به گزارش خبرنگار علمی شمس آباد پویا؛ این روزها که برخی شبکه‌های پیام‌رسان خارجی از رقابت و میدان‌داری نمونه‌های مشابه ایرانی‌شان به تنگ آمده و برخلاف تصوراتشان، استقبال به نسبت خوبی را از سوی کاربران ایرانی نسبت به این پلت‌فرمهای ارتباطی شاهد هستند، موجب شده تا اظهارنظرهای متفاوتی را در برخورد با این دستاوردهای فناورانه شاهد باشیم.

در حالیکه کمتر کسی تصور می‌کرد روزی با اعمال محدودیت برای تلگرام، نمونه‌های قدرتمند بومی با در اختیار بردن آپشنهای خدماتی بیشتر شکل بگیرند اما این روزها همه به شدت دنبال تست کردن نمونه‌های قدرتمندی همچون آی‌گپ، سروش، بیسفون، گپ، بله و… هستند و برخی هم نمونه‌هایی چون ویسپی را که گویا بوسیله شرکتی ایرانی خریداری شده روی گوشیشان نصب می‌کنند تا از بستر داخلی بتوانند به عنوان جایگزین آن پیام‌رسان که به عقیده مسئولان در دوران بروز آشوب و اغتشاش در برخی شهرها نقش‌آفرینی کرد، استفاده کنند.

در این راستا و همسو با جریان پشتیبانی از پیام‌رسانها و بسترهای داخلی، جمعیت توسعه‎گران فضای مجازی پاک نیز بیانیه‌ای صادر کرده که به شرح زیر است:

“تجربه جمهوری اسلامی در دهه اخیر و رویدادهای آن، من‌جمله حوادث تلخ نیمه اول دی‎ماه ۱۳۹۶؛ به صراحت روشن ساخت که فضای مجازی ابزار بسیار کلیدی و موثری است که هم می‌تواند در جهت توسعه، اشتغال‎زایی، شفافیت، ارتقای استانداردها و کیفیت خدمات، مسئولیت‎پذیری، سودمند امور و گسترش ارتباطات در جامعه قدم بردارد و هم می‌تواند چاشنی و عاملی برای هتک حرمت، تخطی حریم خصوصی، ترویج شایعه، ایجاد اغتشاش، ناامنی، غارت، تخریب اموال عمومی، و صدمات مالی و جانی باشد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نسبت جاسوسی به فرزند آیت‌الله آملی‌ کذب است

توسعه خدمات پیام‌رسانی اینترنتی، فضا را برای گردش آسان، سریع، و کم هزینه اطلاعات به شکلی بدیع و جذاب فراهم کرده است که مورد اقبال عمومی نیز قرار گرفته و در مواردی علاوه بر کارکرد پیام‎رسانی، باعث ارتقاء کیفیت خدمات و ایجاد برخی مشاغل جدید نیز شده است.

در سالهای گذشته با وجود ظرفیتهای بسیار خوب داخلی در توسعه سامانه‌های کاربر محور داخلی (به ویژه پیام‌رسانها)، عدم باور توانمندیهای موجود و عدم پشتیبانی شایسته از آن، و برخی سیاستگذاریهای نابجا و دفع‎الوقت، فضا را برای عرض اندام پیام‌رسانهای خارجی فراهم کرده و عملاً ظرفیتهای بومی به حاشیه رانده شدند.

این در حالی است که پیام‎رسانهای خارجی به هیچ وجه متعهد به قوانین کشور و نگه داشتن و صیانت از اطلاعات کاربران نبوده، و در بسیاری از موارد اطلاعات کاربران را در اختیار اشخاص ثالث قرار داده و با آن کسب‌وکار می‎کنند.

این فرصت نیز برای ایشان متصور است که هرگاه قصد کنند یا به ایشان دیکته کنند، می‎توانند اقدام به قطع خدمات خود بدون توجه به حقوق کاربران نماید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ماجرای پوشاندن تابوت پادشاه آلمان با گرانترین پارچه ایرانی - شمس آباد

در این راستا، نکاتی چند را به استحضار مسئولین امر، نخبگان و فرهیختگان جامعه، و آحاد ملت عزیزمان می‎رسانیم.

۱-عدم وجود قوانین، مقررات، و ساز و کارهای اجرایی برای نگه داشتن حقوق کاربران در فضای مجازی کشور، شامل قوانین مربوط به صیانت از اطلاعات و داده‎های کاربران (Data Protection Act) و صیانت از حریم خصوصی کاربران (Privacy protection Act)  باعث ظلم دوسویه به فضای مجازی کشور شده است؛ هم رسانه‌های کاربرمحور خارجی تعهدی نسبت به اطلاعات کاربران ایرانی ندارند و هم برخی کاربران ایرانی، احساس نگرانی از کیفیت سرویس و حفاظت از اطلاعات شخصی خود در گزینه‌های داخلی دارند.

۲-قبول تأثیر و تهدید رسانه‎های نوین کاربرمحور در حوزه‎های فرهنگ، خانواده، آموزش و پرورش، و جامعه نقطه شروعی برای توسعه هدفمند این فناوری در راستای چشم‌انداز جمهوری اسلامی در حوزه خطیر فضای مجازی است.
دولتمردان عزیز چشم خود را باز کنند و با درس از گذشته و نگاهی غیر سیاسی و جناحی به آینده؛ رشد فناوری، توسعه همه جانبه شبکه ملی اطلاعات، تولید محتوای داخلی، ارتقاء صنعت نیمه جان داخلی، و سرآمدی در ارائه خدمات دولتی و عمومی فضای مجازی را در برنامه‎های خود جای دهند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - گفتار درمانی پایان‌ناپذیر روحانی درباره شفافیت

۳-اجرایی شدن و نظارت بر اجرای قوانین مصوب کنونی در پنج ساله اخیر و استفاده از ظرفیت شورای‎عالی فضای مجازی برای تسریع در سیاست‎گذاری به موقع متناسب با رشد و ظهور فناوریها بیش از پیش مورد انتظار است.

۴-عدم تصمیم‌گیری شایسته و عدم مواجهه عزتمدارانه درباره اجبار پیام‌رسانهای خارجی به رعایت قوانین و مقررات جاری کشور، رواج زیرپوستی پیام‌رسانهای خارجی در مدارس، استفاده وافر دستگاه‎های دولتی و عمومی از این سامانه‌ها در مبادلات اداری و اطلاع‎رسانی خود، بسیار نگران کننده است که جا دارد درباره آن اقدامی عاجل صورت پذیرد.

جمعیت توسعه‎گران فضای مجازی پاک، متشکل از جمعی از اساتید و نخبگان دانشگاهی کشور، ضمن تشکر از وحدت مسئولان و دولتمردان در مدیریت حوادث اخیر، از دولتمردان تقاضا می‎کند تا ضمن فراهم کردن ساز و کارهای قانونی برای صیانت از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی، دست یاری رسانه‌های کاربر محور داخلی را به گرمی بفشارند و از این فرصت فراهم شده برای تقویت و توسعه ظرفیتهای بی‌نظیر جوانان ایرانی در توسعه زیر‌ساختهای لازم برای بهره‌گیری هر چه بیشتر و مفیدتر آحاد مردم ایران اسلامی از فضای مجازی بهره گیرند.”

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :