به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد،  سیدنواب حسینی‌منش در نشست خبری خود اظهار کرد خودروهایی مشمول حضور در مراکز معاینه فنی براساس ابلاغیه وزارت کشور هستند که تولید داخل مدل ۱۳۹۲ و قبل از آن باشند.

وی تصریح کرد: همچنین خودروهای وارداتی از ۲۰۱۳ و قبل از آن نیز مشمول اخذ معاینه فنی در مراکز هستند ضمن اینکه برای خودروهای عمومی، دولتی و تاکسی‌ها نیز براساس مصوبه مجلس در سال ۱۳۹۵ و قبل از آن مشمول اخذ معاینه فنی هستند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ادامه داد: براساس آخرین آمار غیررسمی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خودروی پلاک تهران با استناد به قانون فعلی مشمول معاینه فنی هستند.

حسینی‌منش افزود: امیدواریم شهروندان تهرانی برای اخذ معاینه فنی در زمان‌هایی مراجعه کنند که مراکز شلوغ نباشند و بتوانند به‌راحتی معاینه فنی خود را اخذ کنند.

وی گفت: آماری از عملکرد معاینه فنی در سال ۹۶ ثبت شده که آمار قابل توجهی است و رکوردی در این زمینه محسوب می‌شود که معاینه فنی یک میلیون و ۵۴۶ هزار خودرو در تهران انجام شده است که این اقدام به‌سودمند طرح LEZ و برخورد پلیس به‌وقوع پیوسته است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تصریح کرد: تعداد خودروهای مراجعه اولیه به مراکز معاینه فنی نیز یک میلیون و ۶۷ هزار خودرو بوده که این تعداد برای نخستین بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند.

حسینی‌منش ادامه داد: براساس همین آمار ۴۵ درصد یعنی حدود ۳۰۰ هزار خودرو صرفاً به‌خاطر آلایندگی در مراکز معاینه فنی رد شده‌اند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - شرایط نقل و انتقال برون استانی معلمان اعلام شد

وی در ادامه اشاره کرد: ۱۴ درصد از خودروها به‌دلیل وضعیت ظاهری خودرو، ۸ درصد بابت انحراف فرمان، ۵ درصد به‌خاطر سودمند‌فنرها و ۱۲ درصد به‌خاطر تست ترمز در مراکز معاینه فنی رد شده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اضافه کرد: براساس آخرین آمار ثبت‌شده تعداد خودروهایی که در سال ۹۶ به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند ۳۵ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است.

حسینی‌منش گفت: در بخش تاکسی‌ها ما رشد چندانی نداشتیم که این موضوع به‌دلیل نوسازی‌ای است که در سال ۹۶ انجام گرفت و حدود ۱۰ هزار تاکسی نوسازی شدند.

وی ادامه داد: متأسفانه ما شاهد تردد اتوبوس‌های فرسوده در شهر تهران هستیم که تعداد آنها قابل توجه است و برای این موضوع باید راهکار لازم اتخاذ شود و بخش قابل توجهی باید از آنها نوسازی شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: طبق آمار کسب‌شده ۴ میلیون و ۲۷۸ هزار برگه جریمه بواسطه راهنمایی و رانندگی به‌دلیل نداشتن معاینه فنی خودروها صادر شده است که با احتساب جریمه ۵۰ هزار تومانی معاینه فنی این رقم به ۲۱۳ میلیارد تومان جریمه نداشتن برگه معاینه فنی خودروها می‌رسد.

حسینی‌منش ادامه داد: در سال ۹۴ تمامی مراجعات به مراکز خودرو ۴۵۰ هزار خودرو بوده و این در حالی است که در سال ۹۶ ما شاهد افزایش خودروها به مراکز معاینه فنی بوده‌ایم به‌طوری که ۳۱۰ هزار خودروی آلاینده در مراکز شناسایی و اصلاح شدند.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از شهروندان اطلاعی از جرایم به‌دلیل نداشتن معاینه فنی نداشتند، گفت: این افراد باید استعلام لازم را انجام دهند و نسبت به اخذ معاینه فنی خود اقدام کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مفیدترین راهکارهای پیشگیری از پوسیدگی به صورت خانگی و دندانپزشکی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سال ۹۷ افزود: تمام سعی ما این است که بتوانیم تعداد مراکز معاینه فنی را افزایش دهیم تا بتوانیم رضایت شهروندان را جلب کنیم.

حسینی‌منش گفت: برهمین اساس در سال ۹۷ آمادگی جوابگویی ۲ میلیون معاینه فنی در شهر تهران هستیم که با ظرفیت فعلی با راه‌اندازی ۴۳ خط که در تهران داریم مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما ما به‌دنبال کاهش طول صف‌ها هستیم و در این زمینه برنامه‌هایی در دست اقدام است.

وی ادامه داد: توسعه مراکز معاینه فنی با همراهی بخش خصوصی یکی از سیاست‌هایی است که در سال ۹۷ در دستور کار مرکز معاینه خودروهای تهران است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران افزود: همچنین توسعه مراکز معاینه فنی خطوط سیار با همراهی بخش خصوصی یکی دیگر از برنامه‌هایی است که در سال ۹۷ اجرا خواهد شد.

حسینی‌منش از راه‌اندازی مرکز معاینه فنی سراج در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با توجه به استقرار این مرکز در محیط مسکونی با همراهی شهرداری منطقه ۴ زمینی در اختیار مرکز معاینه فنی قرار گرفته شد و به‌زودی مرکز معاینه فنی ویژه در پهنه شرق تهران با سودمند بخش خصوصی راه‌اندازی خواهد شد.

وی گفت: زمین اشاره‌شده پس از مراحل قانونی و معاوضه زمین قبلی در اختیار مرکز معاینه فنی قرار گرفته است و طی ۳‌ــ‌۲ ماه آینده مرکز ویژه جدید با همراهی بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : بانک مرکزی توان برخورد با بانک‌های خصوصی را ندارد/ مردم متضرر اصلی بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی هستند

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ادامه داد: در حال اماده و با توجه به شرایط فراهم‌شده روزانه ۸ هزار مراجعه به مراکز معاینه فنی انجام می‌گیرد که در گذشته این رقم حدود ۵ هزار مراجعه بوده است.

حسینی‌منش افزود: به‌زودی نیز برخی از مراکز معاینه فنی را ۲۴ساعته خواهیم کرد تا رضایت شهروندان را بیشتر جلب کنیم.

وی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه خودروهایی که در طرح ترافیک حضور خواهند داشت می‌توانند از مزایای معاینه فنی برتر استفاده کنند، گفت: خودروهایی که شامل معاینه فنی برتر باشند مورد تشویق قرار خواهند گرفت و ۲۰ درصد کاهش خواهند گرفت و با احتساب اینکه خودرویی در پیک شلوغی وارد طرح و خارج شود که حدود ۳۶ هزار تومان تعرفه آن خواهد بود با چسبیدن معاینه فنی برتر این رقم به حدود ۲۸ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از آمادگی مراکز معاینه فنی برای صدور معاینه فنی برتر خبر داد و گفت: با توجه به تمهیدات فراهم‌شده ما این آمادگی را داریم که معاینه فنی برتر را در صورت فراهم شدن شرایط خودرو صادر کنیم.

حسینی‌منش افزود: تا به امروز ۳۸ هزار خودرو موفق به پاس کردن معاینه فنی برتر در یک ماه و نیم گذشته شده‌اند.

وی در پایان ادامه داد: ما انتظار داریم که شرکت‌های خودروهای داخلی توجه ویژه‌ای را به کاتالیزور داشته باشند که این موضوع قابل توجه است.

انتهای پیام/*

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :