به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ پیش از این مطلبی با عنوان “حذف سامانه‌ای که می‌تواند امنیت تمام پروازهای کشورمان را به خطر اندازد” از حبیب رستمی؛ مدیر پروژه نوین‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی هواشناسی در جهاد دانشگاه شریف منتشر شد.

در پی انتشار این یادداشت، سازمان هواشناسی توضیحی درباره این مطلب ارسال کرده است که در ادامه مشروح آن آمده است:

«مطالبی که با موضوع “پروژه نوین‌سازی سامانه‌های پیش‌بینی و زنگ خطر سازمان هواشناسی کشور” به نقل از آقای حبیب رستمی عضو هیأت علمی گروه پژوهشی فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی صنعتی شریف مطرح و منتشر شده است که با توجه به بیان کردن مطالب نادرست و البته ناقص در خصوص به خطر افتادن امنیت پروازهای خطوط هوایی توضیحات زیر برای شفاف سازی و اطلاع رسانی صحیح به شهروندان گرامی ارائه می‌شود.

  1. سازمان هواشناسی کشور حدود ۱۵ سال پیش مطالعات مربوط به توسعه و نوی‌ن­سازی مجموعه خود را با همکاری سازمان هواشناسی فرانسه (شرکت mfi) که یکی از پیشرفته­‌ترین هواشناسی­‌های جهان است، انجام داد و یک طرح جامع با توجه به امکانات و توان داخلی تهیه کرد؛ این طرح شامل بخش­های متعددی است که متاسفانه به سبب برخی محدودیت­ها از جمله مالی و ممنوعیت­های جهانی، به طور کامل اجرا نشد. در زمان ممنوعیت­‌ها یکی از پروژه­‌هایی که قرار شد با توجه به توان داخلی اجرا شود بخش بانک داده بود که تحویل جهاد دانشگاهی گروه پژوهشی فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با مدیریت جناب آقای رستمی به عنوان مدیر فنی پروژه شد که در کنار یک شرکت داخلی آن را به مرحله اجرا درآورند. این پروژه قرار بود در مدت ۹ ماه خاتمه یابد که با توجه به عدم دانش لازم منجر به مشارکت شرکت فرانسوی corobor و متاسفانه اجرای پروژه به سبب همین عدم آشنایی به جای ۹ ماه، بیش از ۵ سال به درازا کشید و آسیب فراوانی به منابع مالی و فعالیت­های سازمان هواشناسی وارد کرد همچنین پیمانکار داخلی هم ظاهرا به سبب تغییرات قیمت ارز ضرر کرد و در این بین تنها مدیریت پروژه بود که از اجرای این پروژه منتفع گردید و هزینه مدیریت پروژه از سه درصد به سبب طولانی شدن اجرای به ۳۰ درصد افزایش یافته بود که با پیگیری و تاکید مدیریت فعلی سازمان این روند فرسایشی متوقف و با آنکه پروژه کامل نشده بود به ناچار در سال ۱۳۹۴ اجرای پروژه پایان یافته اعلام شد.
پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مهم‌ترین علل مرگ زنان ایرانی

یکی از آسیب­های طولانی شدن اجرای پروژه این است که بدون استفاده سودمند از سامانه ایجاد شده، بسیاری از بخش­های سخت­‌افزاری و نرم­‌افزاری آن در حال موجود قدیمی شده­‌اند و نیاز به بروزرسانی دارد که با صرف هزینه‌های فراوان و مشکلات عدیده‌ای در فعالیت‌های روزمره همراه است.

  1. اظهارنظرهای سطحی و غیر‌تخصصی در مطالب منتشره، بیانگر عدم اطلاع دقیق ایشان از فعالیت‌های سازمان هواشناسی است؛ لازم به یادآوری است که سازمان هواشناسی از ۲۰ سال پیش اقدام به تولید و ارائه پوشه‌های پروازی نموده است که از سال ۱۳۸۵ این پوشه‌ها به صورت خودکار در حال تولید بوده و سازمان از ابزارهای مختلفی برای تولید محتوا استفاده کرده و می‌کند که کاملا منطبق با استانداردهای جهانی است. احتمالا” نگارنده محترم به سبب طولانی شدن اجرای پروژه فراموش کرده‌اند که پروژه یادشده برای ایجاد بانک داده هواشناسی بوده است و نه ایجاد سامانه هواشناسی هوانوردی و تولید پوشه پروازی لذا آنچه که به عنوان دستاورد جدید از آن یاد می­‌کنند تنها یک کار تکراری و پر‌عیب و نقص بوده که برای سرپوش نهادن بر عدم توانایی در اجرای دقیق اصل پروژه و راضی کردن کارفرما تهیه شده است و به همین علت هیچگاه بواسطه بخش کاربر مورد توجه و استفاده قرار نگرفت.
  2. با توجه به اینکه نرم­‌افزارهای پیاده شده بواسطه گروه پژوهشی جهاد دانشگاهی شریف تماما خارجی هستند، مشخص نیست که ایشان دغدغه کدام یک را دارند، استفاده از نرم‌افزارهای خارجی و یا پشتیبانی از توان داخلی اما سازمان هواشناسی کشور در راستای استفاده حداکثری از توان داخلی، در حال موجود قرارداد جامعی با پیمانکار و تیم نرم‌افزاری داخلی دارد که در حال ارتقا و توسعه­ سامانه‌های عملیاتی موجود و حتی سامانه اطلاعات و پردازش مرکزی (CIPS) است.
  3. بدیهی است که سازمان هواشناسی کشور برای پاسخگویی به نیاز روزافزون و متنوع کاربران خود ناچار به اجرای پروژه‌هایی است که بتواند محصولات و خدمات مورد نیاز آنها را با کیفیت روز جهانی تهیه و ارائه کند لذا در برخی موارد به دلیل نبود دانش و توان داخلی، اقدام به انعقاد قرارداد با هواشناسی فرانسه که یکی از مراکز برتر هواشناسی دنیا است نموده تا بتواند علاوه بر ارتقاء سامانه­‌های کاربردی خود، از طریق همکاری‌های گسترده علمی و تخصصی، انتقال دانش و فن‌آوری به داخل کشور را هم انجام دهد؛ شایان گفتن است که قرارداد جدید هیچ‌گونه همپوشانی با زیرساخت‌های موجود از جمله پروژه IRIMO-IS یا هواشناسی جاده‌ای، راداری و ماهواره‌ای نداشته و صرفاً در راستای تکمیل فرآیند‌های اجرایی و خدماتی هواشناسی است.
  4. در رابطه با پروژه هواشناسی جاده‌ای اشاره شده است که این پروژه در زمان مسئولیت آقای رستمی به صورت ۱۰۰ درصد با دانش خارجی اجرا شده است؛ متاسفانه بهره‌برداری از پروژه به دلیل عدم انتقال دانش بواسطه پیمانکار داخلی و نیز مقاومت شرکت خارجی و درخواست مبلغ چند صد هزار یورویی، به طور موقت، متوقف شد اما از سال گذشته با کوشش فراوان کارشناسان خلاق سازمان و همکاری پژوهشکده هواشناسی، پروژه هواشناسی جاده­ای نه تنها بدون نیاز به مدد خارجی عملیاتی شد بلکه ارتقاء یافت و با تلفیق پیش‌بینی‌های جوی، سامانه‌ای در سطح استاندارد روز دنیا پیاده‌سازی و اجرایی شده است که جناب آقای رستمی و دوستانشان می­‌توانند برای به روزرسانی اطلاعات خود به آن مراجعه نمایند؛ نشانی سامانه هواشناسی جاده‌ای road.irimo.ir
پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - فرقه‌سازی برای «تجسس»

در پایان یادآور می­‌شود که رویکرد مدیریت فعلی سازمان همواره استفاده و پشتیبانی حداکثری از توان داخلی سازمانی و ملی در توسعه نرم‌افزاری و فناوری بوده و در عمل آن را نشان داده است؛ موارد بسیاری برای ارائه وجود دارد که در همین چند سال اخیر اجرایی شده­‌اند و خارج از حوصله این نوشتار است؛ چنانچه آقای رستمی و همکارانشان تمایل داشته باشند می­‌توانند از نزدیک با این فعالیت­ها که بعضا بسیار بزرگ و در حد کارهای روز جهانی است، آشنا شوند؛ بدیهی است در مواردی که امکان داخلی وجود نداشته باشد، بهره‌گیری و استفاده از توان خارجی و بین‌المللی با کیفیت برتر جهانی و با تاکید بر ظرفیت‌سازی و انتقال دانش و فناوری در راستای راهبری و توسعه آتی سامانه‌های تهیه شده، در دستور کار بوده و خواهد بود؛ به امید روزی که اظهار‌نظرهای کارشناسی و بر پایه­ داده­‌ها و اطلاعات بروز و دقیق و نگرانی­ها، تنها بر اساس تامین منافع ملی و توسعه و آبادانی همه جانبه کشور و تامین رفاه و آسایش جامعه باشد.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - در هفتم تیر سال ۶۰ چه گذشت؟

بیشتر بخوانید: پشت‌پرده اتفاقات ناخوشایند در پیش‌بینی هواشناسی کشور/ تفاوت فاحش فرود هواپیما در فرودگاه‌های ایران با دنیا

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :