به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد،  حجت میرزایی در نشست خبری خود با اشاره به سند تحویل و تحول مدیریت شهری در دوره گذشته اظهار کرد: شهرداری تهران براساس مصوبه شورای شهر تهران ملزم به تهیه این گزارش و سند طی یک بازه زمانی ۱۰۰ روزه شد.

وی تصریح کرد: کمیسیون‌های شورای شهر تهران نیز چارچوب این گزارش و سند را تهیه و این گزارش با محوریت هدایت کل ارزیابی عملکرد تهیه و در زمان مقرر به شورای شهر تهران ارائه شد. 

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران بیان کرد: شهرداری تهران براساس مصوبه شورا ملزم به تهیه این سند شد و حتی اگر شورای شهر هم، شهرداری را ملزم نمی‌کرد قاعدتا ما این گزارش را تهیه و در اختیار اعضای شورای شهر تهران قرار می‌دهیم چرا که این کار یک سنت حسنه در مدیریت شهری در دوره‌های گذشته نیز بوده است.

میرزایی افزود: طبیعی است که با استقرار مدیریت شهری جدید باید شرایط گذشته احصا شود تا مدیران جدید بتوانند براساس شرایط اقدامات لازم را انجام دهند. 

وی گفت: حتی قالیباف شهردار سابق تهران نیز زمانی که می‌خواست شهرداری را از محمود احمدی‌نژاد شهردار اسبق تهران تحویل بگیرد، این فرایند سند تحویل و تحول را انجام و مشخص شد که ۳۰۰ میلیارد تومان اسناد فاقد سند از دوره احمدی‌نژاد در شهرداری باقی مانده بود و این در حالی بود که در همان مقطع اسناد بواسطه شخص قالیباف به قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی ارائده شده بود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران ادامه داد: سند تحویل و تحول مدیریت شهری با شاخص‌های موجود تهیه و تدوین شد و این در حالی بود که بخشی از این گزارش‌ها و اطلاعات بواسطه مدیران و همکاران شهردار سابق تهیه شد. 

میرزایی افزود: به طور مثال در حوزه محیط زیست، معاونت خدمات شهری از دوره قبل هم همچنان بر مسند این معاونت فعالیت می‌کند، اعلام کرد که تنها ۳ درصد از زباله‌های تهران از مبدا تفکیک می‌شود و حدود ۹۷ درصد پسماندها مورد تفکیک و بازیافت از مبدا قرار نمی‌گیرند ضمن اینکه خیلی دیگر از موارد که در گزارش و سند تحویل و تحول اشاره شده بود بواسطه مدیران و روسای سازمان‌های قبل مطرح شده بود.

وی تصریح کرد: طبیعی است که مدیریت جدید گزارشی از وضعیت شهر براساس شاخص‌های تعیین شده اعلام  کنند و این موضوع نیز کاملا طبیعی است که باید نقاط منفی برجسته شود تا ما بتوانیم آنها را در آینده برطرف کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: شهردار سابق تهران نیز نکات مثبت مدیریت شهری را در یک گزارش هزار صفحه‌ای تهیه کردند که آن نیز موجود است.

میرزایی خاطرنشان کرد: پس از ارائه سند تحویل و تحول مدیریت شهری بواسطه شهردار تهران در صحن شورا بسیاری از اعضای سابق شورای شهر تهران و مدیران سابق مدیریت شهری نسبت به این گزارش انتقاد کردند و اعلام کردند که چرا نکات مثبت در این سند ارائه نشده است که در این زمینه باید اذعان شود که نکات مثبت نیز در گزارش ۵۰۰ صفحه‌ای سند تحول و تحول موجود است. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شهرستان‌های تهران ۵ هزار مدرس کم دارد/ کاهش تقاضای معلمان برای ورود به اطراف پایتخت

وی گفت: یکی از مواردی که بواسطه مدیران گذشته به آن اشاره شده است ساخت بزرگراه‌ها و توسعه شبکه حمل و نقل و کارهایی که در ۱۲ سال گذشته صورت گرفته است که البته باید به این موضوع توجه شود که حجم کارها در ۱۲ سال گذشته کم نبوده اما در برخی از موارد اقدامات مورد توسعه قرار نگرفته است.  

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران افزود: به عنوان مثال پروژه ۲ طبقه صدر و نیایش که به اذعان بسیاری از کارشناسان مورد نقد قرار گرفته است و هزینه آن می‌توانست صرف توسعه مترو شود مورد انتقاد کارشناسان و مدیران است و از اینگونه موارد در سطح شهر زیاد است. 

میرزایی با تاکید بر اینکه پروژه‌های تهران با قیمت گران انجام گرفته است، گفت: طبق برآورد صورت گرفته از سال ۸۵ تا شهریور ۹۶، ۲۳۵ هزار میلیارد تومان به قیمت سال ۹۵ در تهران هزینه شده است که به احتساب ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی باقی مانده  مدیریت شهری در دوره گذشته، ۲۸۷ هزار میلیارد تومان طی ۱۲ سال مدیریت قالیباف در تهران هزینه شده است که میانگین سالانه ۲۴ هزار میلیارد تومان به قیمت سال ۹۵ در شهر هزینه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: براساس گزارشات اجتماع‌آوری شده ۲ هزار میلیارد تومان اسناد فاقد سند در سال‌های ۹۵ و ۹۶ در دوره قالیباف وجود دارد به طوری که پیمانکاران با مراجعه اعلام کرده‌اند که به صورت شفاهی به آنها اعلام شده بود برخی از پروژه‌ها را انجام دهند که این رقم نیز به این موضوع اختصاص دارد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: مجموعه اسنادی وجود دارد که کارهایی برای شهرداری حتی به صورت شفاهی انجام شده است ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود این رقم در آینده نیز افزایش یابد.

میرزایی  در ادامه با اشاره به اقدامات موثر در مورد شهری در دوره گذشته بیان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات، فرایندهای مدیریت شهری و … اقدامات خوبی صورت گرفته است. 

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در دوره گذشته از مدیریت شهری بیان کرد: این تخلفات در دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند  به طوری که برخی از تخلفات صورت گرفته در مجموعه شهرداری در دوره گذشته در اختیار نهادهای نظارتی، قضایی، دفتر رئیس جمهور، سازمان بازرسی قرار گرفته است. 

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران ادامه داد: یکی از تخلفات صورت گرفته در شهر تهران از دست رفتن فرصت‌هاست که در دوره گذشته انجام شده به طوری که در بین سال‌های ۹۲ تا ۹۵، ۱۱۰ هکتار از باغات تهران نابود و ساخت و ساز در آنجا صورت گرفته است ضمن اینکه تخلفات گسترده‌ای در منطقه ۲۲ صورت گرفته است که نزدیک به ۳۰۰ ساختمان بلندمرتبه در این محدوده ساخته شده است و مجاری تنفسی شهر را با مشکلات عدیده ای روبه‌رو کرده است. 

وی با اشاره به اینکه بسیاری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از سیاست‌های نا درست مدیریت شهری در دوره گذشته محسوب می‌شود، بیان کرد: این نوع تخلفات متاسفانه کیفیت زندگی شهروندان را از بین برده است و در واقع بزرگتر از تخلفات مالی محسوب می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : ۲۵ هزار هکتار موقوفه در تصرف دستگاه‌های دولتی / ۵ هزار میلیارد تومان مطالبات اوقاف از دستگاه‌های اجرایی - شمس آباد

میرزایی افزود: پس از ارائه سند تحویل و تحول مدیریت شهری بواسطه شهردار تهران و ۲ روز بعد از این گزارش اسناد تخلف صورت گرفته در مدیریت شهری در دوره گذشته در اختیار دستگاه‌های نظارتی، بازرسی، مجلس، قوه قضائیه و ریاست جمهور قرار گرفته است. 

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: یکی از تخلفات صورت گرفته که در سند تحول و تحویل مدیریت شهری به آن اشاره شده بود، قرارداد مشکوکی بود که با فردی در مدیریت شهری منعقد شده بود که رقم آن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود که در ادامه از این رقم ۲۰ میلیون تومان به فرد رسیده و مشخص نیست که مابقی این رقم در کدام قسمت و بخش هزینه شده است.

وی همچنین با اشاره به تخلفات صورت گرفته در ساخت و سازهای بی‌رویه و احداث برج‌های بلندمرتبه در سطح شهر تهران گفت: علی‌رغم اینکه شورای عالی شهرسازی و معماری موارد تخلف را به شهرداری تهران در دوره گذشته گوشزد کرده بود اما باز هم شاهد ساخت برج‌های بلندمرتبه بوده‌ایم و این در حالی بود که شهرداری تهران هزاران میلیارد تومان عوارض از این نوع تخلف کسب کرده بود.

میرزایی با تاکید بر اینکه با آغاز به کار مدیریت شهری جدید و حضور نجفی به عنوان شهردار تهران هیچ گزارشی از وضعیت شهر تهران نبود گفت: مدیریت شهری هیچ اطلاعی از وضعیت شهری تهران و بدهی‌های گذشته نداشت.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران افزود:  با آغاز به کار مدیریت جدید مشخص شد که رقم بدهی‌های مدیریت گذشته ۵۲ هزار میلیارد تومان بوده و همچنین برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام به ۳۴ هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

وی با تاکید بر اینکه جذب ۱۳ هزار نیرو در شهرداری تهران در اواخر فعالیت مدیریت شهری در دوره گذشته نیز مورد سوال قرار دارد اظهار کرد: متاسفانه مسئولان این بخش به جای پاسخگویی در این زمینه فرایند جذب این نیروها را توضیح دادند که این موضوع نیز جای تعجب دارد چرا که جذب ۱۳ هزار نفر بار مالی و تعهدات حمایتی و مالی را نه برای ۳۰ سال بلکه برای ۶۰ سال شهرداری رقم زده است. 

میرزایی افزود: مدیریت شهری طی ۴-۵ ماه گذشته سعی گسترده‌ای را برای شناخت وضعیت موجود و ارزیابی شرایط انجام داده است و این در حالی است که ما با حجم بدهی‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام روبه‌رو هستیم ضمن اینکه شهرداری در حال موجود نیز بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است و این شرایط، شرایط نگران‌کننده‌ای محسوب می‌شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران گفت: امیدواریم چارچوب مدیریت شهری تا پایان سال ۹۶ و یا خرداد ۹۷ همزمان با تدوین برنامه ۵ ساله سوم مشخص شود و این در حالی است که شهرداری تهران در طی این مدت بسیاری از اقدامات فوری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: برهمین اساس و طبق اولویت‌بندی‌های صورت گرفته تا پایان سال بیش از ۵۰ پروژه در دست احداث به پایان می‌رسد ضمن اینکه در سال ۹۷ نیز ۲۲۷ پروژه به اتمام می‌رسد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : جلسه فوق العاده هیات دولت برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷کل کشور برگزار شد

میرزایی افزود: یکی از کارهای صورت گرفته در این دوره اولویت‌بندی پروژه‌ها براساس درصد و میزان صورت گرفته و تاثیر‌گذاری آنها بر کیفیت زندگی شهروندان بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران در ادامه نشست خبری در خصوص برخی از ردیف‌ها و سودمند‌های شهرداری تهران به موسسات عام‌المنفعه  بیان کرد: در این زمینه شهرداری تهران از دوره‌های گذشته سودمند‌هایی را به این موسسات داشته است و ما نیز سعی می‌کنیم این سودمند‌ها را داشته باشیم اما طی یک فرایند معین و در ۴ سال آینده این سودمند‌ها حذف خواهد شد. 

وی گفت: برهمین اساس تصمیم گرفته‌ایم ۵۰ درصد از سودمند‌های شهرداری که غیرماموریتی برای این نهاد هست حذف شوند که البته حذف این سودمند‌ها به یکباره نخواهد بود و در آینده صورت خواهد گرفت. 

میرزایی در ادامه با اشاره به توجه مدیریت شهری به توسعه خطوط مترو و تکمیل خطوط آن تصریح کرد: اعتباراتی برای خطوط ۶ و ۷ مترو در لایحه بودجه ۹۷ پیش‌بینی شده است ضمن اینکه اعتباراتی نیز برای نگهداری ایستگاه‌ها در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن ما بنا داریم از سودمند‌های دولت در بودجه ۹۷ نیز استفاده کنیم. 

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران اظهار امیدواری کرد: دولت پشتیبانی لازم را در بخش تامین ضمانت فاینانس از شهرداری تهران انجام دهد. 

به گفته وی متاسفانه دولت‌ها در سال‌های گذشته سودمند‌های لازم را به شهرداری تهران نداشته‌اند. 

میرزایی گفت: در بودجه ۹۷ دولت نیز پیش‌بینی‌هایی برای انتشار اوراق مشارکت شده است و امیدواریم بتوانیم از این بخش نیز استفاده کامل را داشته باشیم. 

وی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌های مدیریت شهری در سال آینده استفاده از درآمد حاصل طرح ترافیک است که بنا داریم ۵۰ درصد از درآمد حاصل از طرح ترافیک را صرف تجهیز حمل و نقل عمومی کنیم. 

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه تفاوت‌های جدی ماهوی در بودجه ۹۷ نسبت به ۹۶ وجود دارد، گفت: شفافیت مالی در تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها از جمله مواردی است که در بودجه ۹۷ به آن اشاره شده است به طوری که تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها موظف شدند درآمد خود را به خزانه کل شهرداری واریز و در ادامه مبلغ مورد نیاز از این خزانه به سازمان‌ها و شرکت‌ها پرداخت شود.

میرزایی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته اعتباری که به عنوان بودجه عمرانی اختصاص می‌یافت واقعی نبود اما در این دوره از مدیریت شهری این بخش از فعالیت شهرداری نیز به صورت شفاف مشخص شده است. 

وی گفت: متاسفانه سودمند‌های دولت در سال‌های قبل به رقم ۱۰۰ میلیارد تومان هم نمی‌رسد و در بسیاری از کلانشهرها دنیا ۲۰ تا ۴۰ درصد از سهم شهرداری‌ها بواسطه دولت‌ها پرداخت می‌شود اما در کشور ما این رقم به صفر می‌رسد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران با ابراز همدردی با شخص قالیباف گفت: ما نیز در این زمینه با شهردار سابق تهران همدردیم چرا که دولت هیچ کمکی را به مدیریت شهری نداشته است.

انتهای پیام/ 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :