به گزارش شمس آباد، مرتضی لطفی در پنجمین نشست کشوری معرفی شرکت‌های قابل واگذاری شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در بندرعباس اظهار داشت: در مرحله نخست واحد‌های کوچک تولیدی در زمینه‌های تولید سیمان، دامپروری، پتروشیمی و داروسازی و … با دو مدل مزایده و مذاکره به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

وی افزود: هدف از واگذاری‌ها اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوصی سازی و تامین نقدینگی برای حضور شستا در طرح‌های بزرگ ملی است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) نیز در این نشست، بیان داشت: در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و فراهم کردن زمینه لازم برای حضور بخش خصوصی، شستا تصمیم به واگذاری برخی شرکت‌های خود کرده است.

لطفی افزود: در همین راستا برای شفاف سازی و فراهم کردن امکان واگذاری واحدهای وابسته به تامین اجتماعی به افراد دارای اهلیت، جلساتی با حضور استانداران و فعالان اقتصادی برگزار کردیم و این پنجمین نشست ما با فعالان اقتصادی در هرمزگان است.

وی تصریح کرد: شستا با ۲۷۴ شرکت در قالب ۹ هلدینگ در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، معادن فلزی و غیر فلزی، عمران، حمل و نقل و سیمان مشغول فعال است که در هرمزگان پالایشگاه خلیج پارس با ۴۹ درصد سهام یکی از بزرگترین بنگاه های شستا در این استان محسوب می شود که فاز دوم آن آماده بهره برداری است و موجب خودکفایی کشور دربخش بنزین و حتی صادرات فرآورده های نفتی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) اضافه کرد: بارویکرد سهام داری در برنامه راهبردی پنج ساله افق ۱۴۰۱ پیش بینی کرده ایم که این ۹ هلدینگ به پنج هلدینگ تقلیل یابد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : صدور حکم اعدام برای سخنگوی سابق رهبر شورشیان سودان جنوبی

لطفی اظهار داشت: در واگذاری ها تمهیداتی اندیشیده شده تا به راحتی انجام و اشتغال شاغلان نیز در این واحدها نگه داشتن شود و امکان تبدیل تکنولوژی فعلی به تکنولوژی جدید همراه با تغییر وضعیت در تولیدات ایجاد شود.

وی گفت: طی مذاکره با بانک رفاه کارگران به دنبال این هستیم تا از طریق این بانک به واحدهایی که واگذار می‌شوند سرمایه در گردش با سود پست ارائه شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) عنوان کرد: امیدواریم آغازگر حذف رقابت با بخش خصوصی باشیم و میدان عملیات برای بخش خصوصی را بیشتر فراهم کنیم.

لطفی افزود: در راستای شفاف سازی همه شرکت های شستا در بورس عرضه شده تا مردم بتوانند به اطلاعات شرکت ها دسترسی داشته باشند.

وی بیان داشت: در ارتباط با واگذاری در حوزه نظام حسابرسی با سازمان بازرسی کل کشور همکاری می کنیم تا در بهترین شرایط و با شفافیت واگذاری شرکت ها انجام شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با بیان اینکه شستا به دنبال این است که از بنگاه داری خارج شده و اصلاح ساختاری داشته باشد، عنوان کرد: در کوشش هستیم که شرکت‌های کوچکی که در یک حوزه تولید محصول فعالیت دارند را ادغام کنیم و در این راستا برای اولین بار شرکت های نفت و گاز موجود در حوزه وزارت کار را ادغام می کنیم تا شرکت های بزرگ بین المللی ایجاد شوند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - "دمی"‌با‌آرزوهای‌"بدون‌تعبیر"‌بازیگران!+عکس

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: فاز دوم و سوم تولید بنزین در پالایشگاه میعانات گازی نفت ستاره خلیج پارس تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.
۴۹ درصد از سهام پالایشگاه نفت ستاره خلیج پارس متعلق به شستا است.

لطفی افزود: با سرمایه گذاری شستا بزودی پایانه‌های صادراتی قیر در استان هرمزگان آغاز می‌شود.

وی گفت: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ۲۷۴ طرح شرکت در کشور با ارزش ۲۰۱ هزار میلیارد تومان دارد.

اولویت واگذاری سهام شرکت‌های سرمایه گذاری تامین اجتماعی باید با مردم این استان باشد

همچنین فریدون همتی – استاندار هرمزگان در پنجمین نشست کشوری معرفی شرکت‌های قابل واگذاری شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در هرمزگان، تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی را یکی از اولویت های دولت دوازدهم دانست و عنوان کرد: رئیس جمهور اعتقاد دارد که دولت هر چقدر بتواند حضور خود را در اقتصاد کم کند و تصدی گری امور این عرصه را به مردم واگذار نماید، اقتصاد کشور شکوفاتر و پویاتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه شستا یکی از بزرگترین بنگاه های شبه دولتی کشور است، افزود: واگذاری شرکت های، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی صورت گرفته که این امر یکی از اهداف و اولویت های دولت دوازدهم است.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: سیاست دولت بر این است که شرکت های دولتی و شبه دولتی از تصدی دولت خارج و به مردم واگذار شوند زیرا این واگذاری می تواند موجب شکوفایی بخش اقتصادی کشور شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - لابی پارلمانی دولت علیه دولت!

همتی با تاکید بر اینکه اولویت واگذاری سهام شرکت های قابل واگذاری شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در هرمزگان باید با مردم این استان باشد، تصریح کرد: در فاز دوم واگذاری شرکت های شستا که در استان هرمزگان هستند انتظار داریم واگذاری آنها با اولویت قرار دادن مردم این استان صورت گیرد، زیرا مردم هرمزگان علاقه مند به سهام داری در واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ استان هستند.

وی عنوان کرد: واگذاری سهام شرکت ها در استان به هرمزگانی ها علاوه بر ایجاد انگیزه، موجب ایجاد ارتباط عاطفی و اقتصادی فی مابین مردم استان و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) خواهد شد.

استاندار هرمزگان اظهار داشت: این شرکت با واگذاری شرکت های اقتصادی زیر مجموعه خود علاوه براینکه چابک تر می‌شود، می‌تواند پروژه و طرح های جدید ایجاد و به مردم واگذار کند.

همتی به پالایشگاه نفت ستاره خلیج پارس اشاره کرد و گفت: این پالایشگاه یکی از شرکت‌هایی است که شرکت شستا سهام دار آن است و فاز دوم آن با ارتقاء تولید ۲۴ میلیون لیتر بنزین آماده بهره برداری است و تا پایان سال فاز سوم آن نیز به بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان داشت: با بهره برداری از فاز سوم این پالایشگاه ظرفیت تولید بنزین آن به ۳۶ میلیون لیتر خواهد رسید و موجب خودکفایی کشور و حتی صادرات این محصول نفتی خواهد شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :