی را خوب درس نمی‌دهند و این موضوع باعث سست شدن اعتقادات دانش‌آموزان می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : وشالوده ارشاد به خوزستان سفر می‌کند

* رواج تفکرهای انحرافی در برخی مدارس
مهدی م، از استان زنجان گفت: بنده دانش‌آموز مدرسه تیز هوشان هستم و متأسفانه در مدرسه ما معلمی داریم که اعتقادات «اوشو» عارف هندی را تبلیغ می‌کند.
محمد رضا ش، بیان داشت: معلمان در مدارس دولتی بیش از ۳۰ سال سابقه دارند و در نتیجه، حال درس دادن و پاسخ دادن را ندارند.
وی ادامه داد: منابع کتب درسی به ویژه کتب علوم انسانی از منابع غربی است.
این دانش‌آموز افزود: مدیر مدرسه ما در خصوص روابط دختر و پس به دانش‌آموزان می‌گوید «چسبیدن این روابط تاز مانی که به درس شما آسیب نزند ایرادی ندارد».

* عدم استفاده از مطالبی اساتیدی مانند شهید مطهری در کتب
محمد حسین د، از استان چهارمحال بختیاری  ابراز داشت: چرا در حالی که اساتید بزرگی مانند شهید مطهری را داریم، از کتب و فکر آنها استفاده نمی‌کنیم؛ برای نمونه در کتاب فلسفه از نظریات دانشمندان غربی مطلب منتشر شده است.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش مدرک گرایی را ترویج می‌کند، افزود: باید در کنار آموزش مطالب درسی به مهارت آموزی نیز توجه شود.

* اختصاص زنگ دروس تفکر رسانه‌ای به ریاضی و فیزیک
حدیث ز، دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی از بوشهر، عنوان کرد: در حال موجود در آموزش و پرورش بیشتر به آموزش توجه می‌شود نه پرورش؛ ضمن اینکه در استان ما بیشتر کلاس‌های مربوط به درس «آمادگی دفاعی» و «تفکر و سواد رسانه‌ای» تعطیل شده و به دروس اختصاصی «ریاضی» و «فیزیک» اختصاص پیدا کرده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بهترین آثار استادان هنر باستانی کنده کاری روی چوب

*ضرورت استفاده از اساتید حوزوی در تدریس درس دینی
معصومه م، دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی از استان زنجان، با انتقاد از کم دانشی برخی معلمان، خاطرنشان کرد: دبیران درس دینی که از دانشگاه فرهنگیان به کلاس درس می‌آیند، فاقد اطلاعات کافی هستند و باید معلمان این درس مهم از کسانی باشند که در حوزه‌های علمیه درس خوانده‌اند.
وی با بیان اینکه پرورش در مدارس تیز هوشان تعطیل است، متذکر شد: در این مدارس به فعالیت بسیج دانش‌آموزی توجه نمی‌شود.

 *بی توجهی به فعالیت بسیج دانش‌آموزی
گیتی ک، از کردستان با انتقاد از نبود محتوای «دشمن شناسی» در کتب درسی، یادآور شد: معلمان مدارس هیچ اهمیتی به فعالیت بسیج دانش‌آموزی مانند حلقه‌های صالحین در مدارس نمی‌دهند.
ثمین الف، از کرمانشاه با اشاره به محتوای نامطلوب کتب درسی، گفت: در رشته علوم انسانی دروس «جامعه شناسی» و «روان شناسی» دارای مطالب بسیار سنگینی است و حجم آن زیاد است؛ در نتیجه دبیر مربوطه مجبور است برای اینکه بتواند کتاب را تمام کند، خیلی سریع درس دهد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : رقابت ISP ها بر سر تعرفه‌های جدید اینترنت نامحدود

*تعطیلی زنگ نماز
مریم ش، از کرمانشاه به عدم توجه به مسائل اعتقادی اشاره کرد و گفت: در مدرسه ما برخی معلمان به مسائل اعتقادی توجهی ندارند؛ ضمن اینکه به «زنگ نماز» که باید هر روز اجرا شود، توجهی نمی‌ شود و دبیران در زمان اقامه نماز، به درس دادن خود ادامه می‌دهند و هر دانش‌آموزی که قصد داشته باشد از کلاس برای اقامه نماز خارج شود، از درس عقب می‌ماند و دبیران به درس دادن خود ادامه می‌دهند

*استفاده از معلمان غیر مرتبط در دروس 
محمد جواد ص، از استان پارس با اشاره به مشکلات متعدد در آموزش و پرورش متذکر شد: از معلمان در دروس مربوط به خود استفاده نمی‌کنند و برای نمونه، مدرس ریاضی را برای تدریس درس تفکر و سواد رسانه‌ای به کلاس می‌فرستند؛ در حالی که این معلمان هیچ تخصصی در خصوص این درس ندارند.

وی با اشاره به استفاده از منابغ غربی در کتب درسی، خاطرنشان کرد: در مقطع ابتدایی منابعی که در کتاب تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است،از یک منبع یهودی و فردی به نام «راولینسن» است. 

علیرضا ک، از استان قم یکی از اصلی ترین مشکلات در آموزش و پرورش را عدم پاسخگویی درست مسائل دینی به دانش‌آموزان و ایجاد شبهات در ذهن آنها برشمرد.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :