به گزارش سلامت شمس آباد، پیتر مائورر در مراسم طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و نمایش توانمندی نیروهای هلال احمر با اشاره به اینکه افتخار بزرگی برای من است که امروز کنار شما و در سازمان امداد و نجات سازمان هلال احمر ایران هستم، اظهار داشت: اجازه بدهید سخنان را با ابراز تسلیت به خانواده‌هایی که اعضای خانواده و نزدیکان خود را در زلزله کرمانشاه وسقوط هواپیمای تهران – یاسوج از دست داده اند، شروع کنم.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ ادامه داد: جمعیت هلال احمر ایران در خط مقدم واکنش و پاسخگویی به این حوادث بود. همانطور که شما در کشور خود این مهم را به خوبی انجام داده اید و نهضت صلیب سرخ و هلال احمر نیز از پاسخگویی به بحران‌های بشری و سایر شرایط خشونت آمیز تا بلایای طبیعی و ساخته دست بشر ادامه داده است.

وی افزود: واضح است که نیازهای بشردوستانه بیشمار هستند و نیاز جدی برای گسترش حضور نهضت در این عملیات‌های مهم وجود دارد. پاسخ جمعیت هلال احمر به رنج مردم بسیار مورد تقدیر قرار گرفته است. کاری که شما برای مدد به قربانیان زلزله‌های ایران انجام داده‌اید از اهمیت بالایی برای صدها هزار انسانی که خانه‌هایشان و یا زندگی‌شان را از دست داده‌اند، برخوردار است.

مائورر به شرایط موجود در منطقه اشاره کرد و گفت: مشکلات بشردوستانه در سراسر منطقه به اندازه کافی روشن هستند، ۲۰٫۸ میلیون نفر مجبور به فرار از مخاصمات شده‌اند و بیش از ۵۰ میلیون نفر به مدد نیاز دارند. صدها هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر مجروح شده‌اند. ده‌ها هزار نفر بازداشت و یا مفقود شده‌اند. زیرساخت‌های اساسی آسیب دیده و درگیریها مانع دسترسی به خدمات شده است و در ورای تمامی این ارقام، میلیون‌ها داستان‌ از رنج‌های تک تک انسان‌ها وجود دارد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در ادامه تصریح کرد: کارکنان کمیته بین المللی صلیب سرخ سال‌ها است که از نزدیک شاهد این دشواری و خصومت‌ها بوده‌اند و ما پیامدهای ناشی از این جنایات و جابه جایی‌های گسترده مردم را دیده‌ایم و تمام سعی خود را برای مدد به کار بسته ایم.

وی به اقدامات سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت: ما برای ۱۰ میلیون نفر جیره غذای اضطراری فراهم کردیم و اطمینان حاصل کردیم که ۲۲ میلیون نفر به آب دسترسی دارند و ما آماده پاسخگویی به چالش‌های پیش رو هستیم. ما بینش منحصر به فردی درباره تحولات ، مخاصمات و تاثیرات آن بر جوامع و جمعیت‌ها داریم.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ اضافه کرد: ما در سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار را به عملیات‌های بشر مساعد در عراق، سوریه، یمن و افغانستان و میانمار و برای مدد و پشتیبانی از افراد متاثر اختصاص داده‌ایم و این مبلغ بخش قابل توجهی از کل بودجه عملیاتی ما است و اگرچه برای پاسخگویی برای تمام نیازها کافی نیست اما ما تلاشمان را می‌کنیم.

مائورر به ادامه سفرهایش در منطقه اشاره کرد و گفت:‌ پس از ایران به سوریه خواهم رفت. جایی که از غوطه شرقی تا عفرین و جاهای دیگر نیازهای فوری وجود دارد. همانطور که همه ما دیده‌ایم شرایط غوطه شرقی روز به روز ناامیدکننده تر می‌شود دسترسی‌های بشردوستانه باید مورد احترام قرار گیرند تا مدد‌ها بتوانند به منطقه وارد شوند. سعی بسیار زیادی کرده‌ایم تا به مردم دسترسی داشته باشیم. در هفته‌های اخیر امدادرسانی به غوطه شرقی داشته‌ایم اما نیازها همچنان باقی است.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ به اقداماتی که در سوریه انجام شده اشاره کرد و ادامه داد: به رغم چالش‌ها کمیته صلیب سرخ و شریک کاریش هلال احمر، تاکنون برای ۱۵ میلیون سوری آب پاکیزه و ۳٫۵ میلیون بسته‌های غذا فراهم کرده است.

مائورر همچنین گفت: امسال به میانمار و بنگلادش سفر خواهم کرد. در مناطق مرزی این دو کشور باید به بیش از صدهزار نفر خدمات رسانی کنیم. این خدمات که ما در سراسر دنیا و در شرایط خشونت انجام می‌دهیم بدون حضور کارکنان متعهد صلیب سرخ و هلال احمر ممکن نبود. این مهم بوسیله امدادگران بشردوستانه امکان پذیر شده که همچون شما در خط مقدم هستند؛ چرا که بدون حضور تک تک شما رویای کرامت انسانی برآورده نمی ‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این رنج‌ها می‌توان تعدی حقوق بین المللی را بوسیله طرفین دید، گفت:‌ استفاده بی‌فکر و نامتناسب از زور، هدف قرار دادن زیرساخت‌های عمومی، هدف قراردادن امکانات بهداشتی و تاکتیک‌های محاصره مانع دسترسی شهروندان به کالاها و خدمات ضروری است. در میان تمامی اختلافات موجود در این درگیری‌ها، احترام به کرامت انسانی باید بیشتر مورد احترام قرار گیرد.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ اضافه کرد:‌ حقوق بین المللی بشردوستانه مخاصمات را ترغیب کرده از بد رفتاری با بازداشتی‌ها، استفاده از سلاح‌های شیمیایی و استفاده از مین‌ها و تاخت به غیر نظامیان احتراز کنند.

وی با اشاره به اینکه حقوق بشردوستانه در حال کامل شدن است، گفت: همانطور که درگیریها در حال تغییر و تحول مداوم هستند اما از سویی این اصول که حفاظت از بشریت است، همچنان باقی است. در عرصه منازعات و جنگ علیه تروریست جامعه بین الملل باید از حقوق بین المللی بشردوستانه دربرابر استدلال‌هایی که می گویند این اصول قابل اجرا نیستند حفاظت کنند. ما باید اجماع درباره این حقوق را اهمیت دهیم.

مائورر عنوان کرد: سال گذشته سال بدی برای خانواده صلیب سرخ و هلال احمر بود چرا که چندین از نیروهای خود را از دست داد زیرا این نیروها هرگز نباید در جنگ‌ها مورد آسیب قرار گیرند.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با اشاره به پیامدهای جنگ که پنهان می‌مانند و جدایی خانواده‌ها که از جمله آنها است، گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ،‌ جمعیت‌های ملی محل زندگی افراد را پیدا می‌کنند و خانواده‌ها را به هم می‌رسانند. صلیب سرخ و هلال احمر سابقه دیرینه در زمینه بازپیوند خانواده‌ها دارند.

مائورر گفت:‌ مایه خوشحالی است که دیروز دو سازمان تفاهم نامه همکاری مشترکی را امضاء کردند و این تعهد صلیب سرخ و هلال احمر برای همکاری‌های بلند مدت و پایدار را نشان می دهند من مایلم از دکتر پیوندی و هدایت امور بین المللی برای حمایتشان تشکر کنم.

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر ایران در خط مقدم واکنش و پاسخگویی به زلزله کرمانشاه و سقوط هواپیمای تهران یاسوج بود.

به گزارش هلال احمر، طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و نمایش توانمندی نیروهای هلال احمر امروز با حضور علی اصغر پیوندی-رئیس جمعیت هلال احمر، معاونان جمعیت هلال احمر و پیتر مائورر-رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر برگزار شد و تیم‌های مختلف جمعیت هلال احمر از جمله تیم‌های واکنش سریع، مانوری را برگزار کردند.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سندی که درمان ۸۷ میلیون ایرانی را دگرگون می‌کند + جزئیات - شمس آباد
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :