به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، کمپینی که اوایل شهریور سال جاری و در آستانه روز ملی یوزپلنگ، با همکاری مشترک یک انجمن حیات وحشی و یکی از بازیگران سینما، در شبکه‌های مجازی اعلام وجود کرد، هدف خود را اجتماع‌آوری ۸۰۰ میلیون تومان، اعانه مردمی به منظور خرید آغل‌های پارک ملی توران عنوان کرد تا با آزادسازی این زیستگاه از گله‌های دام، محدوده‌ای امن برای یوزپلنگ‌های منطقه فراهم آورد.

هر چند مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی که آن زمان، هنوز از پشتیبانی مالی سازمان ملل برخوردار بود و پروژه‌ای بین‌المللی به حساب می‌رفت، مشارکت پروژه را در تشکیل این کمپین تکذیب کرد اما فعالیت همزمان او به عنوان خزانه‌دار این انجمن حیات وحش  باور بی‌ارتباط بودن وی با این کمپین را دشوار می‌ساخت.

این در حالی است که پیشتر، یکی از انجمن‌های محیط زیستی با نظارت این مدیر، مبلغ ۸۵۰‌ هزار یورو از نهادهای بین‌المللی دریافت کرده بود تا آغل‌های پارک ملی توران را خریداری کند اما موفق نشده بود. هدفی که حالا دوباره برای محقق شدنش کمپینی تشکیل شده تا این بار به جای نهادهای بین‌المللی از مردم اعانه اجتماع کند. این موضوع سبب شد حساسیت‌ها نسبت به اجتماع‌آوری مجدد مبلغی برای آزادسازی پارک ملی توران از گله‌های دام بالا بگیرد و پرسش‌هایی مطرح شود که هرگز پاسخی به همراه نداشت. پرسش‌ها عموماً از این قرار بودند که مبلغ ۸۵‌ هزار یورو کجاست و چرا تاکنون هزینه‌ نشده؟ این ۸۰۰ میلیون تومان بر اساس کدام برآورد هزینه درخواست شده و در صورت تأمین تا چه زمانی به محقق شدن هدف کمپین خواهد انجامید؟ آیا این مبلغ صرفاً برای خرید آغل‌های پارک ملی توران درخواست شده یا پرداخت حقوق عرفی دامداران را هم شامل می‌شود؟

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - جنگل‌های ایران در سال ۹۷ سوختند

انباشته شدن این سوالات بی‌جواب از یک سو و سکوت مسئولان محیط زیست و منابع طبیعی در ستاد و استان سمنان از سوی دیگر سبب شد وجاهت کمپین یوز تا ابد زیر سوال برود تا جایی که مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون از جزئیات تشکیل این کمپین اظهار بی‌خبری کرده و تأکید کرد در صورتی که چنین برنامه‌هایی برای حفاظت از محیط زیست طراحی می‌شود می‌بایست ابتدا مکانیزمی برای دریافت و خرج مبالغ دریافتی تعیین شده باشد.

به فاصله چند ساعتی از اظهارات مدیرکل دفتر حیات وحش اما پورتال سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار مصاحبه‌ای با حمید ظهرابی، سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی این سازمان در کمال ناباوری اعلام کرد که کمپین یوز تا ابد با هماهنگی این معاونت تشکیل شده و به فعالیت ادامه می‌دهد. مدیرکل دفتر حیات وحش هم در یک نشست خبری، اظهارات روز گذشته خود را ناشی از ناآگاهی اعلام کرد و تایید کرد که کمپین با هماهنگی معاون کلانتری راه‌اندازی شده.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در اعتراض به طرح انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس صورت گرفت فریاد انزجار جوانان و دانشگاهیان در «اجتماع جوانان مدافع حریم قدس شریف»/ تا فتنه باقی است مبارزه ادامه می‌یابد

بیشتر بخوانید: آقای کلانتری! ۸۰۰میلیون تومان ارزش کشتن اعتماد مردم را داشت؟ / کمپین مردمی، دولتی از آب درآمد

اظهارات ظهرابی و خودانکاری خرازیان مقدم که با هدف وجاهت بخشیدن به کمپین یوز تا ابد در رسانه‌ها منتشر شد بر خلاف برنامه‌ریزی، سبب ریزش طرفداران این کمپین در فضای مجازی شده و پرسشی جدید را پیش کشید:  آیا سازمان حفاظت محیط زیست آنقدر از انجام وظایف خود عاجز مانده که با استفاده از شهرت یک بازیگر برای اجتماع‌آوری تنها ۸۰۰ میلیون تومان اعانه مردمی، کمپینی تشکیل دهد؟

این پرسش‌ هم به پرسش‌های قبل اضافه شد و بی‌آنکه پاسخی به همراه داشته باشد با سکوت کامل مسئولان محیط زیست مواجه شد. تبلیغات برای جذب شرکت‌های مردمی بواسطه کمپین یوز تا ابد به انحاء مختلف از رخنه در برخی نشریات گرفته تا تبدیل شدن به بهانه‌ای برای اکران فیلم و فروش بلیت کنسرت ادامه یافت و آخرین مبلغ اجتماع‌آوری‌شده در مهر حدود ۶۰۰ میلیون تومان اعلام شد.

از آن زمان تاکنون تبلیغات برای این کمپین همچنان ادامه دارد بی‌آنکه مجموع شرکت‌های دریافتی اعلام شده باشد و یا دستکم توضیحی درباره فعالیت‌های انجام‌شده کمپین منتشر شده باشد. این در حالی است که حادثه ماه گذشته حکایت از وضعیت اسفبار امنیت در زیستگاه‌های کشور دارد. توله یوزپلنگی که به صورت قاچاق از یکی از زیستگاه‌های سمنان به تهران منتقل شد و سرانجام به دنبال پیگیری‌های یکی از دوستداران حیات وحش، بواسطه خریدار به پارک پردیسان تهران تحویل داده شد تا این سوال مطرح شود که چرا سازمان حفاظت محیط زیست که مدعی است در حال موجود کمتر از ۵۰ یوز در کشور باقی مانده، به جای اجتماع‌آوری شرکت‌های مردمی برای خالی کردن تنها یک زیستگاه از حضور چند گله دام، با افزایش نیروهای محیط‌بان در سراسر زیستگاه‌های یوز در کشور، نسبت به برقراری حداقل امنیت در این زیستگاه‌ها اقدام نمی‌کند؟

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : العرب تحلیل کرد بارزانی چگونه قافیه را باخت

حالا هم مدتی است کمپین یوز تا ابد پا را فراتر نهاده و با پیش‌فروش سکه و شمش طلای یوزنشان، به بهانه حفاظت از یوزپلنگ تا حدودی چهره اصلی خود را به جامعه نشان داده. اما آیا کمپینی با این زیرساخت‌ها و تبلیغات گسترده که توانست یک‌شبه، پشتیبانی سازمان حفاظت محیط زیست را هم جلب کند، تنها به دنبال آن است که به نام حفاظت از یوزپلنگ چندصد میلیون تومانی، اجتماع کرده و بساطی برای دلالی طلا پهن کند؟

جاذبه‌های گردشگری منطقه توران، که پارک ملی توران بخشی از آن است، علاقه ویژه مدیران این انجمن حیات وحش  به فعالیت‌های گردشگری و حتی ایجاد قرق اختصاص در این منطقه و پیشینه ارتباطات خانم بازیگر با سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، موضوعاتی است که شمس آباد طی گزارش‌های آتی به بررسی آنها خواهد پرداخت.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :