به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، مهرداد لاهوتی در نشست خبری که شمس آباد برگزار شد، اظهار کرد: در حال اکنون جمعیت شهری رو به افزایش است به طوری که بر اساس آخرین سرشماری انجام شده ۷۵ درصد از مردم در شهرها و ۲۵ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: هم اکنون مواردی از جمله لایحه استخدامی در شهرداری‌ها،لایحه پسماندها و لایحه مدیریت شهری در کمیسیون شوراها در دست بررسی است.

رئیس فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع استخدام در شهرداری موضوع مهمی است که در مجلس در دست بررسی است به طوری که برخی به صورت قراردادی و برخی به صورت پیمانی در این نهاد مشغول به کار هستند ضمن اینکه تعداد قابل توجهی از پرنسل شهرداری هم مدرک تحصیلاتشان زیر دیپلم است.

وی با اشاره به بازنگری لایحه استخدامی‌ها در شهرداری ها بیان کرد: این بخش حتما باید مورد اصلاح قرار بگیرد ضمن اینکه پس از اصلاح لایحه در کمیسیون مربوطه، لایحه در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد.

لاهوتی ادامه داد: البته استخدام‌ها در شهرداری تهران استثناست و و آیین نامه آن با سایر شهرها متفاوت است و فعلا قرار نیست وارد این موضوع شویم.

وی گفت: موضوع پسماند یکی از مواردی است که باید به طور جدی به آن پرداخته شود چرا که در این زمینه می‌توانیم درآمد کسب کنیم که البته نیاز به فراهم شدن ساز و کار آن هست به طوری که این کار در دوره قالیباف در شهرداری آغاز شده است که البته با توجه به هزینه بالای انرژی تولید شده صرفه اقتصادی برای شهرداری‌‌ها ندارد که باید در این بخش تمهیداتی در نظر گرفته شود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - ۶ استان امسال رکورد کم‌بارشی را جابه جا کردند

لاهوتی بیان کرد: در این بخش باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد و این در حالی است برقی که از پسماند تولید می‌شود گران است که در این بخش باید سیاست‌های تشوقی برای فعالان در این حوزه پیش بینی شود.

رئیس فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مواردی که سال‌های گذشته به آن توجه شوده است، موضوع لایحه مدیریت یکپارچه شهری که در این بخش باید دولت تصدیگری های خود را کاهش و آنها را با اعتبارات در اختیار شهرداری ها قرار دهد که البته در این زمینه شاهد هستیم که دولت مایل به این کار نیست.

وی افزود: در برنامه‌های ۳،۴ و ۵ بر این موضوع تاکید شده است و این در حالی است که همچنان از سوی دولت اقدام موثری صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: شرکت‌های از جمله شرکت‌های برق و آب باید در اختیار مدیریت شهری قرار برگیرند که امیدواریم این کار هر چه زودتر عملیاتی شود و مدیریت یکپارچه شهری را شاهد باشیم.

رئیس فراکسیون شوراها، مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی و پیگیری قرار دارد موضوع درآمدهای پایدار شهری به طوری که در حال اکنون ۵۰ درصد از درآمدهای شهرها از طریق ساخت و ساز تامین می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تجربه ناموفق کشور در آزادسازی قیمت‌ها

لاهوتی افزود: با توجه به روکود ساخت وساز در کشور شاهد هستیم شهرداری‌ها نیز شرایط خوبی را به لحاظ درآمدی ندارند و در این بخش با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند.

وی در ادامه نشست خبری با اشاره به جایگاه‌ شوراها گفت: باید در این زمینه سعی شود که شوراها به جایگاه واقعی خود برسند چرا که در قانون تاکید بسیاری بر جایگاه‌ این نهاد شده است و این در حالی است که هنوز شوراها به جایگاه واقعی خود نرسیده اند.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای شهر تهران در ۱۲ سال گذشته بسیار موفق تر از دولت ها بود و توانسته است که رضایت شهروندان تهرانی را جلب کند.

لاهوتی ، احداث تونل، بزرگراه و اقدامات انجام شده از سوی شهردار سابق تهران را در حوزه توسعه حمل و نقل ریلی را از موفقیت‌های قالیباف دانست و افزود: در حالی قبل از آن با مشکلات بسیاری در شهر تهران بودیم که با روی کار آمدن آقای قالیباف اقدامات خوبی در تهران صورت گرفت.

وی در خصوص تعهدات دولت در خصوص توسعه حمل و نقل عمومی در کلان شهر و شهرها بیان کرد: در این زمینه دولت تعهد دارد که ۵۰ درصد از هزینه‌های مترو را بپردازد که متاسفانه در این سال‌ها این اقدام صورت نگرفته است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - توصیه‌هایی به زائران اربعین حسینی(ع)

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به دنبال آن هستیم تا از صندوق توسعه ملی ۲ میلیارد دلار برداشت کنیم و از این رقم یک میلیارد دلار را در اختیار تهران و یک میلیار دلار دیگر در اختیار کلان شهرها قرار دهیم.

وی همچنین به موضوع آلودگی هوای شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این زمینه باید دولت ورود کند و شهرداری به تنهایی نمی تواند اقدامی را انجام دهد ضمن اینکه در بحث نوسازی خودروها نیز باید اقدام اساسی صورت گیرد.

لاهوتی بیان کرد: یکی از عوامل اساسی در بحث آلودگی هوای شهر تهران تردد خودروهای دیزلی و قدیمی است به طوری که ۸۰ درصد از سهم آلودگی هوا به این بخش ارتباط دارد.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی افزود: هم اکنون ۲ هزار مینی بوس با عمر بیش از ۳۰ سال و ۱۰ هزار تاکسی پیکان در تهران تردد می‌کنند که باید نوسازی شوند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ۹۴ درصد از هزینه‌های شهر بواسطه مردم پرداخت می‌شود دولت نیز باید تمهیداتی را برای رفاه شهروندان در شهرها فراهم کند که امیدواریم در این زمینه شاهد گام های از سوی دولت باشیم.

لاهوتی همچنین با نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش باید تسهیلات لازم در اختیار مالکان قرار بگیرد که از آن جمله می توان به پرداخت وام اشاره کرد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :