به گزارش گروه اجتماعی شمس آباد پویا؛ مسعود زندی در برنامه رادیویی زمین ۳۶۰ درجه اظهار کرد: مقوله آلودگی هوا و تغییر اقلیم دو مقوله گسستن از هم هستند و این دو را باید از یکدیگر تفکیک کنیم؛ تغییر اقلیم مقوله­‌ای جهانی است اما آلودگی هوا، منطقه­‌ای و محلی است و  تاثیرات تغییر اقلیم روی آلودگی هوا بسیار کم است.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست با بیان اینکه مقصر ۸۰ درصد آلودگی شهر تهران خودروها هستند، افزود: متاسفانه در قانون هوای پاک، معاینه فنی ۴ سال ذکر شده در حالی که ما ۲ سال را مدنظر داشتیم.

در این برنامه، سید نواب حسینی منش؛ مدیرعامل ستاد مرکزیمعاینه فنیخودروهای تهران با اشاره به اینکه خودروی پراید با کیفیت بسیار بد تولید می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد، گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو در تهران معاینه فنی انجام دادیم که از این میزان ۲۵ درصد به پراید تعلق داشت و ۷۰ درصد خودروهای پراید که معاینه فنی شدند، دارای بیش از دو نقص فنی بودند.

مدیرعامل ستاد مرکزیمعاینه فنیخودروهای تهران با اشاره به مصرف فاجعه‌آمیز بنزین بوسیله خودروی نیسان گفت: بیشترین خودرویی که از معاینه فنی ترمز رد می‌شود خودروی نیسان است و بیشترین تصادفات منجر به فوت متعلق به پراید است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - ۷ دلیل مبهوت کننده برای خوردن خرما

وی با بیان اینکه متاسفانه علیرغم فشار دولت برای خارج کردن خط تولید پراید، باز پیش فروش این خودروها انجام می­‌شود، اظهار داشت: در سال گذشته ۸۵ درصد خودروی ال نود موفق به تایید مجوزهای معاینه فنی شده‌اند و می توان آن را سالم‌ترین خودرو دانست.

حسینی‌منش با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم می‌توانیم خودرو باکیفیت تولید کنیم، گفت: اگر خودروی ال نود به قیمت پراید بفروشیم هم مرگ و میر کاهش پیدا می‌کند و هم آلایندگی کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه اتوبوسهای ارگانها و سازمانها دارای آلایندگی هستند، افزود: باید معاینه فنی دو سال بعد از تولید خودرو باشد و خودروسازان نیز بیش از ۲ سال خودروشان را ضمانت نمی‌کند اما در لایحه هوای پاک چهار سال یاد شده است که این اجحاف در حق مردم است.

به گفته حسینی منش خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند چنان چه وارد محوطه طرح LEZ شوند جریمه خواهند شد و این قانون از آبان ماه سال گذشته در حال اجراست.

دکتر احترام؛ استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز در این برنامه با بیان اینکه تحقیقات دانشگاهی نشان داده خودروها عامل ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران هستند، گفت: باید نقش هر یک از خودروهای دیزلی، موتورسیکلتها و خودروهای سواری در آلودگی هوای تهران درنظر گرفته شود.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : یادداشت/ غلامرضا انبارلویی مجلس، مشکل سهامداران عدالت را مضاعف نکند!

وی گفت: واقعیت این است که سوخت استاندارد برای کلانشهرها بوسیله وزارت نفت مورد تایید قرار گرفته است اما در کل شهرهای ایران مشخص نیست سوخت استاندارد باشد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به نقش تعداد ذرات معلق و ذرات نانویی در آلودگی هوا گفت: بحث روز دنیا برای استانداردهای آلودگی علاوه بر حجم ذرات معلق، تعداد این ذرات است و در استانداردهای یورو ۵، تعداد ذرات معلق مورد توجه قرار گرفته است.

حمیدرضا منفردی نیز با بیان اینکه تولید خودرو و موتور سیلکت کاربراتوری متوقف شده است، افزود: خودروهای پراید و سمند و پژو ۴۰۵ که از سال ۱۳۸۹ ساخته شده، از نظر سازمان استاندارد حداقل استانداردها را دارا هستند.

رئیس هدایت خودرو و نیرومحرکه سازمان استاندارد با بیان اینکه خط خودروهایی مثل پراید و پژو ۴۰۵ در دنیا متوقف شده است و در هیچ کشوری ساخته نمی‌شود، گفت: استانداردهای فعلی در خودروسازی جوابگوی مسائلی نظیر آلودگی نیست و بخاطر استانداردهای فعلی، خودروهایی که باید از خط تولید خارج شوند نتوانسته­‌اند از خط تولید خارج شوند و چنانچه استانداردهای روز دنیا در خودرو رعایت شود، بسیاری از خودروهای فعلی اجازه تولید پیدا نخواهند کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : در نشست خبری سفیر ایران در قرقیزستان مطرح شد روابط قرقیزستان و ایران؛ از همکاری‌های رسانه‌ای تا همگرایی منطقه‌ای

به گفته منفرد سازمان استاندارد تصمیم گرفته است استانداردهای خود را در بخش تولید خودرو را تا سطح استانداردهای اتحادیه اروپا ارتقا دهد.

سرهنگ سعید روحی؛ معاون فنی مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه از دهه ۸۰ خودروهای کاربراتوری شماره‌گذاری نشده است، گفت: طبق مصوبه هیئت دولت وانت در طی ۱۵ سال و خودروهای شخصی ۲۰ سال فرسوده می شوند و صاحبان خودرو از زمان چهار سالگی خودرو تا زمان فرسودگی باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

به گفته معاون فنی مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا، نیروی انتظامی در راستای مقابله با آلودگی هوا در مراحل شماره‌گذاری خودرو، خدمات پس از شماره‌گذاری، کنترل درون‌شهری و برون‌شهری نظارت خود را بر خودروها انجام می دهد.

روحی با بیان اینکه در کشور ۱۷۰ شرکت اسقاط خودرو مجاز برای خودروهایی که به سن فرسودگی می‌رسند راه اندازی شده است، گفت: طبق قانون خودروهای فاقد معاینه فنی بوسیله دوربینها اعمال قانون و جریمه می‌شوند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :