به گزارش شمس آباد، کیومرث کلانتری درباره راهکار‌های در نظر گرفته شده برای کاهش آلودگی هوای استان تهران گفت: بخش قابل توجهی از آلودگی هوا به منابع متحرک بازمی‌گردد و عدم تردد کامیون‌های فرسوده در سطح شهر تهران یکی از مهمترین مصوبات ماه‌های گذشته بوده که تا ابتدای اسفند ماه هم تداوم خواهد داشت.

پلیس مسئول برخورد با کامیون‌های فرسوده

مدیرکل محیط زیست استان تهران درباره اینکه چرا برخی خودرو‌های فرسوده باوجود ممنوعیت تردد، همچنان در سطح شهر تهران تردد می‌کنند، توضیح داد: عدم تردد کامیون‌های دودزا و فرسوده یکی از مهمترین مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا بوده و اگر جلوگیری نشد باید پلیس در این رابطه پاسخگو باشد.

کلانتری با بیان اینکه دو موضوع در تردد خودرو‌های فرسوده استان تهران وجود دارد، گفت: بنابر مصوبات در نظر گرفته شده خودرو‌هایی که عمر فرسودگی‌شان بالاتر از حد استاندارد در نظر گرفته دارند، نباید در سطح شهر تردد داشته باشند.

وی افزود: برخورد با خودرو‌های فرسوده باید با جدیت انجام گیرد و در این رابطه عمر فرسودگی برای همه خودرو‌ها نیز از سوی دولت مشخص شده است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: یک موضوع دیگر تردد خودرو‌های فاقد معاینه فنی و آلاینده است که این خودرو‌ها هم باید برای دریافت معاینه فنی هدایت شود و اگر این برگه را دریافت کند هیچ مسئله‌ای برای تردد نخواهد داشت.

به گفته کلانتری، باید با خودرو‌های دودزا، فاقد استاندارد و بدون معاینه فنی به طور جدی برخورد شود.
وی بدون اشاره به اعلام اخیر معاون دادستان کل کشور و رئیس سازمان استاندارد مبنی بر یورو ۴ نبودن سوخت توزیعی در کلان‌شهر‌های کشور گفت: در سطح شهر تهران سوخت بنزین یورو ۴ و گازوییل کم گوگرد توزیع می‌شود!

مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: البته برخی خودرو‌های تولید‌کننده آلایندگی، سوخت مصرفی خود را خارج از شهر تهران دریافت می‌کردند که بر همین اساس وزارت نفت موظف شد تا در تمام سطح استان بنزین یورو ۴ و گازوئیل کم گوگرد توزیع کند.

وجود برخی انحرافات در سوخت مصرفی استان تهران 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مواضع احزاب منطقه کردستان در خصوص بازگشایی پارلمان

به گفته کلانتری، در سطح شهر تهران حدود ۱۰۰ درصد سوخت توزیعی استاندارد است البته شاید انحرافاتی وجود داشته باشد؛ در سطح استان تهران نیز ۹۰ درصد سوخت توزیعی استاندارد است که البته اگر این میزان افزایش پیدا کند شاهد کاهش حجمی از آلایندگی‌ها خواهیم بود.

سهم ۳۰ درصدی تردد شبانه کامیون‌ها در آلودگی هوا 

وی، موضوع دیگر در آلودگی هوا را تردد شبانه کامیون‌ها در شهر تهران دانست و اظهار کرد: کامیون‌هایی که شبانه برای کار‌های عمرانی در شهر تهران تردد می‌کنند باعث تولید آلایندگی می‌شوند و سهم آن‌ها در تولید ذرات معلق حدود ۳۰ درصد است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: بنابر تمهیدات اندیشیده شده تمامی کامیون‌های بالای ۵۰ سال از سال آینده در شهر تهران تردد نخواهند کرد.

۸۰ درصد آلودگی هوا ناشی از تردد خودرو‌ها 

کلانتری توضیح داد: اگر کامیون‌ها و خودرو‌های سبک و سنگین دارای معاینه فنی باشند و سوخت هم کاملاً استاندارد شود قطعاً آلودگی هوا کاهش می‌یابد چراکه بیش از ۸۰ درصد آلودگی هوا مربوط به خودرو‌ها است و قابل کنترل خواهد بود.

افزایش تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس در سال ۹۶ 

وی درباره میزان روز‌های آلوده در سال ۹۶ و مقایسه آن با سال‌های گذشته گفت: فقط زمان آلودگی هوا طی امسال جابه‌جا شده است؛ در سال‌های گذشته تعداد روز‌های ناسالم برای همه گروه‌ها بیشتر از امسال بوده و در سال جاری هم تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس بیشتر شده است.

کاهش بارندگی یکی از عوامل آلودگی هوا 

مدیرکل محیط زیست استان تهران یکی از علل آلودگی هوای امسال را کاهش بارندگی دانست و تصریح کرد: بخشی از مشکلاتی که امسال در فصل پاییز و آبان ماه به‌وقوع پیوست به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها و پدیده وارونگی هوا بوده است.

به گفته کلانتری، رشد تعداد روز‌های آلوده در بهمن ماه به‌دلیل سکون هوا بوده و باید تمهیدات لازم در چنین شرایطی اندیشیده شود؛ تعداد روز‌های سالم و پاک در مجموع ۱۰ ماهه سال ۹۵ حدود ۲۳۱ روز، روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس ۶۶ روز، ناسالم برای همه گروه‌ها حدود ۹ روز بوده است.

تازه‌ترین آمار روز‌های آلوده در سال ۹۶ 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تقدیر مسجدجامعی و الویری از اقدامات قالیباف

مدیرکل محیط زیست استان تهران افزود:، اما تعداد روز‌های سالم و پاک در مجموع ۱۰ ماهه سال ۹۶ حدود ۲۲۴ روز، ناسالم برای گروه‌های حساس ۷۷ روز و ناسالم برای همه افراد حدود ۵ روز ثبت شده است که در مجموع تفاوت چندانی ندارد و تعداد روز‌های سالم و ناسالم بهمن و اسفند ماه را هم اعلام خواهیم کرد.

کلانتری درباره این پرسش که چرا با توجه به تمهیدات اندیشیده شده در سال‌های گذشته، وضیعت آلودگی هوا تغییری در سال ۹۶ نیافته است، گفت: یکی از عمده‌ترین مسائل به عدم ناپایداری‌های جوی باز می‌گردد یعنی بارندگی‌های ما حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

علت تعطیلی مدارس و مصوبات کمیته اضطرار 

وی افزود: برخی برنامه‌ها همانند اجرای طرح زوج و فرد از در منازل، تعطیلی مدارس و … به خاطر کاهش آلاینده‌های جوی نیست بلکه به خاطر اضافه‌تر نشدن آلاینده‌ها است؛ یعنی آلودگی را به همان میزان نگه داشتن می‌کنیم تا ناپایداری و وزش باد آغاز شود و کیفیت هوا بهبود پیدا کند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: به عنوان نمونه اعداد ما وقتی به بیش از ۱۵۰ می‌رسد یعنی روندی خطرناک را شاهد هستیم، اما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و فقط تمهیدات ذکر شده، برای بالاتر نرفتن اعداد و سلامت شهروندان انجام می‌گیرد.

کلانتری بر لزوم گسترش حمل‌ونقل عمومی و فرهنگ‌سازی برنامه‌هایی همانند دوچرخه سورای تاکید کرد و گفت: باید حمل‌ونقل عمومی گسترش بیشتری در کلانشهر‌ها و به‌ویژه استان تهران داشته باشد و زیرساخت‌های برنامه‌هایی همانند دوچرخه سواری هم در سطح استان فراهم شود.

فرهنگ‌سازی در راستای کاهش آلودگی هوا 

وی افزود: مردم نیز در راستای جلوگیری از افزایش آلاینده‌های جوی نقش حائز اهمیتی دارند؛ تردد خودرو‌های تک‌سرنشین، عدم توجه به اخطار‌ها در روز‌های آلوده و رعایت نکردن برخی مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا می‌تواند در رشد آلودگی هوا اثر داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - شهربانو امانی و دردسرهای سخنان عصبی‌اش + تصاویر

مدیرکل محیط زیست استان تهران تاکید کرد: یکی از مهمترین راهکار‌های ما در کاهش آلودگی هوا به توسعه حمل‌ونقل عمومی و توجه شهروندان به آن بازمی‌گردد و در این راستا مردم نیز باید از تردد‌های غیر ضروری با خودرو‌ها پرهیز کنند.

تاکید بر استفاده از سوخت استاندارد وخودرو‌های هیبریدی 

به گفته کلانتری، سوخت مصرفی ما در کلانشهر‌ها باید کماکان استاندارد باشد و خودور‌ها نیز به سوی هیبریدی شدن بروند تا شاهد بهبود فامیلی وضعیت آلودگی هوا باشیم.

وی افزود: ضمن اینکه توجه به سمت الکترونیکی شدن فعالیت‌های روزمره موجب کاهش تردد مردم در سطح استان خواهد شد که این موضوع نیز در کم شدن تردد‌های غیرضروری اثر دارد.

وزارت نفت مسئول پاسخگویی در استاندارد بودن یا نبودن سوخت 

مدیرکل محیط زیست استان تهران درباره اینکه معاون دادستان کل کشور چندی قبل بر عدم یورو ۴ بودن سوخت خودرو‌ها تاکید کرده بود، گفت: باید این موضوع از وزارت نفت پرسیده و پیگیری شود.

کلانتری افزود: در حال موجود سه دستگاه شامل سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست و وزارت نفت پایش سوخت را انجام می‌دهند؛ پایش‌ها در شهر تهران نیز با جدیت انجام می‌گیرد البته گاهی شاید انحرافاتی وجود داشته باشد، اما در حال موجود سوخت توزیعی در سطح شهر تهران از بنزین یورو ۴ و گازوئیل کم گوگرد است.

وی تصریح کرد: البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که انحرافاتی نیز در این زمینه وجود دارد که خود دستگاه‌های ذیربط باید پاسخ دهند، اما بر اساس قانون دستگاه‌های مربوطه موظفند که صد در صد سوخت تحویلی شهر تهران را به صورت بنزین یورو ۴ و گازوییل کم گوگرد توزیع کنند.
مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: نسبت به سوختی که در گذشته توزیع می‌شد اطلاعاتی خاصی ندارم و باید وزارت نفت جوابگو باشد.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :