به گزارش خبرنگار اجتماعی شمس آباد، سیدپرویز فتاح در همایش سراسری زکات با اشاره به حکم مقام معظم رهبری در شورای عالی زکات اظهار کرد: وقتی آقای تقوی از مقام معظم رهبری حکم گرفتند، ما شوکه شدیم چرا که مسئولیت زکات روی هوا ماند و ما مردد بودیم و ابهامات زیادی برای ما وجود داشت لذا پس از حکم ایشان خدمت آقای قرائتی رفتم و همراه او بدون هماهنگی قبلی دفتر آقا رفتیم و موضوع را با مسئولان دفتر مطرح کردیم. آنها گفتند طبق روال همیشگی موضوع را به صورت کتبی مطرح کنیم لذا همانجا من و آقای قرائتی موضوع را مکتوب کرده و هر دو آن را امضا کردیم و تحویل دفتر دادیم.

رئیس کمیته امداد اضافه کرد: پس از تحویل نامه تصور می‌کردیم که جواب مقام معظم رهبری مثل بسیاری از کارهای اداری در کشور مدت‌ها طول خواهد کشید ولی جالب بود که تنها بعد از ۲ ساعت از دفتر ایشان با بنده تماس گرفتند و نظر آقا در خصوص این موضوع را برای من قرائت کردند و صبح فردا نیز پاسخ مکتوب ایشان را  در اختیار ما قرار دادند. 

وی با تقدیر و تشکر از زحمات حجت‌الاسلام تقوی و آیت‌الله عالمی در بحث زکات به نخستین پیام مقام معظم رهبری برای همایش زکات اشاره کرد و گفت: ما هر ساله آرزو داشتیم که در همایش زکات پیامی از مقام معظم رهبری داشته باشیم که خوشبختانه امسال با نامه‌ای که از سوی بنده، آقای قرائتی، آیت‌الله عالمی برای این همایش به محضر رهبری ارسال شد ایشان پیامی را اعلام فرمودند که این مایه افتخار ما است لذا ما نیز باید این پیام را جدی گرفته و با تمام توان آن را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - قالیباف: در اقتصاد به گِل نشستیم

فتاح در ادامه همایش به آخرین آمار زکات اخذ شده در کل کشور پرداخت و گفت: طبق آخرین آمار به دست آمده در سال ۹۶، ۳۷۰ میلیارد تومان در حوزه زکات اجتماع‌آوری شد که ۲۱۷ میلیارد آن نقد و مابقی به صورت کالا بود و از این عدد ۶۸ درصد آن مشمول زکات واجب بوده و ۳۲ درصد زکات مستحبی را شامل می‌شود. 

رئیس کمیته امداد با اشاره به نحوه هزینه‌کرد ارقام اجتماع‌آوری شده افزود: طبق مصوبه شورای زکات می‌بایست ۶۰ درصد زکات اجتماع‌آوری شده برای محرومان و نیازمندان و ۴۰ درصد برای فعالیت‌های عمرانی و سایر جهات هزینه می‌شد  ولی امسال خوشبختانه ۷۲ درصد زکات اجتماع‌آوری شده صرف امور معیشتی، تهیه مسکن، جهیزیه و … برای نیازمندان شد که گزارش کامل آن موجود است. 

وی با اشاره به سهم زکات در هزینه‌های حمایتی امداد در سال گذشته اظهار کرد: در سال ۹۶، کمیته امداد ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد مردمی داشت که ۳۷۰ میلیارد تومان آن سهم زکات بود که نسبت زکات به کل همدستی‌های مردمی کمیته امداد چیزی معادل ۱۸ درصد است ولی با  توجه به سعی‌های انجام شده در این بخش باید بپذیریم که سهم زکات به نسبت سایر صدقات، خیرات و همدستی‌های مردمی به محرومان سهم کمی است و باید ضعف‌ها و کمبودهای موجود در بحث تبلیغ زکات و تبیین احکام شرعی آن را برطرف کرد که استفاده از تیزرهای کوتاه رسانه‌ای و تشویق مودیان زکات می‌تواند در این بخش موثر باشد. 

فتاح در ادامه سخنانش با مقایسه میزان زکات اجتماع شده در سال ۹۶ با زکات واجب تعلق گرفته به محصولات کشاورزی و سایر اقلام مورد بحث در این بخش گفت: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته تولید گندم در کشور ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن بوده است و با احتساب تقریبی حدود یک میلیون تن از تولیدات گندم سال گذشته می‌‌توان زکات حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای گندم را متصور بود و این رقم تنها تقریبی از زکات برای گندم است و مابقی اقلام مورد بحث در زکات چون جو، خرما و… در این رقم محاسبه نشده است ولی ما در سال گذشته تنها توانستیم ۳۷۰ میلیارد تومان زکات را در سراسر کشور اجتماع‌آوری کنیم. 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مصر حملات هوایی اسرائیل در منطقه سینا را تکذیب کرد

رئیس کمیته امداد با اشاره به نقش پررنگ زکات و همدستی‌های مردمی در حل مشکلات محرومان و فقرا خاطرنشان کرد: متاسفانه باید بپذیریم که نیاز نیازمندان تشدید شده و با وضعیت نوسانات بازار دلار و سکه این وضعیت می‌تواند نگران‌کننده‌تر شود.  البته دولت پشتیبانی‌هایی در این بخش داشته و ۱۰ درصد به مستمری نیازمندان اضافه کرده است ولی قطعا این رقم نمی‌تواند جوابگوی نیاز فقرا و محرومان باشد و تنها راهکار برای حل این مشکل همدستی‌های مردمی و خصوصا زکات است. 

وی با تاکید بر لزوم نگاه کلان به موضوع زکات گفت: همکاران ما و عاملان اجتماع‌آوری زکات همواره در روستاها اکنون می‌شوند و روستاییان را به پرداخت زکات ترغیب و احکام شرعی زکات را تبیین می‌کنند ولی باید نگاه کلان‌تری در این بخش داشت و این سوال وجود دارد که آیا شرکت‌های بزرگ کشت و صنعت و تولیدکننده‌های بزرگ که زمین زیر کشت‌شان با دوربین قابل رویت است نباید زکات بدهند؟ این نکته مهمی است که باید تمام استان‌ها تولیدکنندگان کلان خود را شناسایی و با همکاری ائمه جمعه برای تبیین احکام زکات آنها نیز اقدام کنند. 

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : چرا نباید فقط به آلمان امروز نگاه کرد/ فرق صلح ایرانی با رومی - شمس آباد

فتاح در ادامه با انتقاد از عدم حضور اعضای شورای مرکزی زکات در جلسات این شورا و عدم تخصیص بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت گفت: طبق قانون برای سال گذشته و امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه دولتی برای زکات در نظر گرفته شده بود که دولت با توجه به محدودیت‌های بسیاری که داشت متاسفانه این رقم را اصلا نتوانست پرداخت کند ولی باید با توجه به قانون مصوب سال ۹۰ عزم جدی‌تری در این بخش داشته باشیم.

رئیس کمیته امداد در ادامه با بیان اینکه برای سال ۹۷ عددی معادل ۴۰۰ میلیارد تومان در خصوص زکات کل کشور برنامه‌ریزی شده است، گفت: برآوردهای انجام شده نشان داد که در سال ۹۷ علی‌رغم تمام مشکلات کشاورزی می‌توانیم ۴۰۰ میلیارد تومان زکات را برای محرومان و مستضعفان در نظر بگیریم و این رقم یعنی افزایش ۱۰ درصدی نسبت به زکات اجتماع‌آوری شده در سال گذشته که عددی منطقی است.

وی با اشاره به مجدد به موضوع فقر در کشور گفت: واقعیت این است که وضعی نیازمندان خوب نیست و ما با مساله فقر دچار چالش جدی هستیم و تلاطمات اخیر فروردین‌ماه نیز برای این قشر کمرشکن بوده و آنها را از نفس می‌اندازد ولی حقیقت است که صدای آنها به جایی نمی‌رسد و آنها مثل کارمندان نمی‌توانند مقابل مجلس و دولت بروند و خواستار حق خود شوند. 

فتاح در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال  توان ما کفایت وسعت، عمق و وزن فرد در کشور را نمی‌کند و باید برای حل مشکل فقرا جدی‌تر از قبل عمل کرد.

انتهای پیام/ 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,