به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد پویا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری «طرح نوروزی آرامش بهاری در بقاع متبرکه و امامزادگان» در تشریح برنامه‌های این طرح اظهار کرد: نوروز برای مردم ایام پرنشاط و پرتحرکی است که مردم در آن از دستگاه‌های مختلف توقع خدمت‌رسانی دارند.

وی نوروز را ظرفیت فرهنگی و اجتماعی بی‌نظیر برای سازمان اوقاف دانست و گفت: در ایام و مناسبت‌هایی که خدمت‌رسانی نهاد وقف ضرورت دارد، برنامه‌ریزی‌ دقیقی هم باید صورت گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف به تعطیلی مجموعه سازمان اوقاف قبل از سال ۸۸ در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: حتی در آستان خیلی از امامزادگان فقط چند ساعت برای زیارت باز می‌شد‌.

حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی با استناد بر فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر «قطب فرهنگی بودن امامزادگان» تاکید کرد: مردم برای شروع سال جدید نیاز به آرامش دارند و چه اماکنی آرامش‌‌بخش‌تر از امامزادگان و بقاع متبرکه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه همه ساله مردم ولایتمدار و دوستدار اهل‌بیت (ع) لحظه تحویل سال در جوار آستان ائمه اطهار (ع) و امامزادگان هستند، تصریح کرد: امسال با توجه به تقارن نوروز با ماه رجب و شهادت امام هادی(ع)‌، برنامه‌های خوبی در خصوص قرائت قرآن، مدیحه‌سرایی، همخوانی قرآن و سخنرانی در جوار امامزادگان در قالب طرح آرامش بهاری اجرا می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: طرح آرامش بهاری در ۲ هزار و ۷۰۰ امامزاده و بقعه متبرکه سراسر کشور در دو بخش برنامه‌های فرهنگی، معرفتی و خدمات اجتماعی پذیرای زائران در ایام نوروز است که از امروز آغاز شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی درباره برپایی خیمه‌های معرفت در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه تاکید کرد: مانند سالهای گذشته خیمه‌های معرفت در جوار امامزادگان در بخشهای مشاوره، مهارتهای فردی، ازدواج و تحکیم خانواده و تربیت فرزند با حضور مُبلغان توانمند برپا می‌شود.

توجه به معارف زندگی محور اصلی خیمه‌های معرفت

وی محور اصلی خیمه‌های معرفت امسال را توجه به معارف زندگی دانست و خاطرنشان کرد: امسال اولویت اصلی در خیمه‌های معرفت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه توجه به معارف زندگی از سوی مُبلغان است که این مسئله با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای نوین تبلیغی مثل گفت‌وگوی چهره به چهره انجام می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف بخش دیگر برنامه‌های خیمه معرفت را طراحی برنامه‌های متنوع در حوزه کودک و نوجوان دانست و گفت: در این برنامه‌ها هدف القای غیرمستقیم مفاهیم و آداب دینی از سوی مُبلغان با روشی جذاب به کودکان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شرفخانی تبلیغ چندرسانه‌ای را بخش دیگری از برنامه‌های خیمه معرفت دانست و گفت: در این بخش موضوع اصلی ارتقای سواد رسانه‌ای و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق پخش کلیپ و سخنرانی های کوتاه است.

نمایشگاه دیواری آرامش بهاری در ۱۷۷۰ امامزاده

وی از برگزاری نمایشگاه دیواری آرامش بهاری در یک هزار و ۷۷۰ امامزاده خبر داد و افزود: در کنار برنامه‌های نمایشگاهی و خیمه‌های معرفت مسابقه کتابخوانی آرامش بهاری نیز در جوار امامزادگان در ایام نوروز برای زائران و مسافران نوروزی برگزار می‌شود.

اعزام ۳۵۰۰ روحانی به امامزادگان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف حضور روحانیون در امامزادگان برای برگزاری نماز جماعت و گفتمان‌های دینی را یکی از مهمترین موضوعات در بخش فرهنگی برشمرد و تصریح کرد: ۳ هزار و ۵۰۰ روحانی از حوزه علمیه قم و استانها به آستان امامزادگان اعزام خواهند شد که علاوه بر مدارک تحصیلی مرتبط با مشاوره و تبلیغ در دوره مهارتی قبل از اعزام نیز شرکت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی از طراحی ایستگاه صلواتی با رویکرد فرهنگی در ۹۱۷ امامزاده خبر داد و گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های دینی و اجتماعی خانواده‌ها طرح مباحث تربیتی به ویژه آموزش نحوه استفاده از فضای مجازی است؛ در این بخش برای ارتقای سطح سواد مردم و روش استفاده صحیح از فضای مجازی، آموزش های لازم در امامزادگان از سوی مُبلغان به زائران داده می‌شود.

امکان اسکان مسافران نوروزی در ۸۸۳ امامزاده

وی از وجود زائرسرا در ۸۸۳ امامزاده و بقعه متبرکه سراسر کشور خبر داد و افزود: در ایام نوروز این امامزادگان در خدمت مردم و مسافران نوروزی هستند و در برخی از آنها ظرفیت پذیرایی از مسافران نیز فراهم است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف ادامه داد: بخش دیگر خدمات‌رسانی از سوی سازمان اوقاف در مناطق عملیاتی و در سفرهای راهیان نور در مسیرهای کاروان‌ها انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی استقرار مجموعه خدماتی، امنیتی و بهداشتی در جوار امامزادگان را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف در ایام نوروز ۹۷ دانست و خاطرنشان کرد: خدمات بهداشتی و درمانی در ایام نوروز در جوار امامزادگان با همکاری سازمان‌ها و نهادهای مختلف به مسافران نوروزی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال امامزادگان و آستانه مقدس ائمه اطهار «بهار را با محبت او آغاز می‌کنیم» است، یادآور شد: قطعا بهار اصلی همه ما بهار مهدوی خواهد بود و امروز که بهار طبیعت را آغاز می کنیم با محبت و عنایت حضرت ولیعصر (عج) است.

لازم به ذکر است پوستر طرح «آرامش بهاری» در انتهای این نشست با حضور حجت‌الاسلام سلیمانی؛ مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه رونمایی شد.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ضوابط استقرار صنایع ساماندهی و جلوی تخلفات گرفته می‌شود
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :