به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاح و رونمایی از کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش در اجتماع خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد و همچنین فرا رسیدن روز کارگر، اظهار کرد: یکی از رویکردهای سازمان بهزیستی پیشگیری از وقوع و همچنین شیوع آسیب‌ها به عنوان راهبرد اساسی این سازمان است. پیشگیری به لحاظ اقتصادی نیز مرقون به صرفه است و ما می‌توانیم بسیاری از آسیب‌ها را با اقدامات پیشگیرانه کنترل کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: یکی از آسیب‌های جدی اعتیاد است و این آسیب نقش موثری را در سایر آسیب‌ها از جمله طلاق دارد و بر همین اساس سازمان بهزیستی با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، حرکت‌های اجتماعی را برای آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها در خصوص مصرف مواد مخدر بویژه گل و حشیش آغاز کرده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: مرحله نخست این طرح در ایام نوروز برگزار شد و مرحله دوم در ۱۴ استان از هشتم تا دهم اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: استان‌های البرز، مازندران،‌ قزوین، کرمانشاه، چهارمحال بختیاری، آذربایجان غربی، تهران، خوزستان، گیلان، بوشهر، کرمان، یزد و گلستان ۱۴ استانی هستند که مرحله دوم طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش اجرا خواهد شد.

محسنی بندپی بیان کرد: ترویج فرهنگ پیشگیری نیازمند شرکت و همکاری اصحاب رسانه است و چنانچه اقدامات پیشگیرانه،‌ریشه‌ای و اصولی و با هدف آگاه‌سازی و حساس‌سازی آحاد جامعه انجام شود ثمرات موثری را در پی خواهد داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اگه خوب بشی، پولدار می‌شی

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: متاسفانه ۲۲ درصد تا ۲۷ درصد از جامعه کارگری درگیر مصرف مواد مخدر هستند و لذا در راستای ترویج فرهنگ پیشگیری و ارتقاء دانش جامعه نسبت به سوء مصرف مواد مخدر نیازمند یاری اصحاب رسانه هستیم.

وی افزود: ما باید بتوانیم فرهنگ پیشگیری را در جامعه و خانواده ترویج دهیم و علائم مصرف موادی از جمله گل و حشیش را به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی کنیم و قاعدتا با اطلاع‌رسانی و مداخله به هنگام می‌توانیم از خیلی از عوارض بعدی جلوگیری کنیم.

محسنی بند پی با بیان اینکه مصرف گل بعد از تریاک بیشترین شیوع را در کشور دارد گفت: قطعا با آگاه‌سازی در بین خانواده‌ها می‌توان نسبت به مصرف این مواد در بین نوجوانان، جوانان و فرزندان تذکرات لازم را داد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: مصرف گل عوارضی را از جمله افزایش ضربان قلب، خشک شدن دهان و گلو، گیجی و عدم تمرکز، تکلم آهسته، افسردگی و انزوا، پرخاشگری و خشم و … را دارد بر همین اساس با درک این عوارض و شناسایی آن می‌توان خانواده‌ها را نسبت به عوارض مصرف گل آگاه کرد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : تجویز سمعک در فروشگاههای تجهیزات پزشکی ممنوع/ماجرای سمعک‌های چینی در ایران - اخبار شمس آباد

به گزارش شمس آباد، فرید براتی سده در آیین اجرای طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش که پیش از ظهر امروز با حضور انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به باورهای نادرست در جامعه متاسفانه جوان‌های ما بویژه نوجوانان در سطح عمومی به مصرف مواد گل و حشیش روی آورده‌اند که مصرف این مواد عوارض جبران‌ناپذیری را در بر دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط سازمان بهزیستی تصمیم گرفت طرحی را در راستای اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خانواده ها انجام دهد و بر همین اساس اجرای طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش در دستور کار سازمان قرار گرفت.

معاون مرکز پیشگیری از مرکز اعتیاد بهزیستی کشور بیان کرد: در همین راستا باید نسبت به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی وسیعی شود تا خانواده‌ها فریب فضای مجازی را نخورند و این در حالیست که متاسفانه در فضای مجازی برنامه‌هایی برای مصرف گل منتشر می‌شود به طوریکه مصرف این مواد عوارض شدید و جبران‌ناپذیری را در پی دارد.

براتی‌سده بیان کرد: خوشبختانه نیروی انتظامی و اقدامات موثر فضاهای اطراف مدارس را رصد می‌کند که این اتفاق مبارک و خوبیست و امیدواریم که ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: مرحله نخست طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش در ابتدای ماه (فروردین ماه) ۵ و ۱۳ برگزار شد. ضمن اینکه علاوه بر اطلاع‌رسانی از طریق بروشور تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها نیز با خط ملی اعتیاد (۰۹۶۲۸) تماس و اطلاعات لازم را کسب کردند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - گزارشی‌از دنیای ناشناخته‌دخترانی که پلیس شدند

معاون مرکز پیشگیری از مرکز اعتیاد بهزیستی کشور، بیان کرد: متاسفانه مصرف مواد در محیط‌های کارگری نیز رواج پیدا کرده است که امیدواریم با اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی از مصرف مواد جلوگیری کنیم.

براتی‌سده با اشاره به توزیع بروشورها در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی خانواده‌ها در سطح کارزار رسانه‌ای پیشگیری مصرف گل و حشیش گفت: این طرح از ۸ تا ۱۰ اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد و افراد آموزش دیده اقدام به توزیع بروشورها به خانواده‌ها خواهند کرد.

وی گفت: توزیع بروشورها و اطلاع‌رسانی در میادین بزرگ استان‌ها انجام می‌پذیرد.

معاون مرکز پیشگیری از مرکز اعتیاد بهزیستی کشور  با اشاره به اجرای طرح‌های بعدی سازمان گفت: به زودی نیز طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف الکل بوسیله این سازمان انام خواهد گرفت که این موضوع در کمیته پیشگیری از مصرف مواد در وزارت کشور به تصویب رسیده است.

به گزارش شمس آباد، همزمان با افتتاح طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از مصرف گل و حشیش این برنامه به صورت ویدئو کنفرانس در سایر استان‌هایی که این طرح اجرا می‌شود پخش شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :