به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، به دنبال انتشار فیلمی دلخراش از ضرب و شتم مرگبار یک توله خرس بواسطه مسئولان محیط زیست گلستان، صبح امروز، جمعی از فعالان حیات وحش در برابر سازمان حفاظت محیط زیست واقع در پارک پردیسان تهران گرد هم آمدند تا به بهانه این رخداد تلخ، اهمیت حیات وحش، نقطه‌ضعف‌های سازمان حفاظت محیط زیست در مقوله حیات وحش و همچنین پیشنهادات و انتقاداتشان را در خصوص عملکرد معاونت محیط زیست طبیعی این سازمان متذکر شوند.

هرچند این تجمع با برخورد تند و توهین‌آمیز مسئولان حراست این سازمان مواجه و منجر به خروج تجمع‌کنندگان از محوطه پارک پردیسان شد، این فعالان محیط زیست که معتقد بودند با انتصاب عیسی کلانتری به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌بایست نقطه‌نظراتشان را در راستای عملکرد هرچه بهتر معاونت محیط زیست طبیعی و بهبود اوضاع حیات وحش به گوش کلانتری، معاونت جدید محیط زیست طبیعی و جامعه برسانند، بیانیه‌ای که به منظور تقدیم به کلانتری همراه خود آورده بودند را در فضای مجازی منتشر کردند.

مشروح این بیانیه را به همراه جملاتی خطاب به عیسی کلانتری در ادامه می‌خوانید:

آقای دکتر کلانتری!

تا پیش از این، برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز، به ویژه به منظور پشتیبانی از حیوانات شهری در برابر سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها بلامانع بود بلکه با استقبال مقام اول این سازمان هم مواجه می‌شد. تجمعاتی که به بهانه تدوین لایحه پشتیبانی از حیوانات، دستاویزی برای تبلیغات سیاسی قرار گرفتند و سرانجام لایحه هم به فراموشی سپرده شد.

از آنجا که حفاظت از حیات وحش بر خلاف مقوله پشتیبانی از حیوانات شهری، از اصلی‌ترین وظایف سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می‌رود، امروز گرد هم آمدیم تا با تقدیم بیانیه ذیل، اهمیت حفاظت از حیات وحش، وضعیت بحرانی گونه‌های در خطر انقراض، نقطه‌ضعف‌های معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه حفاظت از حیات وحش و همچنین پیشنهادات و انتقاداتمان را در راستای بهبود عملکرد معاونت محیط زیست طبیعی متذکر شویم.

برخورد هرچند توهین‌آمیز اما قانونمدارانه امروز سازمان را که دقایقی بعد با برکناری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان در پی حادثه تلخ مرگ خرس گلستان همراه شد به فال نیک گرفته و امیدواریم، این رفتار قانونمدارانه، را نه فقط در برابر افرادی که دلسوزانه در برابر سازمان گرد آمده‌اند بلکه در برابر متخلفان، مسئولان نالایق و مرتکبان تخلفات اداری هم شاهد باشیم.

بیانیه فعالان حیات وحش مورخ ١٢ مهرماه ١٣٩۶

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سفیر سوئد در تهران بیان کرد آمریکا در صورت عدم تمدید تعلیق بایکوت‌های ایران خطای بزرگی مرتکب می‌شود

به نام هستی‌بخش

ماده‌ یک قانون شکار و صید:

برای‌ نگه داشتن‌ و پشتیبانی‌ و تکثیر جانوران‌ وحشی،‌ سازمان‌ حفاظت‌ محیط‌زیست‌ تشکیل‌ می‌شود. سازمان‌ مزبور دارای‌ شخصیت‌ حقوقی‌ بوده‌ و زیر نظر شورای‌ عالی‌ حفاظت‌ محیط‌ زیست‌ کشور است‌.
 
پاسداشت حیات وحش، از آغاز انگیزه اصلی برای تشکیل سازمان حفاظت محیط زیست بوده و بالطبع، حفاظت از حیات وحش شکننده و نیمه‌جان این سرزمین، اکنون تنها مقوله محیط زیستی است که به جز سازمان حفاظت محیط زیست، متولی دیگری ندارد.

معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست،‌ اما به عنوان یگانه متولی حفاظت از حیات وحش کشور، نه تنها در طول سال‌های گذشته عملکردی مطلوبى را به نمایش نگذاشته بلکه برعکس، روزبه‌روز ضعف و ناکارامدى خود را در مقابله با چالش‌ها و بحران‌هاى حیات وحش به تصویر کشیده است.

هرچند انتظار می‌رفت معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیطزیست طی چهار سال گذشته از افزایش چشمگیر علاقه و حساسیت جامعه در قبال حیات وحش بهره جسته و به منظور  بهبود هرچه بیشتر وضعیت حیات وحش استفاده کند اما شوربختانه انفعال و بی‌تفاوتی این معاونت در برابر بی‌مسئولیتی‌ها، فریبکاری‌ها و فساد حاکم بر دفاتر تخصصی و ادارات اقماری سازمان حفاظت محیط زیست در این مدت به وضوح قابل لمس است.

از سوی دیگر، گزارش‌هایی از تخلفات مسئولان استانی که به کرات بواسطه فعالان محیط زیست و رسانه‌ها به دفاتر تخصصی مرتبط در معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست منعکس شده تا به امروز نادیده گرفته شده و در نهایت به دفتر بازرسی محول شده اند؛ دفتر بازرسی، ارزیابى عملکرد و پاسخگویى به شکایات و یا به عبارتى دفتر بایگانی شکایات.
 
ماجرای مرگ هیرکان، ماده پلنگی که تمام عمر دو ساله خود را در قفسی ۲۰ متری گذرانده و بی‌آنکه مهارت هاى زندگى در طبیعت را آموخته باشد، علی‌رغم بیزاری متخصصان در پارک ملی گلستان رها شد، مصداق بارزی از اینگونه رویکردهاست؛ فعالان محیط زیست و رسانه‌ها از زمان رهاسازی هیرکان، ماه‌ها رویکرد مشکوک مسئولان محیط زیست استان گلستان و پاسخ‌های غیرقابل قبولشان را به معاونت محیط زیست طبیعی و دفاتر زیرمجموعه آن و همچنین به دفتر بازرسی سازمان گزارش داده بودند اما پاسخی به جز “مکاتبه‌ کرده‌ایم، پیگیری می‌کنیم” دریافت نکرده بودند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - کابینه روحانی برای تبلیغات تعطیل شده + فعالیت های انتخاباتی

این انفعال و بی‌تفاوتی معاونت محیط زیست طبیعی و دفتر بازرسی سازمان بود که سبب شد مسئولان حیات وحش هدایت کل حفاظت محیط زیست استان گلستان، به صرف بردن انگیز‌ه‌ای یک میلیارد تومانی برای رهاسازی ورکان، پلنگ نر،  برادر هیرکان، با جسارت هرچه تمام‌، ۹ ماه با گرداندن ردیاب هیرکان در جنگل و جعل نقشه، رسانه‌ها و افکار عمومی را فریب داده و مدعی زنده بودن و حتی انجام شکار موفق و طبیعى بواسطه هیرکان در پارک ملى گلستان شوند. ادعایی دروغین که تا ماه‌ها بی‌تفاوتی و انفعال معاونت محیط زیست طبیعی و دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط‌زیست. چنانچه اگر این نمایش فریبکارانه با ارائه مستندات بواسطه محیط‌بانان شریف تکذیب و حقیقت فاش نشده بود اکنون ادعای دروغین زنده بودن هیرکان همچنان در رسانه‌ها تکرار شده و چه بسا مسئولان محیط زیست گلستان امروز سالگرد رهاسازی موفق هیرکان را هم جشن می‌گرفتند!
 
اکنون که ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به رئیسی با تجربه مدیریتی قابل توجه سپرده شده، امیدواریم تغییراتی اساسی در بدنه معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و عملکرد آن با حذف عناصر بی‌کفایت و نالایق در ادارات استانی همراه شده و در سایه نظارت تیزبینانه هدایت کل بازرسی به جلوگیری از نابودی بقایای حیات وحش این سرزمین بینجامد.

در ادامه، تغییراتی را که امید داریم در عملکرد معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در دولت دوازدهم شاهد باشیم یادآور می‌شویم:

۱- بکارگیری مدیران و کارشناسان با کفایت، امین و دلسوز در بخش های تخصصی زیر مجموعه معاونت محیط زیست طبیعی و ادارات استانی

۲- قطع همکارى با پرسنل ناکارامد و متخلف استانى و ستادى

۳- بکارگیرى نیروهاى متخصص جوان، خوش نام و پاکدست

۴- بکارگیرى آموزشگران متبحر و شناخته شده داخلى که بدور از روحیه تجارى و اقتصادى به حیات وحش خدمت کرده اند

۵- ایجاد انسجام میان عملکرد دفاتر تخصصى معاونت

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : انداختن آیفون در آلومینیوم مذاب!

۶- پیگیرى قاطع و رسیدگى به گزارش‌ هاى فعالان، رسانه‌ها و مردم در رابطه با تخلفات محیط زیستی

۷- برنامه‌ریزى دقیق و مستمر جهت کنترل و نظارت بر عملکرد و فعالیت هاى محیطبانى‌ها، سرمحیطبانى‌ها، مناطق تحت مدیرت سازمان، ادارات استانى و شهرستانى و دفاتر ستادى بواسطه معاونت و نیز بازرسان تحت نظارت ریاست سازمان

۸- آموزش هدفمند پرسنل یگان حفاظت محیط‌زیست و مامورین اجرایى و کارشناسان محیط طبیعى سازمان با روش هاى به روز بیهوشى و انتقال حیات وحش و تامین ابزار و امکانات مورد نیاز استاندارد و با کیفیت مطلوب

۹- تجهیز یگان حفاظت محیطزیست به ابزار مدرن و مناسب از قبیل خودرو و موتوسیکلت، تجهیزات انفرادى، سلاح و مهمات، شوکر، افشانه فلفل، جلیقه ضد گلوله، دوربین هاى مدار بسته و هوشمند، دوربین هاى چشمى و دید در شب

۱۰- به کارگیری آموزشگران خوش‌نام و باتجربه بین المللى به منظور توانمندسازی بخش محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات تابعه در زمینه امور تخصصی دامپزشکی

۱۱- تعریف نظامی منسجم و هماهنگ با ستاد برای رسیدگی به امور حیات وحش مصدوم و ایجاد مراکز بازپرورى در تمامى استان ها با اولویت در قرار دادن استانهاى داراى غناى طبیعى بالا به منظور بى‌نیازى از انتقال کلیه جانوران مصدوم به تهران

۱۲- ممانعت از انحصار گرایی و خارج کردن امور حیات‌وحش از انحصار گروه‌های خاص و یا حامی شکار

۱۳-  پرهیز از اجرای اقدامات نمایشی، عاری از صداقت و عوام‌فریبانه 

 

در ادامه تصاویری از پلاکاردهای فعالان حیات وحش را که در فضای مجازی منتشر شده مشاهده می‌کنید.

 

به گزارش شمس آباد، ساعاتی پیش، امیر عبدوس با حکم عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، به عنوان مدیر کل جدید محیط زیست استان گلستان منصوب شد. پس از فاش شدن راز مرگ هیرکان که به کنار رفتن اسماعیل مهاجر از سمت مدیریت هدایت کل حفاظت محیط زیست انجامید، اکنون سه ماهی است غلامرضا کریمی سرپرستی این هدایت کل را برعهده دارد. هدایت کلی که اکنون علاوه بر رسوایی پنهان‌کاری مرگ هیرکان، ماجرای ضرب و شتم توله خرس گلستان هم به حاشیه‌های آن اضافه شده است.

شادی مدرس

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :